مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4066 -تاریخ انتشار : یکشنبه 13 تیر 1395 -ساعت : 11:22

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرکل اقتصاد مسکن خبر داد؛

تلاش وزارت راه و شهرسازی برای راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان/ جزییات مالیات بر اجاره خانه‌های خالی

مازندشورا: مدیر کل اقتصاد مسکن با اعلام تلاش وزرات راه و شهرسازی برای راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان از فعالیت‌ها برای اجرای مالیات بر خانه‌های خالی خبر داد.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی چگنی با بیان اینکه یکی از ابزارهای کنترل تقاضای سفته بازانه مالیات است و ابزارهای دیگری هم وجود دارد گفت: در یک فضای اقتصادی اگر انواع کسب و کارها وجود داشته باشد و بازارهای رقیب مانند بورس فعال باشند، تا حدی تقاضای سفته بازی در بازار مسکن کنترل می‌شود. از سوی دیگر اگر یک ثبات نسبی در بازار حاکم باشد و جهش قیمت ایجاد نشود، برای تقاضای سفته بازانه هم انگیزه‌ای برای ورود به بازار به وجود نخواهد آمد.

وی ادامه داد: اما همانطور که گفته شد یکی از راه‌های کنترل بازار، مالیات است. یکی از پیشنهادها می‌تواند اخذ مالیات از معاملات مکرر باشد که فعلاً مصوب نشده است.

مدیر کل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از مدل‌های این مالیات در این زمینه اخذ مالیات نقل و انتقال متناسب با عکس زمان فروش است، بنابراین خرید و فروش زود هنگام مشمول پرداخت مالیات بیشتر می‌شود، افزود: برخی از کشورها چنین سیستم مالیاتی را اجرایی کرده‌اند اما از آنجا که نرخ تورم در کشورمان بالا است ممکن است در اجرا و محاسبات آن دچار مشکلاتی شویم.

چگنی گفت: برای نحوه شناسایی خانه‌های خالی در حال راه‌اندازی سامانه اسکان و املاک هستیم که این سامانه برابر قانون با همکاری تمام دستگاه‌های مرتبط راه‌اندازی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه راه‌اندازی این سامانه کار پیچیده‌ای است و باید اطلاعات املاک، اشخاص و ارتباط بین اینها جمع آوری و گردآوری شود، به ایلنا گفت: در این سامانه مشخص می‌شود که به اسم یک فرد چند خانه ثبت شده است و هر کدام از این خانه ها چه وضعیتی دارند، یعنی خالی هستند و یا به اجاره رفته‌اند. اگر به اجاره رفته باشد، مالیات بر اجاره برای آن تعیین می شود و اگر خالی باشد مشمول مالیات بر خانه های خالی می‌شود.

مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: اینکه بانک اطلاعاتی این سامانه در چه بازه زمانی تکمیل می شود به همکاری سایر نهادها بستگی دارد البته کد رهگیری هم می تواند به شکل‌گیری این سامانه کمک کند.

چگنی با بیان اینکه این سامانه در اختیار وزارت اقتصاد و دارایی قرار می گیرد تا با این اطلاعات بتواند مالیات هر خانه ای که مشمول هر یک از انواع مالیات می‌شود را تعیین کند، گفت: راه‌اندازی این سامانه تا حدود بسیار زیادی راه‌های گریز مالیاتی در اخذ مالیات بر خانه‌های خالی را مسدود خواهد کرد./


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مالیات - سامانه - راه‌اندازی - اینکه - وزارت - اجاره - اقتصاد - بازار - شهرسازی - تقاضای - مشمول - کنترل - املاک - خانه‌های - مالیاتی - همکاری - اطلاعات - تعیین - اسکان - مدیرکل - بازانه - انواع - ابزارهای - راه‌های -

مطالب مرتبط با : تلاش وزارت راه و شهرسازی برای راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان/ جزییات مالیات بر اجاره خانه‌های خالی
نظر شما در مورد : تلاش وزارت راه و شهرسازی برای راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان/ جزییات مالیات بر اجاره خانه‌های خالی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها