تاریخ انتشار : دوشنبه 04 دی 1396 - ساعت : 11:29

کد مطلب: 41631 چاپ به اشتراگ گذاشتن

بررسی میزان تاب آوری ساختمان های شهر کرمان در برابر زلزله

مازندشورا: شهردارآنلاین: رئیس شورای شهر کرمان جمع‌آوری اطلاعات ساختمان‌های شهر کرمان برای بررسی وضعیت تاب‌آوری ساختمان‌ها در مقابل زلزله را خواستار شد.

مازندشورا:نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان یکشنبه شب، با حضور رئیس و سایر اعضای شورا و سیدمهران عالم‌زاده، شهردار کرمان برگزار شد.

محمد فرشاد، رئیس شورای اسلامی شهر کرمان در ابتدای این نشست از ساخت تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و نصب آن تا سه ماه آینده خبر داد.

وی همچنین جمع‌آوری اطلاعات ساختمان‌های شهر کرمان برای بررسی وضعیت تاب‌آوری ساختمان‌ها در مقابل زلزله را خواستار شد.

در ادامه، رامین ارجمند کرمانی، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر کرمان با اشاره به بررسی نامه‌های شهروندان در نشست این کمیسیون گفت: از جمله موضوعاتی که در نشست این کمیسیون مطرح شد، درخواست برخی ساکنان خیابان مهدیه بود.

وی افزود: املاک برخی شهروندان ساکن در خیابان مهدیه، در طرح قرار دارد؛ بنابراین، امکان بازسازی برای این شهروندان وجود ندارد که باید در این رابطه برنامه‌ریزی و مشکلات شهروندان این محدوده از شهر حل شود.

منصور ایرانمنش، رئیس کمیسیون حقوقی، نظارت و حاشیه‌نشینی هم در این نشست از بررسی هشت پرونده در نشست این کمیسیون خبر داد و گفت: از جمله پرونده‌هایی که در نشست این کمیسیون بررسی شد، زمین خالی جنب فروشگاه حاج‌خلیلی در خیابان میرزارضا کرمانی است.

وی افزود: بخشی از این زمین متعلق به شهرداری و بخشی از آن موقوفه است؛ ضمن اینکه کاربری این زمین نیز پارکینگ است؛ بنابراین، لازم است با توجه به موقعیت زمین، نسبت به ساخت پارکینگ طبقاتی در این زمین اقدام شود.

ایرانمنش به برخی املاکی که در مسیر قرار دارد و توسط شهرداری تملک می‌شوند، اشاره کرد و گفت: برخی از این املاک در اختیار همکاران شهرداری قرار دارد و بعضاً این املاک سال‌ها بدون اینکه در راستای بازگشایی یا تعریض مسیر استفاده شوند، باقی می‌مانند؛ بنابراین، ضرورت دارد املاکی از این دست، براساس اولویت تملک شوند.  

علی خدادادی، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر کرمان نیز پیشنهاد کرد: تمام املاکی که تملک می‌شوند، بلافاصله تخریب شوند.

لزوم تشکیل مرکز پژوهش‌های شورای شهر کرمان

در ادامه، منصور ایرانمنش، رئیس کمیسیون حقوقی، نظارت و حاشیه‌نشینی، تشکیل مرکز پژوهش‌های شورا را به‌عنوان بازوی مشورتی و تخصصی برای شورای اسلامی شهر کرمان خواستار شد.

فرشاد، رئیس شورای اسلامی شهر کرمان نیز در این‌باره گفت: برای ایجاد مرکز پژوهش‌های شورا، نیاز به تدوین اساس‌نامه داریم؛ ضمن اینکه فردی باید مسئولیت این مرکز را به‌عهده گیرد که شخصیت محوری داشته باشد و بتواند دیگر اندیشمندان و متخصصان در حوزه‌های مختلف را جذب کند.

زهرا ایرانمنش، رئیس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا هم از نصب المان و نماد «علمدار» در کوه‌های مسجد صاحب‌الزمان (عج) در آینده خبر داد.

وی به تفاهم‌نامه‌ شورا با آموزش و پرروش نیز اشاره کرد و گفت: براساس این تفاهم‌نامه قرار بود تعدادی از مدارس شهر کرمان برای استفاده‌ بانوان برای ورزش در اختیار شهرداری قرار گیرد که ازسوی آموزش و پرورش اعلام شد آموزش و پرورش آمادگی دارد فضای تمام مدارس شهر کرمان را برای این منظور در اختیار بانوان قرار دهد.

ایرانمنش همچنین از بازدید اعضای شورا از پارک‌های بانوان، به‌ویژه پارک جدیدالاحداث آفتاب، در پنج‌شنبه‌ هفته‌ جاری خبر داد.

حسین چناریان، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورای شهر کرمان هم به بررسی راهکارهای مختلف برای حل مشکلات مالی شهرداری اشاره کرد و گفت: یکی از راهکارها برای حل مشکلات شهرداری، اخذ تسهیلات از بانک‌های عامل است تا از این طریق علاوه بر سرعت‌بخشیدن به ساخت تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر، بخشی از تعهدات شهرداری به پیمان‌کاران نیز پرداخت شود.

وی افزود: به این دلیل که بازپرداخت اقساط تسهیلات ممکن است در آینده شهرداری را با مشکل مواجه کند، مقرر شد این موضوع با حضور مدیران بانک‌های عامل، شهردار کرمان، کارکنان حوزه‌ مالی شهرداری و اعضای شورا در دفتر استاندار کرمان مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

فرشاد، رئیس شورای اسلامی شهر کرمان نیز در این‌باره گفت: با توجه به مشکلات شهرداری کرمان، اخذ تسهیلات می‌تواند مفید باشد، اما بررسی میزان و نحوه‌ اخذ تسهیلات مهم است؛ بنابراین، با حضور مدیران بانک‌ها و استاندار کرمان نشستی برگزار خواهد شد تا براساس صرفه و صلاح شهرداری تصمیم‌گیری شود.

محمدجواد کامیاب، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر کرمان نیز از بررسی شش نامه در نشست این کمیسیون خبر داد.

نارضایتی کسبه‌ از معطل ماندن بهسازی میدان توحید

وی همچنین به نارضایتی کسبه‌ میدان توحید، از معطل ماندن بهسازی این میدان اشاره کرد و گفت: معمولاً شهرداری کرمان تمام فعالیت‌ها را به روزهای پایانی سال موکول می‌کند که حجم کار، فشار زیادی به کارگران شهرداری وارد می‌کند؛ بنابراین، فعالیت‌های مربوط به عید نوروز، به‌ویژه بهسازی میدان توحید، باید از هم‌اکنون آغاز شود.

کامیاب درباره‌ اختصاص ردیف اعتباری برای بافت فرسوده شهر کرمان نیز گفت: از ۱۳ هزار هکتار شهر کرمان، فقط هزار و ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده است و این درحالی است که بسیاری از خانه‌های مسکونیِ خارج از بافت فرسوده نیز مقاومت لازم را ندارند؛ بنابراین، این‌گونه اعتبارات باید به تمام خانه‌های فرسوده و غیرمقاوم شهر کرمان اختصاص یابد.

وی با اشاره به وجود ۱۸ گسل فعال در استان کرمان تصریح کرد: اگر دولت می‌خواهد مردم نسبت به زلزله دغدغه نداشته باشند، باید خط اعتباری به خارج از بافت فرسوده نیز تخصیص یابد.

سیدمحمدرضا معین‌زاده میرحسینی، رئیس کمیسیون گردشگری و اصناف شورای شهر کرمان نیز به تقاضای جمعی از راننده‌های تاکسی مبنی بر نوسازی تاکسی‌های شهر کرمان اشاره کرد و گفت: همچنین در راستای خدمت‌رسانی بهتر به گردشگران، آموزش گردشگری راننده‌های تاکسی ضرورت دارد که این موضوع در شهرداری کرمان در حال پیگیری است.

وی پوشش متحدالشکل راننده‌های تاکسی مسیرهای گردشگری شهر کرمان را نیز ضروری دانست.

علی بهرامی، نایب‌رئیس شورای شهر کرمان و رئیس کمیسیون اجتماعی، ورزش و جوانان نیز در این نشست بر توجه بیشتر به ورزش محله‌ها تأکید کرد.

لزوم ساخت اتاق های امن در ساختمان های حیاط دار

خدادادی، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورا هم در این نشست به بیماری نارون‌های شهر کرمان اشاره کرد و گفت: یک شرکت بخش خصوصی پیشنهاد داده با مبارزه‌ بیولوژیک، نارون‌ها را نجات دهد.

وی همچنین به نارضایتی کسبه‌ میدان توحید اشاره کرد و گفت: اگر میدان ارگ به سرنوشت بازار قلعه دچار شود، این محور تاریخی را از دست خواهیم داد.

خدادادی به فعال شدن گسل‌های کرمان نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به فعال شدن گسل‌های کرمان، باید برای جلوگیری از بروز مشکلات، راه‌کارهای کوتاه‌مدت و بلندمدت در نظر بگیریم.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر کرمان افزود: در کوتاه‌مدت باید مجوز بدهیم تا تمام خانه‌هایی که حیاط دارند، اتاق امن بسازند؛ ضمن اینکه در درازمدت باید ساخت‌وساز برِ بزرگ‌راه‌ها و بلوار جمهوری‌اسلامی نیز ممنوع شود.

خدادادی ادامه داد: فعال شدن گسل‌های کرمان، مردم کرمان را تهدید می‌کند؛ بنابراین، اگر زودتر برنامه‌ریزی نکنیم، آینده دیر خواهد شد.

در ادامه رئیس شورای اسلامی شهر کرمان با بیان این‌که اعضای شورا خود را همراه و پشتیبان واقعی شهردار می‌دانند، خطاب به شهردار کرمان گفت: هرآنچه که نیاز باشد تا شورا کارشناسی و مصوب کند، اعضای شورا با سعه‌ صدر، دقت و سرعت، شرایط را فراهم می‌کنند تا هیچ مانعی برای تحقق برنامه‌های شما و اهدافی که ترسیم می‌کنید، به‌وجود نیاید.

فرشاد اظهار امیدواری کرد: در این دوره که توفیق خدمت‌گزاری نصیب عالم‌زاده شده، یک مقطع مثال‌زدنی و درخشان در تاریخ شهر کرمان رقم بخورد.

شهردار کرمان هم با بیان اینکه از مجموعه‌ معاونت‌ها و سازمان‌های شهرداری خواسته‌ام تا وضعیت بدهی‌ها و مطالبات شهرداری را مشخص کنند، گفت: با توجه به بدهی‌های شهرداری و معوق شدن حقوق برخی از کارکنان، اولویت‌بندی برای هزینه‌کرد منابع ضرورت دارد؛ بنابراین، تلاش می‌کنیم تا چندماه آخر سال را با موفقیت پشت سر بگذاریم.


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #کرمان #شهرداری #کمیسیون #شورای #اشاره #بررسی #بنابراین #اسلامی #میدان #اینکه #همچنین #فرسوده #ایرانمنش #مشکلات #اعضای #شهردار #توحید #افزود #خدادادی #بانوان #آموزش #شهروندان #ادامه #تسهیلات #آینده #فرشاد #املاکی #اختیار #خدمات #نارضایتی #پژوهش‌های #کسبه‌ #بهسازی #براساس #ضرورت #گسل‌های #راننده‌های #املاک #تاکسی #خیابان #زلزله #گردشگری #موضوع #کارکنان #کامیاب #استاندار #بیشتر #مدیران #کوتاه‌مدت #اعتباری #هکتار #خانه‌های #بانک‌های #اختصاص #ماندن #می‌کند؛ #آموزش و پرورش #راستای #مهدیه #کرمانی #دارد؛ #برنامه‌ریزی #منصور #خواستار #وضعیت #میزان #ساختمان #عالم‌زاده #برگزار #حقوقی #نظارت #مختلف #مدارس #پرورش #به‌ویژه #این‌باره #تشکیل #حاشیه‌نشینی #پارکینگ #می‌شوند #پیشنهاد #منابع

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : بررسی میزان تاب آوری ساختمان های شهر کرمان در برابر زلزله

*

*


X https://sport45.site/