مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4058 -تاریخ انتشار : یکشنبه 13 تیر 1395 -ساعت : 09:37

چاپ به اشتراگ گذاشتن

معاون شهردار تهران خبرداد؛

چراغ سبز شورای عالی ترافیک به اجرایLEZ در سه مرحله

مازندشورا:

چراغ سبز شورای عالی ترافیک به اجرایLEZ در سه مرحله بلدیه | به نظر می رسد مدیران شهری توانسته اند نظر موافق شورای عالی ترافیک کشور را برای اجرای طرح LEZ بگیرند ، موضوعی که چندی پیش رئیس راهور تهران آن را تنها شرط اجرای این طرح عنوان کرده بود.

در طرح LEZ خودروهای موثر در چرخه ترافیک تهران با توجه به اطلاعاتی که در پرونده الکترونیکی آنها در خصوص میزان آلایندگی وجود دارد، به طور مجازی به چهار دسته شامل: خودروهای قرمز، زرد، سبز و آبی تقسیم و مقرراتی بر تردد هر دسته در محدوده ی اجرای طرح، بر مبنای میزان آلایندگی آنها و به نسبت شرایط آلودگی هوا تعیین و اعمال می شود.

براین اساس، خودروهای دسته قرمز شامل خودروهای در سن فرسودگی می شود که کاربراتوری هستند و توان اخذ معاینه فنی را ندارند که این دسته از خودروها امکان تردد در تهران را نخواهند داشت. دسته خودروهای زرد، شامل خودروهایی است که به سن فرسودگی نزدیک هستند و استاندارد آنها پایین‌تر از استاندارد یورو۲ است که محدودیت‌هایی بر تردد آنها در زمان آلودگی هوا در هسته مرکزی و محدوده طرح اعمال می شود. 

خودروهای دسته سبز نیز خودروهای با استاندارد بیش از یورو ۲ هستند که در شرایط اضطرار آلودگی هوا، محدودیت‌هایی برای تردد آنها در نظرگرفته خواهد شد. به همین ترتیب خودروهایی که در دسته آبی قرار می گیرند خودروها برقی و خودروهای با استاندارد بیش از یورو۵ هستند که محدودیت کمتری برای تردد آنها در مواقع حساس، در نظر گرفته خواهد شد. 

به گزارش بلدیه مهندس سید جعفر تشکری هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت طرح LEZ با بیان اینکه جلسه شورای عالی ترافیک کشور در مورد این طرح برگزار شد و در مورد سیمفا یا همان سامانه یکپارچه مراکز معاینه فنی ایران به توافق لازم رسیدیم، گفت: مقرر شد کل دیتای خودروها بر روی این سامانه متمرکز و امکان نظارت پلیس بر معاینه فنی خودروها فراهم شود.

وی با بیان اینکه این طرح در سه مقطع اجرایی می‌شود، اظهار کرد: در مرحله اول در محدوده "طرح زوج و فرد" معاینه فنی خودروها کنترل شده و صرفا به خودروهایی که معاینه فنی داشته باشند اجازه ورود به محدوده زوج و فرد داده می‌شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهر تهران با بیان اینکه در فاز دوم بر روی خودروهای انژکتوری و کاربراتوری اعمال محدودیت می‌شود، گفت: در گام سوم نیز اجرای این طرح به کل سطح شهر تهران تسری می‌یابد.

وی با بیان اینکه این طرح نیمه شهریورماه آغاز می‌شود، گفت: احتمال افزایش مراجعات مردمی به مراکز معاینه فنی وجود خواهد داشت و بر همین اساس از هم اکنون  به مراکز معاینه فنی بخش نامه شده است تا نسبت به افزایش ظرفیت خود و جذب نیروی متخصص اقدام  و بتوانند حتی در صورت امکان در سه شیفت کاری نسبت به خدمت رسانی به مردم اقدام کنند.

وی با بیان اینکه به مردم توصیه می‌شود مراجعه به مراکز معاینه فنی را به شب اجرای طرح موکول نکنند، افزود: یک ماه و نیم زمان تا اجرای طرح باقی مانده و به مردم توصیه می‌شود که از این فرصت برای اخذ معاینه فنی اقدام کنند.

تشکری هاشمی با بیان اینکه برای اجرایی شدن طرح LEZ داشتن معاینه فنی یک الزام و نیاز ضروری است، ادامه داد: شورای عالی ترافیک اصل طرح را قبول کرده و پلیس نیز برای اجرای آن اعلام آمادگی کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که در خصوص نرم افزار سیمفا در وزارت کشور ایراداتی وجود داشت، گفت: اشکالات نرم افزاری مرتفع شده و در حال حاضر هماهنگی خوبی میان دستگاه‌ها برای اجرای این طرح وجود دارد.

به گزارش بلدیه معاون حمل و نقل و ترافیک شهر تهران با بیان اینکه فاز اول این طرح در شهریور ماه اجرایی می‌شود، افزود: در شهریورماه کنترل معاینه فنی تنها در محدوده زوج و فرد اعمال می‌شود و بر روی خودروهایی که معاینه فنی نداشته و وارد محدوده زوج و فرد می‌شوند، به صورت مکانیزه اعمال قانون خواهد شد.

تشکری هاشمی در ادامه  گفت‌وگویش با ایسنا گفت: در حال حاضر اطلاعات بانک سیمفا موجود و دوربین‌های نظارتی این طرح نیز نصب شده است و اگر خودرویی معاینه فنی نداشته باشد بر روی آن اعمال قانون صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه در فاز دوم اجرای طرح، این طرح به کل شهر تهران تسری می‌یابد، تصریح کرد: آلودگی هوا در پاییز و زمستان افزایش می‌یابد و شاهد پدیده وارونگی هوا هستیم و امیدواریم طرح LEZ قبل از این پدیده نهایی شود.

تشکری هاشمی با بیان اینکه در فاز سوم خودروها به سه دسته کاربراتوری، انژکتوری و هیبریدی تقسیم می‌شوند، گفت: برای خودروهای هیبریدی سیاست‌های تشویقی در نظر گرفته شده و برای سایر خودروها نیز تقسیم بندی رنگی که از ابتدا جزئیات آن بیان شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آرم‌های طرح ترافیک چه می‌شوند تصریح کرد: آرم‌های طرح ترافیک برای تردد در محدوده طرح ترافیک الزامی است؛ اما برای تردد در محدوده زوج و فرد علاوه بر پلاک خودرو که باید منطبق بر روزهای هفته باشد، داشتن معاینه فنی نیز الزامی است و در صورت تسری طرح LEZ به کل تهران پس از آن می‌توان در خصوص ادامه دار بودن یا نبودن طرح زوج و فرد آن هم با هدف ترافیکی و نه زیست محیطی تصمیم گیری کرد و باید بگویم که همزمان با کنترل معاینه فنی طرح زوج و فرد نیز اجرایی می‌شود.
 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : معاینه - ترافیک - اجرای - اینکه - تهران - خودروهای - محدوده - خودروها - اعمال - مراکز - اجرایی - استاندارد - خودروهایی - آلودگی - شورای - تشکری - هاشمی - می‌شوند - معاون - افزایش - می‌یابد - بلدیه - تقسیم - امکان - کاربراتوری - سیمفا - کنترل - اقدام - توصیه - افزود - قانون - پدیده - آرم‌های - تصریح - الزامی - نداشته - هیبریدی - ادامه - گزارش - شرایط - فرسودگی - آلایندگی - میزان - مرحله - محدودیت‌هایی - محدودیت - انژکتوری - سامانه - ایسنا - گرفته - شهریورماه -

نظر شما در مورد : چراغ سبز شورای عالی ترافیک به اجرایLEZ در سه مرحله

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها