مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4153 -تاریخ انتشار : سه شنبه 15 تیر 1395 -ساعت : 11:56

چاپ به اشتراگ گذاشتن

واکنش به جابجایی و تغییر معاونین شهرداری تهران؛

انتقاد شورا از تغییرات با سوژه معاون ترافیک و عدم اطلاع

مازندشورا:

انتقاد شورا از تغییرات با سوژه معاون ترافیک و عدم اطلاع بلدیه|صدای جابجایی های دیروز آقای شهردار امروز در صحن علنی شورای شهر بلند شد، اعضا بازهم گلایه کردند که چرا در جریان نبوده اند و دلیل تغییر در معاونت های اصلی شهرداری چه بوده است، چه فلسفه ای پشت این تصمیم بوده و نسبت تخصص این افراد با سمت های جدیدشان چیست؟

به گزارش خبرنگار بلدیه رفتن تشکری هاشمی پس از 10سال از معاونت حمل و نقل و ترافیک به معاونت منابع انسانی، جابجایی مجتبی عبدالهی از معاونت خدمات شهری به معاونت فرهنگی و اجتماعی، تغییر شهردار منطقه یک و رفتن او به معاونت خدمات شهری و جابجایی شهردار سلیمانی از شهرداری منطقه 3 به 1 مهمترین تغییرات انجام شده دیروز بوده است.

علیرضا دبیر که منتقد اصلی این مسئله است می گوید امیدوارم اگر قرار است تغییراتی هم در شهر انجام شود  تغیرات تخصصی باشد، نه اینکه تغییرات اتوبوسی باشد.

او با علم به اختیارات شهردار در قانون گفت: باید در خصوص جابجایی مدیران بگویم  که حتما شورا به قانون عمل می‌کند و در عزل و نصب ها دخالت نمی‌کند ولی زمانی که صحبت از مدیریت کارآمد می‌شود نباید شاهد چنین اتفاقاتی باشیم که در یک روز چنین تغییراتی در معاونت‌های شهرداری ایجاد شود.

دبیر با اشاره به اهمیت جایگاه شهردار تهران به عنوان دومین فرد اجرایی کشور تاکیذ کرد: بعد از رییس جمهور می‌توان گفت شهردار تهران دومین نفر در امور اجرایی است اصلا مگر می‌شود رییس جمهور شب بخوابد صبح بلند شود چهارتا وزیر را جابه‌جا کند.

این عضو شورا عمده انتقاد خود را به تغییر معاون ترافیک اختصاص داد و گفت: در این تغییراتی که در شهرداری رخ داده اصلا به تخصص‌ها توجه نشده است مثلا یک مدیری که سال‌ها در حوزه حمل و نقل فعالیت می‌کرده را برداشتند و یک مدیر گذاشتند که هیچ تخصصی در این زمینه ندارد و وقتی دلیلش را جویا شدم گفتند که 15 سال پیش در ناجا سابقه فعالیت داشته‌اند اصلا کار در ناجا چه ربطی دارد به  شهرداری؟

رییس کمیسیون برنامه و بودجه همچنین خواستار پاسخگویی شهردار به شورا شد و افزود: شهردار تهران پیش‌تر در خصوص شورا صحبتی کردند که خواستیم  خودشان بیایند بگویند که چه گفته‌اند که تاکنون نیامدند. 

در همین حال احمد دنیامالی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر نیز با اینکه تغییر مدیران و معاونین شهرداری را از اختیارات شهردار دانست ولی با لحنی گلایه آمیز گفت:اگر شورا این امکان را داشته باشد که معاونی در کابینه شهردار به درستی وظایف خود را انجام نداد، برکنار کند، قطعا می‌توان در چنین شرایطی نسبت به تغییر ناگهانی و تعداد زیادی از معاونان اعتراض کرد اما در حال حاضر چنین اختیاری را قانونی را به شهردار داده است. 

به گفته دنیامالی در حال حاضر انتخاب شهرداران در شهرهای بالای 50 هزار نفر جمعیت توسط مردم مطرح است و قطعا با به سرانجام رسیدن این موضوع شهردار باید کابینه انتخاب کند و بهتر است تمهیداتی اندیشیده شود که شهردار مکلف شود کابینه خود را به شورا همراه با برنامه معرفی کند.

به نظر می رسد گلایه اصلی شورا از تغییر معاون ترافیک شهرداری پس از 10 سال فعالیت است چرا که غلامرضا انصاری دیگر عضو شورا با اشاره به تغییرات انجام شده گفت : معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با توجه به تجربه‌ای که طی سالیان گذشته در این معاونت داشته است تعامل بسیار خوبی نیز با شورای شهر برقرار کرده بود. با توجه به مشکلات مترو و حمل و نقل عمومی شهر تهران انتظار داشتیم خدمات ایشان ادامه پیدا می‌کرد. با این تغییر تعامل میان شورا و شهرداری خدشه‌دار شده است.

وی از نحوه تعامل شهرداری و شورای شهر گله کرد و ابراز امیدواری کرد تا مدیریت شورای اسلامی شهر تهران تدبیری برای برقراری تعامل بیشتر و نظارت بهتر بر مجموعه مدیریت شهری با شرایط پیش آمده داشته باشد.

به گزارش خبرنگار بلدیه بررسی واکنش اعضای شورا به تغییرات ایجاد شده در معاونت های شهرداری تهران نشان می دهد اعضای شورا علاوه بر جابجایی معاون ترافیک شهرداری از نحوه تعامل و اطلاع خود از این تصمیم شهردار تهران نیز گله مند هستند.

اقبال شاکری،عضو شورای شهر تهران در این خصوص می گوید: من از ۳ الی ۴ روز پیش خبر داشتم که قرار است یک تغییراتی در این سطح اتفاق بیفتد البته نه اینکه بصورت رسمی به ما اعلام شده باشد بلکه از منابع غیر رسمی خبر تغییرات را شنیدم.این گونه کارها در حوزه شهردار است و می تواند بدون اطلاع انجام دهد چرا که در کارهای اجرایی اعضای شورا نمی توانند دخالتی کنند و از این رو شاید آقای قالیباف صلاح ندانستند که زودتر از این ها خبر دهند.

او گفته است: تغییرات می تواند به نفع شهر تهران باشد و باعث می شود تا راندمان شهر تهران افرایش پیدا کند. البته این را باید بگویم که من انتقاداتی را نسبت به این تغییرات دارم اما در مجموع می توانم بگویم که این تغییرات می تواند برای شهر تهران خوب و مفید باشد.شاید اگر بخواهیم به صورت نقطه ای این تغییرات را بررسی کنیم جای گلایه باشد اما خب به صورت کلی اینگونه اتفاقات می تواند خوشایند باشد.
 
 احمد حکیمی پور اما با لحن تندتری انتقاد خود را بیان می کند، او با اشاره به عدم اطلاع اعضای شورا گفت: این تغییرات در حالی انجام شد که هیچکدام از اعضای شورا از آن مطلع نبودند. پیامک تغییرات مدیران شهرداری در ساعت 4 بعدازظهر روز قبل از برگزاری مراسم تودیع و معارفه به اطلاع اعضای شورای شهر رسیده است.

او ادامه می دهد: شورا از هیچیک از بدهی‌ها و عزل و نصب‌های شهرداری اطلاع ندارد که با این تفاسیر باید گفت که شورا چه کاره است. اقتدار شورای شهر تهران از شوراهای شهرهای 50 هزار نفری نیز کمتر است، قطعا این تغییرات آثار و تبعاتی به دنبال خواهد داشت که به نفع شهر و شهروندان نخواهد بود.

حکیمی‌پور با اشاره به اینکه وظیفه اعضا تنها نشستن در جلسات شورای شهر نیست افزود: شورا متاسفانه علی‌رغم تمام انتظاراتی که مدیریت شهری از شورای شهر درخصوص تنفیذ اختیارات به شهرداری و مدیران دارد کوچکترین اطلاعی را در حوزه شهر به اعضای شورا نمی‌دهد.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر با انتقاد مستقیم از تغییر معاون ترافیک شهرداری گفت: جای تعجب دارد که مدیری از سابقه 10 سال درخشان در حوزه حمل و نقل ترافیک برخوردار است که در جایگاهی قرار می‌گیرد که از کوچکترین سنخیتی با تخصصی آن برخوردار نیست.

 پیش از این ،تغییرات پیش رو به اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران اطلاع رسانی شده است.
 
گلایه های اعضای شورا از اطلاع رسانی دیرهنگام شهرداری درحالی است که ناصر امانی معاون شهردار تهران پیش از این گفته بود تغییرات به اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران اطلاع رسانی شده است و از آنها برای حضور در جلسه تودیع و معارفه دعوت شده است.

با این حال ابوالفضل قناعتی نیز مانند دیگر همکاران خود در شورای شهر گفت: بنده هیچ اطلاعی از قبل نداشتم و دو روز پیش یک پیامکی برای من آمد که قرار است یک تودیع معارفه ای انجام شود و از آن جالب تر اینکه امروز ساعت ۹ این جلسه برگزار شده است و ساعت یازده یک نامه ای آوردند که جلسه تودیع معارفه قرار است برگزار شود!
 
وی ادامه داد:این خیلی بد است که یک عضو شورای شهر اینگونه خبرها را از رسانه ها بخواند که قرار است در شهرداری چه نفراتی تغییر کنند. بهتر بود که از قبل حداقل یک مشورتی با اعضای شورا صورت می گرفت و بعد شهردار هرکاری می خواست، انجام می داد!
 
قناعتی نظرش را در مورد تغییرات صورت گرفته اینطور بیان می کند: این حق شهردار است که بخواهد این جابه جایی هار ا انجام دهد و کسی هم نمی تواند مانع این کار شود اما خب به نظر من این تغییرات خوب نبود چرا که واقعا آقای عبدالهی و تشکری هاشمی در حوزه های خودشان خیلی خوب بودند و حیف بود که بخواهیم جای آنها را عوض کنیم.
 
وی ادامه داد: به نظر من در حق آنها و جایگاهی که الان این دو نفر هستند دارد ظلم می شود چرا که آنها تجربه شان یک چیز دیگر است و باید در یک جای دیگری که هیچ ربطی به تخصص آنها ندارد کار کنند. به نظر من این افراد غیر مرتبط نباید در این جایگاه ها قرار می گرفتند.
 
به گزارش بلدیه قناعتی با گلایه از شهردار در مورد نادیده گرفتن جایگاه شورا گفت: یکی از کارهای شورای شهر مشورت دادن به شهردار است و بهتر بود که این کار صورت می گرفت.البته این را هم باید بگویم که ما هیچ گونه حقی را برای خودمان قائل نیستیم که به شهردار بگوییم که چه کسی را انتخاب کن یا نکن. چراکه این یک کار اجرایی است و حق طبیعی آقای قالیباف اما اگر از ما هم نظر می گرفتند خیلی بهتر بود.

 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهردار - شهرداری - شورای - تهران - تغییرات - اعضای - تغییر - اطلاع - معاونت - ترافیک - جابجایی - معاون - تعامل - گلایه - اینکه - تواند - اشاره - مدیران - مدیریت - اسلامی - تغییراتی - معارفه - تودیع - ادامه - اجرایی - انتقاد - بگویم - کابینه - خدمات - بلدیه - جایگاه - کمیسیون - رسانی - گزارش - فعالیت - تخصصی - ندارد - اختیارات - قالیباف - البته - بررسی - تصمیم - امروز - کارهای - دیروز - محترم - جایگاهی - قناعتی - برگزار - گرفتند - برخوردار - اطلاعی - اینگونه - شورای شهر تهران - افراد - کوچکترین - بخواهیم - خودشان - هاشمی - تشکری - نباید - ایجاد - قانون - منابع - فرهنگی - منطقه - عبدالهی - واکنش - دومین - برنامه - افزود - دنیامالی - شهرهای - سابقه - مدیری - معاونین - جمهور - می‌توان - خبرنگار -

نظر شما در مورد : انتقاد شورا از تغییرات با سوژه معاون ترافیک و عدم اطلاع

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها