مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4097 -تاریخ انتشار : دوشنبه 14 تیر 1395 -ساعت : 10:34

چاپ به اشتراگ گذاشتن

هشدار رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس درباره فرونشست خاک تهران؛

فروش غیرقانونی آب خام تهران از سوی وزارت نیرو

مازندشورا: رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی نسبت به فروش آب خام و آب های تصفیه شده استان تهران از سوی مسئولان وزارت نیرو هشدار داد و گفت: زمین زنده و پویا از سه عنصر مواد جامد، آب و هوا تشکیل شده که برهم خورد این تعادل دستاوردی ندارد جز اینکه زمین زیر پای شهروندان به بمب خطرناکی تبدیل شود که هر لحظه امکان فرونشست داشته باشد.

مازندشورا:

بلدیه|  علی محمد شاعری با اشاره به گزارش های سازمان زمین شناسی مبنی بر اینکه خاک استان تهران به ویژه در مناطق جنوبی سالانه حدود 36 سانتیمتر فرونشست می کند، تصریح کرد: تنها علت این کاهش سطح، برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی و بازنگشتن آب تصفیه شده به سفره هاست به طوری که هوا جای آب را پر کرده و با کوچک ترین لغزش لایه های زمین شاهد فرونشست ناگهانی و به مرور زمان نیز فرونشست مداوم هستیم.نماینده مردم شرق مازندران در مجلس دهم با تاکید بر اینکه تنها راهکار خروج از این بحران مدیریت منابع آب در استان تهران است، افزود: اگر مسئولان کنونی سازمان محیط زیست، آبفا و وزارت نیرو تلاش نکنند استفاده از سفره های آب زیرزمینی استان تهران متعادل شود، در آینده شاهد وقوع حوادثی دلخراش خواهیم بود.
وی با تاکید بر اینکه با مدیریت و پخش سیلاب های مقطعی روی زمین و مقابله با پدیده بیابان زایی می توانیم مانع از ادامه این روند فرسایشی در خاک استان تهران شویم، خاطرنشان کرد: از حجم کلی آبی که در تهران استفاده می شود، بیش از 80 درصد بار دیگر به پساب های خانگی و فاضلاب تبدیل می شود. آبی که می بایست بازچرخانی شده تا با ورود مجدد به چرخه مصرف، لایه های زمین را نیز پر کند، اما عملا امروز شاهد اجرای خلاف این واقعیت علمی هستیم.
شاعری با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان آب تهران نباید از تهران خارج شود، عنوان کرد: شنیده ایم که آب مصرفی تهران تصفیه و به خارج از شهر و سایر استان ها فروخته می شود. اتفاقی که بی هیچ تردیدی خلاف مقررات و چارچوب قوانین شهری است.
این عضو فراکسیون مدیریت شهری آبی که از زیرزمین خاک شهرها استخراج و مصرف می شود را مختص هر شهر دانست و گفت: این آب می بایست پس از استخراج و مصرف، بار دیگر تصفیه شده و به چرخه استفاده مجدد بازگردد تا در لایه ها و سفره های زیرزمینی آب جایگزین شود. زیرا جای خالی سفره ها که قبلا مملو از آب بوده، با عدم ورود آب با هوا پر شده و خلل و فرج خاک دچار شکست مقطعی می شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه خاک ترکیبی از مواد جامد، هوا و آب است و به عنوان یک عنصر زنده به تمامی این ترکیب ها نیاز دارد و در صورت نبود هر یک از این مواد دچار مرگ می شود، خاطر نشان کرد: تمامی مصارف غیر از آب شرب استان تهران باید از تصفیه خانه ها تامین شود. نخستین گام در جهت تحقق این مهم نیز جداسازی آب خام از آب شرب است، اما به نظر می رسد این مهم از سوی وزارت نیرو رعایت نمی شود و امروز شاهد هستیم که وزارت نیرو آب خام استان تهران را که می بایست برای شهروندانش استفاده شود را تصفیه و به استان های دیگر می فروشد که تاکید می کنم این اقدام غیرقانونی است.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - استان - اینکه - تصفیه - استفاده - فرونشست - تاکید - وزارت - مدیریت - عنوان - هستیم - بایست - زیرزمینی - استخراج - تمامی - امروز - کشاورزی - کمیسیون - غیرقانونی - مقطعی -

نظر شما در مورد : فروش غیرقانونی آب خام تهران از سوی وزارت نیرو

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها