کارگاه علمی نوسانات سطح تراز آب دریای خزر در مازندران برگزار می‌شود

تاریخ انتشار : دوشنبه 11 دی 1396 - ساعت : 15:55

کد مطلب: 42175 چاپ به اشتراگ گذاشتن

همزمان با روز جهانی تالاب‌ها

کارگاه علمی نوسانات سطح تراز آب دریای خزر در مازندران برگزار می‌شود

مازندشورا: رئیس گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: کارگاه علمی گرمایش زمین، نوسانات سطح تراز آب دریای خزر و آسیب‌پذیری خشک‌زایی تالاب‌های سواحل شمالی کشور همزمان با روز جهانی تالاب‌ها در مازندران برگزار می‌شود.

مازندشورا:همایون خوشروان امروز در شهرستان ساری، اظهار کرد: کارگاه علمی گرمایش زمین، نوسانات سطح تراز آب دریای خزر و آسیب‌پذیری خشک‌زایی تالاب‌های سواحل شمالی کشور همزمان با روز جهانی تالاب‌ها در محل شهر رامسر 13 بهمن ماه توسط گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست و همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: در این کارگاه مسعود باقرزاده کریمی مدیر دفتر اکوسیستم‌های تالابی، همایون خوشروان مدیر گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست، افشین دانه‌کار عضو هیأت علمی گروه محیط زیست دانشگاه تهران و فریدون عوفی عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات علوم شیلات کشور به‌عنوان سخنران برای ارائه آخرین دستاوردهای علمی، مهم‌ترین چالش‌های زیست‌محیطی منطقه خلیج گرگان و تالاب میانکاله را مورد بررسی قرار می‌دهند تا راهکارهای موثر برای برون‌رفت از این مشکل را برمی‌شمارند.

رئیس گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: واقعیت این است در سال 96 وقتی به آمارها نگاه می‌کنیم مشاهده می‌شویم طی 67 سال اخیر بیشترین شرایط گرمایش را می‌توان در فلات ایران مشاهده کنیم، به‌نوعی که هوا بسیار گرم شده و تغییرات محسوسی حتی نسبت به سال گذشته داشته است.

این مسؤول با اعلام اینکه میزان بارندگی‌ها به شدت کاهش یافته و حتی خط برف هنوز نتوانسته قله دماوند به‌صورت کامل پوشش دهد که درحقیقت بحران است، تصریح کرد: به لحاظ اینکه رطوبت هوا در حال کاهش بوده و میزان آب شیرینی که الان زیست‌گاه‌های ساحلی ما نیاز دارند روز به روز بیشتر محدود شده و به این معنا که قلمرو جانداران اعم از گیاهان و جانواران خشک‌زی در حال تهدید قرار دارد و این تهدید می‌تواند به نوعی تنوعات زیستی را تحت تأثیر قرار داده و حتی باعث نابودی آنان شود و این اتفاقی است که امروز تالاب‌های شمال کشور به‌ویژه در منتهی‌الیه سواحل شرقی سواحل جنوبی به وقوع می‌پیوندد.

خوشروان با اشاره به اینکه کاهش سطح تراز آب دریای خزر از موضوعات مهمی است که موجب نگرانی ما می‌شود، اضافه کرد: منبع آب لب شوری که قرار است خلیج گرگان و تالاب میانکاله را تحت تأثیر خود قرار دهد و بقای آنها را حفظ کند در حال پسروی بوده و متاسفانه دریای خزر هم با سرعت زیادی در حال عقب‌نشینی بوده و سطح تراز آن در حال افت کردن است.

وی با اعلام اینکه امسال سطح تراز آب دریای خزر نسبت به سال گذشته چهار سانتی‌متر کاهش یافته که معادل 16 میلیارد مترمکعب درحقیقت نیمی از آب دریاچه ارومیه در زمان پرآبی بوده است که از دست دادیم، اظهار کرد: از دست دادن این منبع آبی موجب شده 95 درصد آب میانکاله و بخش منتهی الیه غربی خلیج گرگان خشک شود و زیستگاه‌های اکوسیستم‌های آبی مورد تهدید جدی قرار بگیرند.

رئیس گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان گفت: هدف ما از برگزاری این کار گاه هم‌اندیشی و گرفتن راهکارهای موثر برای برون‌رفت از این مشکل بوده تا مورد ارزیابی قرار دهیم و امیدواریم نتایج حاصل از کارگاه کمک حالی برای پروژه‌هایی باشد تا در آینده بتوانیم روی آن کار کنیم.

86034/ع


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #دریای #پژوهشی #اینکه #کارگاه #مدیریت #سواحل #خوشروان #میانکاله #تحقیقات #تهدید #گرگان #راهکارهای #وزارت #برون‌رفت #اعلام #درحقیقت #تأثیر #یافته #میزان #گذشته #مشاهده #فناوری #برگزار #همایون #نوسانات #تالاب‌ها #جهانی #امروز #اظهار #اکوسیستم‌های #همزمان #تالاب‌های #گرمایش #تالاب

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : کارگاه علمی نوسانات سطح تراز آب دریای خزر در مازندران برگزار می‌شود

*

*


X https://sport45.site/