مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 423 -تاریخ انتشار : سه شنبه 09 دی 1393 -ساعت : 12:50

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نظام نامه توسعه شهر و شهرداری؛ جایگزین قانون فعلی شهرداری ها خواهد شد + جزئیات

معاون امور شهرداريهای سازمان شهرداری ها و دهياری های كشور

نظام نامه توسعه شهر و شهرداری؛ جایگزین قانون فعلی شهرداری ها خواهد شد + جزئیات

مازند شورا: اين نظام نامه بر اساس چند بند از قانون شوراها تهيه شده كه بموجب آن شوراها بايد نيازهای شهر را در حوزه های مختلف مشخص و براي آن راه حل كاربردی ارائه نمايند و همچنين دستگاه های مرتبط در مديريت شهری بايد برنامه سالانه خود را ارائه دهند.

مازند شورا: علي نوذر پور كه صبح سه شنبه 9 دي در نشست مديران كل دفاتر امور شهري و شوراهاي استانداري ها سخن مي گفت افزود: برنامه راهبردي عملياتي توسعه شهري و شهرداري با هدف پر كردن خلاء هاي موجود در اين عرصه تهيه شده و مشتمل بر راهبردهاي، سند چشم انداز و سياست هاي اجرايي براي مجموعه وظايفي است كه در حيطه مديريت شهري قابل تعريف مي باشد تا براي شهرداري ها و شوراها مبناي يك برنامه پنجساله قرار گيرد و در عين حال زمينه ساز تحقق مديريت يكپارچه شهري شود.

نوذر پور افزود: اين نظام نامه بر اساس چند بند از قانون شوراها تهيه شده كه بموجب آن شوراها بايد نيازهاي شهر را در حوزه هاي مختلف مشخص و براي آن راه حل كاربردي ارائه نمايند و همچنين دستگاه هاي مرتبط در مديريت شهري بايد برنامه سالانه خود را ارائه دهند.

نوذر پور گفت: پيشنهادي كه ما براي اين موضوع ارائه نموده ايم به اين شرح است كه اين برنامه راهبردي در شهرهاي زير 50 هزار نفر به تائيد شوراي برنامه ريزي شهر، در شهرهاي 50 هزار نفر تا يك ميليون نفر به تصويب شوراي برنامه ريزي استان و در كلان شهرها به تائيد كميسيون خاص كلان شهر تهران و ساير كلانشهرها كه در زيرمجموعه دولت قرار دارد برسد.

وي افزود: علاوه بر اينكه كوشش مي كنيم اين نظام نامه زمينه ساز تحقق مديريت يكپارچه شهري شود، تحقق كامل اين سند نيازمند مشاركت شهروندان نيز مي باشد.

نوذر پور در ادامه تهيه پيش نويس لايحه مديريت شهري را ديگر اقدام مهم وزارت كشور در سالجاري ذكر كرد و گفت: اين لايحه كه جايگزين قانون فعلي شهرداري ها خواهد شد هم اكنون در كميسيون هاي تخصصي دولت در حال بررسي مي باشد.

وي در ادامه تدوين سند آسيب شناسي كلانشهرها را ديگر اقدام مهم در عرصه مديريت شهري در دولت يازدهم برشمرد و گفت: سندهاي آسيب شناسي كلانشهرها در موضوعات اصلي و مرتبط با شهرداري ها در كميسيون هاي خاص كلانشهر تهران و ساير كلانشهرها در حال بررسي است و سعي شده است تا اين اسناد شامل تصويب وضعيت موجود و  ارائه راه حل هاي كاربردي باشد و اين اسناد در موضوعات خدمات شهري، حمل و نقل عمومي شهري ، اسكان غير رسمي و .... در حال نهايي شدن و ارائه به دولت براي سير مراحل تصويب است.

معاون امور شهرداري هاي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در ادامه گفت: سند آسيب شناسي كلان شهرها در حوزه خدمات شهري در 3 محور آتش نشاني، فضاي سبز و مديريت پسماند در حال تهيه و تصويب است و سند آسيب شناسي آتش نشاني در كميسيون اصلي هم به تصويب رسيد و سندهاي  آسيب شناسي فضاي سبز و پسماند در كميسيون هاي فرعي و تخصصي تصويب و بزودي در كميسيون اصلي مطرح خواهد شد.

نوذرپور افزود به موجب سند آسيب شناسي آتش نشاني در حوزه ايمني لايحه مديريت ايمني يكپارچه شهر و روستا تصويب و به دولت ارائه شود. وي همچنين گفت: در حوزه آتش نشاني و ايمني در شهرها؛ وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي بايد گزارشهاي تهيه شده توسط آتش نشاني ها در خصوص كارگاه ها را در اولويت رسيدگي و بازرسي قرار دهد.

وي در خاتمه گفت: همچنين در حال بهره گيري از ظرفيت هاي شوراي عالي حفاظت و فني براي ارتقاء ايمني شهرها هستيم. در سند آسيب شناسي پسماند هم موضوعات مختلفي براي تصويب لحاظ شده است از جمله توجه به اعطاي يارانه به كودهاي كمپوست، استقرار واحدهاي بازيافت در محدوده هاي شهري و هماهنگي هاي مختلف با دستگاه ها در زمينه مديريت مطلوب پسماند .لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : علی نوذر پور - نوذر پور - معاون امور شهرداريها - نظام نامه توسعه شهر - -

مطالب مرتبط با : نظام نامه توسعه شهر و شهرداری؛ جایگزین قانون فعلی شهرداری ها خواهد شد + جزئیات
نظر شما در مورد : نظام نامه توسعه شهر و شهرداری؛ جایگزین قانون فعلی شهرداری ها خواهد شد + جزئیات

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها