مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4192 -تاریخ انتشار : جمعه 18 تیر 1395 -ساعت : 12:43

چاپ به اشتراگ گذاشتن

بلدیه همکاری مدیریت و سپاه را بررسی می کند:

قرارگاه خاتم، پیمانکار دائم یا طلبکار صبور

مازندشورا: قرارگاه سازندگی خاتم به خاطر حجم معاملات یا فعالیت های خود در شهر تهران در حال حاضر به بزرگترین پیمانکاری که با مدیریت شهری کار میکند تبدیل شده که به سه شکل مختلف حساب و کتاب این نهاد را انجام می دهد. کمک بانک انصار، تهاتر و نقدی سه شکل محاسبه هزینه اجرای پروژه های عمرانی است که بین شهرداری و قرارگاه خاتم انجام می شود.

مازندشورا:

قرارگاه خاتم، پیمانکار دائم یا طلبکار صبور بلدیه | بهشاد بهرامی | دو سال پیش شهرداری تهران در قالب یک قرار داد 20 هزار میلیارد تومانی قرارگاه خاتم الانبیا را به بزرگ ترین پیمانکار پروژه های عمرانی شهر تهران بدل کرد. تفاهم نامه خردادماهی شهرداری تهران و قرارگاه خاتم الانبیا که به موجب آن تمامی پروژه های عمرانی پایتخت به صورت انحصاری به سپاه واگذار می شد در مراحل اولیه انعقاد با اعتراض جمع زیادی از اعضای شورای شهر مواجه شد.

اعضای پارلمان محلی پایتخت در قالب یک تذکر کتبی علاوه بر آنکه نسبت به بی اطلاع بودن شورا از این تفاهم نامه انتقاد کردند از یک رعایت نشدن شرایط رقابتی برای واگذاری پروژه های عمرانی شهر و از سوی دیگر امکان بروز مشکلات مالی به دلیل غیرنقدی بودن نیمی از ارزش این تفاهم نامه را مورد اعتراض قرار داده و خواستار توضیح شهردار تهران در این خصوص شدند.

به گزارش بلدیه، طبق مفاد این تفاهم‌نامه، قرار بود از سوی شهرداری تهران 10 هزار میلیارد تومان به صورت نقدی و 10 هزار میلیارد تومان به صورت غیرنقدی بابت اجرای پروژه‌های عمرانی به قرارگاه خاتم‌الانبیاء در چهار سال آینده واگذار شود. به ویژه آنکه در زمان انعقاد این تفاهم نامه از بودجه 15 هزار میلیارد تومانی مدیریت شهری پایتخت تقریبا نیمی صرف ساخت پروژه های عمرانی می شد. بنابراین با احتساب قرار 20 هزار میلیارد تومانی برای مدت چهار سال عنوان می شد سهم سایر پیمانکاران شهری از بازار کار شهرداری به حداقل خواهد رسید.

اعضای منتقد شورای شهر یکی از علل انتقاد خود را تبعات منفی اجرای انحصاری پروژه‌های شهری برای کشور عنوان کردند. همچنین به گفته برخی اعضای شورای شهر غیرنقدی بودن نیمی از تعهدات در این تفاهم نامه می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند.

 دراین باره ابوالفضل قناعتی، عضو هیات رئیس شورای شهر تهران درباره تمایل شهرداری برای واگذاری پروژه‌های کلان به این قرارگاه می‌گوید: معمولا کارفرمایان علاقه دارند با پیمانکارانی کار کنند که از بنیه مالی خوبی برخوردار باشند تا اگر به مشکلی در جریان کار برخوردند، پروژه به دلیل مشکلات مالی و تجهیزاتی متوقف نشود.

او ادامه می‌دهد: اگر در پروژه‌ای مانند صدر کار با سرعت پیش نمی‌رفت و پیمانکار برای مشکلاتی که در هر پروژه عمرانی وجود دارد کار را به آرامی انجام می‌داد مشکلات زیادی برای ساکنان محل به وجود می‌آمد اما این پل در کوتاه‌ترین زمان احداث شد.

او ارزان‌تر بودن قیمت‌های قرارگاه را نسبت به سایر پیمانکاران دلیل دیگر جذابیت همکاری شهرداری تهران با این قرارگاه عنوان می‌کند و می‌گوید: به دلیل پشتوانه‌های مالی این نهاد، قرارگاه با هزینه‌های بسیار پایین‌‌تری پروژه‌ها را به سرانجام می‌رساند.

او این نکته را هم یادآوری می‌کند که سپاه دو نوع بودجه دارد؛ یکی بودجه دفاع و دیگری سازندگی و هیچ‌گاه ریالی از بودجه دفاعی صرف پروژه‌های عمرانی نمی‌شود، بلکه موسسات زیرمجموعه در این سال‌ها به دلیل پروژه‌ها و فعالیت‌هایی که انجام داده‌اند، بنیه مالی قوی پیدا کرده‌اند.

قناعتی در گفت و گو با بلدیه با تاکید بر اینکه قرارگاه سازندگی خاتم به خاطر حجم معاملات یا فعالیت های خود در شهر تهران در حال حاضر به بزرگترین پیمانکاری که با مدیریت شهری کار میکند تبدیل شده است، می گوید: مدیریت شهری به سه شکل مختلف حساب و کتاب اجرای پروژه های عمرانی توسط این نهاد را انجام می دهد. کمک بانک انصار، تهاتر و نقدی سه شکل محاسبه هزینه اجرای پروژه های عمرانی است که بین شهرداری و قرارگاه خاتم انجام می شود.

او به بلدیه می گوید: شکل اول به این صورت است که قرارگاه خاتم الانبیا با توجه به اینکه وابسته به نهاد محترم سپاه است از طریق بانک انصار به پروژه های شهری پول تزریق می کند و در مقابل بابت پولی که تزریق می کند یکسری املاک و نیازمندی هایی که در شهر تهران دارد دریافت میکند. از سوی دیگر پولی که شهرداری از بانک انصار دریافت میکند به قرارگاه خاتم بابت اجرای پروژه های می دهد.

این عضو شورای شهر تهران ادامه می دهد: شکل دوم حساب و کتاب ها به این صورت که به هر حال قرارگاه خاتم الانبیا یا مجموعه سازندگی سپاه چون وابستگی به سپاه دارد در شهرهای کل کشور به ویژه تهران نیازمندی های دارد نیاز به یکسری ساخت وسازها دارد که باید هزینه هایی را بابت این ساخت وسازها به شهرداری بدهد بابت این هزینه ها یکسری خدمات در شهر مثل ساخت پل، تونل و ... انجام می دهد یه این معنی که تهاتر انجام می دهد.

به گفته قناعتی شکل سوم هم به صورت نقدی انجام می شود.به عنوان قرار داد ساخت یک پل که بین شهرداری و این قرارگاه بسته می شود مدیریت شهری از ردیفی که برای اجرای پروژه های عمرانی شهر در بودجه سالانه شهر در نظر گرفته است به قرارگاه خاتم پول پرداخت می کند.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : قرارگاه - تهران - پروژه - عمرانی - شهرداری - تفاهم - شورای - بلدیه - اجرای - میلیارد - مدیریت - بودجه - عنوان - اعضای - پروژه‌های - مشکلات - الانبیا - پیمانکار - تومانی - سازندگی - انصار - یکسری - هزینه - میکند - قناعتی - پایتخت - غیرنقدی - زیادی - تزریق - واگذار - اعتراض - تهاتر - دریافت - شورای شهر تهران - وسازها - انحصاری - نیازمندی - انتقاد - انعقاد - پیمانکاران - همکاری - واگذاری - می‌گوید - ادامه - تومان - پروژه‌ها - می‌کند - اینکه -

نظر شما در مورد : قرارگاه خاتم، پیمانکار دائم یا طلبکار صبور

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها