عابدینی: در صدد برگزاری همایشی در راستای کاهش آسیب پذیری احتمالی در صورت بروز حوادث هستیم

تاریخ انتشار : شنبه 02 دی 1396 - ساعت : 15:09

کد مطلب: 41440 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس دفتر نظام مهندسی شهرستان بابلسر مطرح کرد؛

عابدینی: در صدد برگزاری همایشی در راستای کاهش آسیب پذیری احتمالی در صورت بروز حوادث هستیم

اختصاصی مازندشورا: عدم انجام مطالعات ریز پهنه بندی و پهنه بندی از مهمترین عوامل افزایش آسیبهای حوادث غیرمترقبه است. در این دوره واحد کنترل و نظارت را بسیار فعالتر از همیشه داریم. کلیه همکاران خود را دعوت به آرامش و رعایت اخلاق حرفه ای میکنم و از هیچ کمکی برای همبستگی بین همکارانم دریغ نمیکنم.

اختصاصی مازندشورا: ضمن تسلیت و ابراز همدردی با هموطنان عزیز غرب کشور ؛ باید به اطلاع برسانم جامعه مهندسین شهرستان جهت ارتقا سطح آگاهی و همچنین اقدامات لازم برای پیشگیری از این قبیل حوادث ، اقدامات ارزشمندی را انجام داده و در حال پیگیری میباشد که میتوانم به برگزاری همایش تخصصی زلزله امروز اشاره کنم که این همایش در واقع مختص به جامعه مهندسی شهرستان بوده و شامل کارگاه های آموزشی تکنیک های کاهش آسیب های لرزه ای ساختمان می شد و همچنین جامعه مهندسی با همیاری فعالان اجتماعی شهرستان در صدد برگزاری همایشی ویژه عموم شهروندان در راستای کاهش آسیب پذیری احتمالی در صورت بروز حوادث غیر مترقبه مانند زلزله میباشد که انشاالله در حال انجام برنامه ریزی و انجام امور مرتبط به آن هستیم
ضمنا دفتر نظام مهندسی در نظر دارد جمعی از مهندسان عزیز را برای بازدید از محل وقوع زلزله غرب استان به محل حادثه اعزام نماید.
البته در اینجا باید عرض کنم که: نباید فراموش نمود در میزان خسارات ناشی از اینگونه حوادث و اتفاقات مجموعه ای از عوامل و نهادها و سازمانهای تخصصی و مدیریتی دخیل هستند و این نهایت بی انصافی است که مجموعه ای بخواهند کلیه مسئولیتها را متوجه یک نهاد یا گروه خاص نمایند، نکته ای مهم درمیزان و شدت خسارات حوادث مرتبط این است که سه عامل مهم را میتوان در این مسئله مؤثر دانست.
1- عوامل طبیعی که از اختیار انسان خارج است.
2- عوامل تخصصی که می توان با تحقیق و تفحص به میزان و چگونگی آن پی برد و اگر متخصصی قصوری داشته مورد پیگیری حقوقی قرار داد.
3- عوامل مدیریتی در این حوادث است که غالبا بیشترین نقش را نیز دارا میباشد اما بدلیل برخورداری از قدرت و لابی های سیاسی همواره خود را در سایه و یا در نقش مدعی نشان میدهند
در مورد عوامل مدیریتی برای مثال میتوان به: عدم انجام مطالعات ریز پهنه بندی و پهنه بندی اشاره نمود که باید توسط نهادهای مدیریتی حداقل در طرح های توسعه شهری مورد مطالعه قرار گیرند اما عملا این اتفاق صورت نمی پذیرد.

پیرامون بناهای کج شده در بابلسر که مدتی است در محافل مختلف مورد بحث قرار میگیرد باید مطالبی را به اطلاع شهروندان و علاقمندان این حوزه برسانم:
پس از اینکه بنده با عنایت جامعه مهندسی شهرستان بابلسر مجددا مسئولیت دفتر نظام مهندسی را عهده دار شدم ، گرفتن مطالعات ژئوتکنیک پروژه های جنوبی بابلسر به مرکزیت بیمارستان شفا را برای پروژه های ۲ سقف به بالا ابلاغ نمودیم تا دیگر شاهد بروز چنین مشکلاتی نباشیم.
بطور موردی اگر بخواهم اشاره ای داشته باشم باید عرض کنم:
درخصوص ساختمان آقای خسروی در پشت بیمارستان شفا جلسات متعددی با حضور مهندسین پروژه و مشاور حقوق سازمان برگزار گردیده، البته پرونده قضائی مربوطه نیز در مراحل پایانی کار خود میباشد و بدلیل سکونت مالکان انجام اقدامات فنی امکان پذیر نمیباشد و برای انجام این امور باید ساختمان فوق کاملا تخلیه گردد، در اینجا از ریاست محترم دادگستری بابلسر نیز تقاضامندیم دستور فرمایند تا مراحل رسیدگی به این پرونده تسریع یافته تا انشاالله بتوانیم اقدامات قانونی و اجرائی لازم برای حل این مشکل در اسرع وقت انجام پذیرد.

در خصوص ساختمان ابتدای محله کاظم آباد نیز با همکاری کارفرما و مهندسین پروژه وبا مشاوره متخصصین کار تثبیت ساختمان در مرحله اول انجام شده . به امید خداوند انجام پروسه برگشت ساختمان به حالت عادی نیز در دست اقدام است و با همکاری مالک و مهندسین پروژه و متخصصین این امر بزودی انجام خواهد شد.

پیرامون ساختمانی که شب گذشته در شهرک قائم شاهد بروز حادثه ای برای آن بودیم لازم است این نکته را اعلام کنم که ساختمان مذکور در سال 1388 پروانه خود را دریافت نموده بود و در اولین ساعات صبح امروز واحد کنترل و نظارت دفتر نظام مهندسی در محل حادثه حاضر شد و اقدام به بررسی دلایل بروز این حادثه را نمود، مطابق با گزارش واحد کنترل و نظارت دفتر نظام مهندسی دلایل بروز این حادثه بدین شرح بوده است:
1- عدم اجرای دیوار چینی داخل قاب سازه ای با طول بیش از 9 متر بدون پیش بینی موارد یاد شده آئین نامه مقررات ملی ساختمان
2- عدم اجرای تعمیرات نهائی دیواره های خارجی نمای شرقی و غربی
3- عدم اجرای دیواره هایپیرامونی به صورت 2 جداره مطابق آئین نامه مقررات ملی ساختمان
4- عدم اتصال مناسب در محل ستونها بین دیواره آجری و ستون بتنی با حداقل های ممکنه

در این دوره تصدی اینجانب ، واحد کنترل و نظارت را بسیار فعالتر از همیشه داریم، بطوری که در هفته حداقل 2 جلسه بازدید از پروژه های سطح شهر برای رفع نقص های احتمالی صورت می گیرد که گزارشات بازدید و همچنین مکاتبات صورت گرفته شده با مهندسان آن پروژه ها مبنی بر رعایت و انجام و رفع نقص در دفتر نظام مهندسی موجود است.

البته یکی از مشکلات و معضلات ساخت و ساز ، تعارفات فی مابین مهندسین و کارفرما بودهکه از تیر ماه سال 96با اجرائی شدن سیستم ارجاع نظارت ، مهندسین بدون هیچ دخالتی از سوی کارفرما و با یک مکانیزم کاملا برنامه ریزی شده، مشخص میشوند تا این تعارفات و روابط برای اجرای دقیق و قاطع مهندسین ما کنار گذاشته شود.
قطعا هیچ مجموعه ای بدون مشکل و کاستی نمیباشدو برای رفع این کاستی ها ما نیز هرپیشنهاد و نقد سازنده ای را با آغوش باز پذیرا هستیم.

مطلبی که لازم است در اینجا عرض کنم این است که :
طبیعتا در هر خانواده ای اختلاف نظر و اختلاف سلیقه وجود دارد و غلی رغم این اختلاف سلیقه ها اعضای هر خانواده ای پشتیبان و همراه یکدیگر هستند و جامعه مهندسین شهرستان بابلسر نیز از این مقوله مستثنی نیست، در جامعه مهندسین بابلسر هم ما شاهد اختلاف نظر و اختلاف سلیقه های کاملا طبیعی خصوصا در کانون مهندسین شهرستان هستیم، بنده به عنوان رئیسدفتر نظام مهندسی شهرستان بابلسر و یکی از اعضای موسسه کانون مهندسین شهر همگی عزیزان و همکاران خود را برای حفظ همبستگی بیشتر بین همکاران و مهندسان عزیز به آرامش و رعایت اخلاق حرفه ای دعوت میکنم.
البته نباید این اختلاف نظرات به بیرون از جامعه مهندسین سرایت کرده و در رسانه ها منتشر می شدکه متاسفانه این اتفاق افتاد و این موضوع به جامعه کشیده شد ولیکن اطمینان دارم دوستان ما در موسسه کانون مهندسین شهرستان ، با سعه صدری که در ایشان سراغ دارم، این اختلاف سلیقه هر چه زودتر به بهترین شکل ممکن به پایان خواهد رسید و همکاران عزیز به مسائل مهمتری خواهند پرداخت ، دفتر نظام مهندسی شهرستان و اینجانب نیز از هیچ کمکی برای کمک به دوستان خود در کانون مهندسین شهرستان دریغ نخواهم کرد.


برچسب ها : #عدم انجام مطالعات ریز پهنه بندی و پهنه بندی از مهمترین عوامل افزایش آسیبهای حوادث غیرمترقبه است

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : عابدینی: در صدد برگزاری همایشی در راستای کاهش آسیب پذیری احتمالی در صورت بروز حوادث هستیم

*

*


X https://sport45.site/