کاهش بیماری‌های مادرزادی با غربالگری نوزادان/جلوگیری از تولد 2 هزار کودک مبتلا به تالاسمی ماژور در مازندران

تاریخ انتشار : چهار شنبه 06 دی 1396 - ساعت : 10:15

کد مطلب: 41818 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیر گروه بیماری‌های معاونت بهداشتی مازندران اعلام کرد

کاهش بیماری‌های مادرزادی با غربالگری نوزادان/جلوگیری از تولد 2 هزار کودک مبتلا به تالاسمی ماژور در مازندران

مازندشورا: مدیر گروه بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: انجام غربالگری نوزادان سبب کاهش آمار مبتلایان به بیماری‌های مادرزادی شده است که ازجمله آن می‌توان به جلوگیری از تولد 2 هزار کودک مبتلا به تالاسمی ماژور در مازندران از سال 72 تاکنون اشاره کرد.

مازندشورا:محمدرضا پارسایی امروز در ساری به سؤالاتی با محوریت عملکرد حوزه سلامت در بخش بیماری‌ها اعم از واگیر و غیرواگیر پاسخ داد. نتیجه این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

فارس: اگر بخواهیم آغازی را برای فعالیت‌های بهداشتی در کشور و مازندران عنوان کنیم، به‌نظر شما چه باید گفت.

در سال 1330، سازمان همکاری بهداشت با همکاری وزارت بهداری تأسیس شد، در حقیقت این سازمان پایه و اساس سازمان‌های بهداشت و پیشگیری از بیماری‌ها در ایران است.

سازمان همکاری بهداشت دارای شاخه‌های متعدد فعالیت بهداشتی ازجمله مهندسی بهداشت، پرستاری بهداشت و بهداشت مادر و کودک بود، این سازمان در بسیاری از استان‌ها و ازجمله مازندران شعبه‌ای تأسیس کرد که در زمینه تهیه آب آشامیدنی سالم فعالیت می‌کرد.

از دل این سازمان اداره‌کل ریشه‌کنی مالاریا تأسیس شد که با کادر صحرایی میکروسکوپیست، تکنسین حشره‎شناسی، مأموران مراقبت و ... اقدامات کنترل مالاریا را شروع کرد و بعدها همین‌ها هسته‌های شبکه‌های بهداشتی سراسر کشور شدند.

فارس: یکی از برنامه‌های موفق کشور ریشه‌کنی مالاریا بوده است، شروع برنامه مبارزه با مالاریا در ایران و مازندران از چه سالی بود، آیا اخیراً مورد جدیدی از بیماری مالاریا را در استان داشتیم؟

سال 1331 یعنی یک سال پس از تأسیس سازمان همکاری بهداشت، برنامه‌های مبارزه با مالاریا در ایران آغاز شد و مازندران از استان‌های پیش‌قدم در کنترل این بیماری بود تا حدی که از سال 1376 به بعد انتقال بومی مالاریا را نداشتیم و مازندران به مرحله حذف مالاریا دست پیدا کرده است.

تمام مراکز بهداشتی نسبت به این موضوع آشنا هستند، اگر موردی پیش بیاید اجازه نمی‌دهیم شخص ناقل حتی یک پشه را آلوده کند، آخرین مورد مالاریا در سال گذشته بود که فرد افغانی در یکی از شهرهای غرب مازندران شناسایی شد و مورد درمان قرار گرفت، معمولاً دوره درمان این بیماری مسری هشت هفته است.

فارس: ریشه‌کنی آبله و فلج اطفال نیز در ایران با سرعت زیادی به نتیجه رسید و مورد تحسین سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت، در این زمینه توضیح دهید.

در واقع ریشه‌کنی بیماری ویروسی آبله در سال 1345 کلید خورد و در سال 1356 نیز ریشه‌کن شد، این اقدام تنها مختص ایران نبود، بلکه در سراسر جهان اتفاق افتاد، از فروردین‌ماه 1367 نیز سازمان بهداشت جهانی جهت ریشه‌کنی پولیومیلیت(فلج اطفال) فراخوان داد.

فروردین‌ماه 1373 آغاز اقدامات برای ریشه‌کنی فلج اطفال در ایران بود و ازجمله در مازندران بسیج ریشه‌کنی پولیومیلیت را راه‌‍اندازی کردیم که تا سال 83 فعالیت آن ادامه داشت.

فارس: از سال 83 تاکنون موردی از فلج اطفال در مازندران گزارش شده است یا خیر؟

ابتدا باید بگویم که پولیو در سه سیروتیپ تعریف شده است، در ایران تیپ 2 ریشه‌کن شده است، تیپ یک و سه نداریم اما موارد غیربومی را ممکن است داشته باشیم، چشم‌اندازی جهانی برای ریشه‌کنی پولیو 2025 است.

فارس: از بیماری‌های مسری دیگر سرخک و سرخجه در ایران بسیار داشتیم، اکنون در چه وضعیتی هستیم، عملکرد مازندران را نیز در این زمینه بفرمایید.

در سال 1383 حدود یک میلیون و 200 هزار نفر در کشور در گروه سنی 5 تا 25 سال واکسن سرخک و سرخجه(MR) دریافت کردند، پس از آن شاهد کاهش بسیار شدید بیماری سرخک و سندرم سرخجه در مازندران بودیم و حداکثر 1 – 2 مورد از هر بیماری را در استان مشاهده می‌کنیم که در واقع به مرحله حذف آنها رسیده‌ایم.  

فارس: از بیماری‌های واگیر به سراغ  غیرواگیر می‌رویم، در بین بیماری‌هایی که بیشتر در گروه بیماری‌های مازندران آنها را می‌شناسیم؛ تالاسمی است، عملکرد حوزه سلامت برای کاهش این بیماری چه بوده است؟

مازندران استانی است که شیوع تالاسمی مینور در جمعیت آن 10 تا 14 درصد است، از سال 1372 برنامه غربالگری تالاسمی را در استان راه‌اندازی کردیم و این در حالی است که برنامه غربالگری کشور از سال 1374 آغاز شد شاید به این علت که میزان مبتلایان به این عارضه در مازندران بسیار بالا بود و از این‌رو پیش‌قدم شدیم.

تا سال 1372 سالانه 100 تا 120 کودک مبتلا به تالاسمی ماژور در مازندران متولد می‌شدند، اما پس از شروع غربالگری این میزان به‌طور متوسط به سالانه 1 – 3 مورد کاهش یافت، به‌نوعی می‌توانیم بگوییم که از تولد 2 هزار کودک تالاسمی ماژور در این مدت جلوگیری شده است.

فارس: گاهی با افرادی مواجه می‌شویم که از بیماری ژنتیکی رنج می‌برند، کسانی که بیماری آنها دیرهنگام تشخیص داده شد، مشکلات خاص خود را دارند، خانواده‌ها را درگیر می‌کنند و هزینه‌های زیادی باید برای درمان آنها خرج شود که اغلب بی‌فایده است، بفرمایید که عملکرد حوزه سلامت مازندران در کاهش این بیماری‌ها چه بوده است؟

یکی از این بیماری‌ها کم‌کاری مادرزادی تیروئید است که شایع‌ترین علت قابل پیشگیری عقب‌ماندگی ذهنی است، از 20 خردادماه 83 برنامه غربالگری این بیماری را در مازندران آغاز کردیم، هر نوزادی که به‌دنیا بیاید با خونگیری از پاشنه پا مورد غربالگری قرار می‌گیرد، البته این بیماری بدون علامت است و زمانی که علائم عقب‌ماندگی ذهنی ظاهر شود درمان بی‌فایده است.

10 درصد مبتلایان به این بیماری در ماه نخست، 35 درصد ظرف 3 ماهه نخست تولد، 70 درصد در مدت 12 ماه و 100 درصد در 3 تا 4 سالگی کودک، تشخیص داده می‌شوند، طی این سال‌ها با اجرای برنامه غربالگری از عقب‌ماندگی 982 نوزاد جلوگیری شده است.

فارس: بیماری مادرزادی دیگری هم هست که در مازندران نیز مورد غربالگری قرار گرفته باشد؟ اگر هست عملکرد بهداشت و درمان استان در این زمینه را بفرمایید.

بیماری ژنتیکی فنیل کتنوری PKU یک بیماری ژنتیک مادرزادی است که کودک دچار عقب‌ماندگی ذهنی می‌شود، این غربالگری نیز با استفاده از خون پاشنه پا نوزاد در روز نخست تولد صورت می‌گیرد.

غربالگری این بیماری نیز از 20 خردادماه 83 آغاز شد، تا پیش از این تاریخ سالانه 56 کودک مبتلا به فنیل کتنوری در مازندران به‌دنیا می‌آمدند اما طی این 13 سال 78 کودک شناسایی شدند و آنها را تحت درمان قرار دادیم.

این کودکان نیاز به رژیم غذایی مخصوصی دارند؛ شیرخشک، بیسکویت، ماکارونی و بسیاری از موارد دیگر که باید مخصوص شرایط جسمی آنها باشد.

فارس: نقش نیروهای بسیجی را در ریشه‌کن کردن بیماری‌های غیرواگیر بفرمایید.

نیروهای بسیجی در تمامی این سال‌ها پشتوانه محکم و مهمی برای حوزه سلامت بودند، در بسیاری از مناطق محروم حضور قابل توجه و تأثیرگذاری داشتند، در طرح ملی ریشه‌کنی فلج اطفال نقش به‌سزایی داشتند و اکنون در حوزه سلامت با حضور در مناطق محروم در قالب اردوهای جهادی و بسیج جامعه پزشکی با همان روحیه مشغول فعالیت هستند.

فارس: در پایان اگر مطلبی دارید، بفرمایید.

سلامتی یکی از دو نعمت بزرگی است که خداوند به انسان بخشیده است، سلامتی تنها در جسم خلاصه نمی‎شود، روح و فکر نیز نیاز به سلامتی دارند، باید قدر سلامتی خود را بدانیم، سواد سلامت خود را با مطالعه و مشاوره پزشکی بالا ببریم، بانوانی که قصد بارداری دارند حتماً پیش از بارداری، حین بارداری و پس از بارداری از مشاوره پزشکان استفاده کنند تا با تولد فرزندانی سالم خانواده‌ای سالم و جامعه‌ای سالم و قوی داشته باشیم.

گفت‌وگو از آزاده بابانژاد

86001/


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #مازندران #بیماری #بهداشت #غربالگری #مالاریا #ریشه‌کنی #سلامت #تالاسمی #درمان #بیماری‌های #اطفال #برنامه #عملکرد #بفرمایید #بهداشتی #زمینه #استان #عقب‌ماندگی #تأسیس #فعالیت #سلامتی #بیماری‌ها #مادرزادی #همکاری #بارداری #کردیم #ماژور #گفت‌وگو #مبتلا #جلوگیری #ریشه‌کن #جهانی #بسیاری #ازجمله #بسیار #سالانه #دارند #سرخجه #ژنتیکی #به‌دنیا #تشخیص #خردادماه #بی‌فایده #محروم #مناطق #بسیجی #داشتند #پزشکی #مشاوره #نیروهای #استفاده #می‌گیرد #سال‌ها #نوزاد #کتنوری #پاشنه #شناسایی #کنترل #سراسر #برنامه‌های #مبارزه #اقدامات #پیشگیری #واگیر #غیرواگیر #نتیجه #ادامه #پیش‌قدم #مرحله #موارد #باشیم #اکنون #میزان #پولیو #پولیومیلیت #موردی #بیاید #زیادی #فروردین‌ماه #مبتلایان

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : کاهش بیماری‌های مادرزادی با غربالگری نوزادان/جلوگیری از تولد 2 هزار کودک مبتلا به تالاسمی ماژور در مازندران

*

*