مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 40270 -تاریخ انتشار : یکشنبه 19 آذر 1396 -ساعت : 10:05

چاپ به اشتراگ گذاشتن
پاسخ یک‌روزه سازمان محیط زیست به ابلاغ وزارت نفت درباره راه‌اندازی پتروشیمی در میانکاله

عضو تشکل‌های محیط زیست مازندران مطرح کرد

پاسخ یک‌روزه سازمان محیط زیست به ابلاغ وزارت نفت درباره راه‌اندازی پتروشیمی در میانکاله

مازندشورا: عضو تشکل‌های محیط زیست مازندران گفت: اینکه ابتدا با ساخت پتروشیمی موافقت و پس از آن ارزیابی زیست محیطی انجام شود، رویه مناسبی نیست، نامه وزیر نفت 15 آبان ابلاغ می‌شود و نامه سازمان حفاظت محیط زیست 16 آبان ماه در پاسخ به وزارت نفت ابلاغ می‌شود، چگونه یک‌روزه همه چیز انجام شده است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، مسعود مولانا شنبه شب در نشست خبری با عنوان چالش‌های استقرار احتمالی پتروشیمی در بندر امیرآباد بهشهر با طرح این سوال که آیا فعالان محیط زیست مخالف توسعه هستند، اظهار کرد: در شبکه تشکل‌های حامی محیط زیست موافق توسعه به شرط پایداری هستیم، اگر ارزیابی محیط زیست می‌گوید که باید پتروشیمی در شمال احداث شود مانعی ندارد، اما نگران هستیم و می‌گوییم ارزیابی باید روند قانونی خود را حتی اگر ضعیف هم باشد انجام بدهد.

وی افزود: اینکه ابتدا با ساخت پتروشیمی موافقت و پس از آن ارزیابی زیست محیطی انجام شود، رویه مناسبی نیست، باید مشخص شود که آیا این مکان امکان احداث پتروشیمی را دارد یا خیر و پس از آن بحث موافقت انجام شود، نامه وزیر نفت 15 آبان ابلاغ می‌شود و نامه سازمان حفاظت محیط زیست 16 آبان ماه در پاسخ به وزارت نفت ابلاغ می‌شود،  چگونه یک‌روزه همه چیز انجام شده است، این مسائل غیر‌شفاف و حداقل‌های قانونی در آن رعایت نشده است.

عضو تشکل‌های محیط زیست و منابع طبیعی مازندران افزود: پنج کیلومتر مانده به میانکاله، در جایی که زیست کره است، می‌گویند باید جدیدترین تکنولوژی پتروشیمی احداث می‌کنیم، اما ما در تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی می‌گوییم که جدیدترین ارزیابی‌ها نیز باید صورت بگیرد.

مولانا با بیان اینکه روند تصمیم‌گیری در محیط زیست از پایه به بالا است و از طرفی آگاهی مردم به این مسائل بسیار پایین است، گفت: پاسخ کلانتری به نامه وزارت نفت این است که با توجه به عدم توسعه در گیلان و مازندران و تفاهمات اولیه که تمامی ضوابط زیست محیطی را رعایت خواهند کرد اقدام کنند".

وی با بیان اینکه توسعه پایدار هماهنگ است و حقوق بین نسلی را باید رعایت کند، ادامه داد: ارزیابی باید قبل از تعهد انجام شود، اول طرح و ارزیابی و پس از آن موافقت اصولی باید باشد، در مسائل محیط زیستی ارزیاب بین‌المللی به عنوان یک فرد بی‌طرف داریم، لذا به وزارت نفت می‌گوییم که طرح بدهید و ارزیابی مستقل براساس معیارهای بین المللی نیز صورت بگیرد.

عضو تشکل‌های محیط زیست مازندران بیان کرد: توسعه مازندران باید براساس استعداد منطقه که صنایع تبدیلی، کشاورزی و آبزی پروری است بنا نهاده باشد، روال فعلی که دو نهاد مسؤول وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست در پیش گرفته‌اند، روال متکبرانه، براساس نخوت و غرور است و قطعا مقابل این روال غیرقانونی می‌ایستیم.

مولانا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رتبه هشتم ایران در تولید گازهای گلخانه ای اظهار کرد: این در حالی است که تعهد ایران کاهش گازهای گلخانه‌ای  بوده است اما در چهار سال اخیر از رتبه دهم به هشتم صعود منفی داشته‌ایم.

وی بیان کرد: سه نوع اقتصاد در جهان داریم؛ سیاه یا فسیلی، قهوه‌ای یا کشاورزی و سبز یا توسعه پایدار، در ایران اقتصاد سیاه حاکم است و سریع‌ترین رشد را در این زمینه داریم!

 عضو تشکل‌های محیط زیست مازندران در پایان گفت: نیروی تشکل‌های محیط زیستی افکار عمومی هستند، برای ساخت پتروشیمی ارزیابی‌های مستقل باید بررسی کنند و مردم نیز باید بدانند چه شغلی برای آنها ایجاد خواهد شد.

86001/ج


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : پتروشیمی - تشکل‌های - ارزیابی - توسعه - مازندران - وزارت - اینکه - می‌گوییم - زیستی - احداث - مولانا - رعایت - ابلاغ - مسائل - موافقت - براساس - بگیرد - پایدار - مستقل - اقتصاد - گازهای - کشاورزی - داریم - افزود - عنوان - میانکاله - یک‌روزه - اظهار - هستیم - حفاظت - محیطی - قانونی - جدیدترین -

نظر شما در مورد : پاسخ یک‌روزه سازمان محیط زیست به ابلاغ وزارت نفت درباره راه‌اندازی پتروشیمی در میانکاله

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*