مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4229 -تاریخ انتشار : شنبه 19 تیر 1395 -ساعت : 12:59

چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس مركز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی تاکید کرد:

ضرورت توسعه مراکز ترک اعتیاد رایگان و ارزان قیمت در کشور

مازندشورا: رئیس مركز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی گفت: نگاه مبتنی بر گسترش مراکز ماده 15 و لزوم سرمایه گذاری برای ترک اعتیاد افراد خودمعرف از سوی مسئولان بهزیستی و شهرداری تهران بارها اعلام و تاکید شده با ترک اجباری و انتقال معتادان به مراکز ماده 16 کاملاً مخالف هستیم.

مازندشورا:

بلدیه|معضل اعتیاد و فراگیری آن در بسیاری از خانواده و حتی معابر عمومی چند ماهی است که مسئولان امر را بر آن داشته تا با اجرای طرح جذب معتادان متجاهر، انتقال آن ها به کمپ و درنهایت استقرار بهبودیافتگان داوطلب در مراکز مهارت آموزی بهاران، چاره ای برای این آسیب دیرپا بیاندیشند. این اقدام در حالی است که همواره در میان سازمان ها و بخش های مختلف اختلاف نظرهایی در مورد شیوه ترک اعتیاد و برخورد با آسیب دیدگان وجود دارد. به این معنی که برخی مراکز ماده 16 و ترک اجباری را می پسندند و عده ای دیگر بر ترک اعتیاد معتادان خودمعرف در مراکز ماده 15 تاکید دارند.در همین رابطه، مجید رضازاده رئیس مركز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی در گفت و گو با خبرنگار شهرنوشت با تاکید بر اینکه جمع آوری صرف افراد معتاد در بلندمدت تاثیرگذار نیست، می گوید: ما برای اینکه معتاد متجاهر چه زن و چه مرد را از حالت بی خانمانی در بیاروریم و به زندگی سالم بازگردانیم، چاره ای نداریم جز آن که از مسیر درست برویم. یکی از مسیرها توسعه مراکز ترک اعتیاد ارزان قیمت یا رایگان است که در حال حاضر بودجه این مراکز کم شده و مراکز رایگان و چندان ارزان قیمت نیستند.
وی ادامه می دهد: تجربه نشان می دهد گسترش برنامه کاهش آسیب و توسعه مراکز خودمعرف یا مراکز ماده 15 از مهم ترین راه ها برای کاهش آسیب است. مراکزی که در آن معتاد نه با اجبار که با میل خود و به طور داوطلبانه پذیرش می شود.
رئیس مركز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی تصریح می کند: طبق قانون بهزیستی موظف است تا مراکز ماده 15 را گسترش دهد و در حال حاضر هم 2 هزار و 300 مرکز در حال فعالیتند. برخی از این مراکز ارزان قیمت و برخی در اختیار بخش خصوصی قرار دارند.
رضازاده می گوید: در مراکز ماده15 با سیستم مددکاری تلاش می شود تا بهبودیافتگان به خانواده بازگردند و زنان بی سرپرست نیز به مراکز اجتماعی زنان آسیب دیده ارجاع داده شوند. خانم های معتادی هم که به ماشین های اورژانس اجتماعی مراجعه کنند در صورت تمایل بلافاصله به مراکز درمان خودمعرف  سپرده می شوند. نگاه مبتنی بر گسترش مراکز ماده 15 و لزوم سرمایه گذاری برای ترک اعتیاد افراد خودمعرف تنها در میان مسئولان بهزیستی دیده نمی شود چرا که مسئولان شهرداری تهران نیز بارها اعلام کرده اند که با ترک اجباری و انتقال معتادان به مراکز ماده 16 کاملاً مخالفند.
به گزارش شهرنوشت پیش از این نیز فرزاد هوشیار پارسیان، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با تاکید بر این امر که مدیریت شهری به رغم تجهیز و آماده سازی مراکز ماده 16، هیچ گاه این روش را قبول نداشته ، گفته است: شهرداری طبق تعهداتش تاکنون چندین مرکز ماده 16 را تجهیز و در اختیار ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار داده است. البته نگاه ما بیشتر مبنی بر گسترش مراکز ماده 15 و ترک اختیاری معتادان است چرا که شکست روش های اجباری سال هاست که بر همگان معلوم شده است.
وی با یادآوری این نکته که شهرداری تهران از ابتدا اعلام کرد در بهاران تنها بهبودیافتگان مراکز ماده 15 را پذیرش می کند، اظهارکرده است: اعتقاد ما بر روش های پرهیزمدار و مبتنی بر مددکاری و روانشناسی موجب شد تا ترجیح ما در پذیرش بهاران مددجویان ماده 15 باشد. با این وجود چند وقتی است که به اکراه مددجویان کمپ های ماده 16 را هم می پذیریم.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مراکز - اعتیاد - توسعه - بهزیستی - گسترش - ارزان - معتادان - شهرداری - تاکید - درمان - خودمعرف - معتاد - تهران - اجتماعی - پذیرش - اجباری - رایگان - پیشگیری - بهاران - مسئولان - بهبودیافتگان - دارند - مبتنی - اعلام - مددجویان - تجهیز - خانواده - مددکاری - انتقال - افراد - متجاهر - رضازاده - اختیار - اینکه -

نظر شما در مورد : ضرورت توسعه مراکز ترک اعتیاد رایگان و ارزان قیمت در کشور

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها