مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4253 -تاریخ انتشار : یکشنبه 20 تیر 1395 -ساعت : 09:31

چاپ به اشتراگ گذاشتن

حامد مانی فر تشریح کرد:

۱۰ طرح‌ اولویت‌دار عمرانی در دستورکار راه‌وشهرسازی استان قزوین/ ارزش طرح‌ها ۵۰۰۰ میلیارد ریال/ رونق بخشی به بازار مسکن و بازآفرینی بافت‌های ناکارآمد شهری

مازندشورا: مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: با توجه به نامگذاری سال با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، پروژه‌های اولویت‌دار در حوزه‌های ساخت و توسعه را‌ه‌ها، مسکن و ساختمان و بهسازی و بازآفرینی بافت‌های ناکارآمد شهری به ارزشی بالغ بر ۵۰۰۰ میلیارد ریال در دستور کار راه و شهرسازی استان قرار گرفته که قابلیت ایجاد سه هزار فرصت شغلی را در خود خواهد داشت.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین، حامد مانی فر با اعلام این موضوع گفت: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی الگویی الهام بخش و فرصتی مناسب است که حول پنج محور اساسی از جمله توجه و استفاده از منابع داخلی، توسعه ظرفیت داخلی، برون گرایی و درون زا بودن، تکیه بر توسعه روابط منطقه‌ای و توجه به اولویت طرح‌ها قرار گرفته است.

وی با اشاره به تعیین پروژه‌های اولویت‌دار جهت تحقق این امر در دولت تدبیر و امید افزود: مقام عالی وزارت راه و شهرسازی نیز در همین راستا با مشخص نمودن مجری ویژه پیگیری و اجرای طرح‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی در حوزه‌های راه، مسکن و شهرسازی، از ابتدای سال فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده است.

مانی فر تصریح کرد: اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین نیز در همین راستا با انتصاب مسئول پروژه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی، پس از تعریف طرح‌های اولویت‌دار و مستعد موجود در استان، فعالیت خود را به طور جدی در این زمینه آغاز نموده است.

مدیرکل راه و شهرسازی عنوان کرد: در همین زمینه چهار طرح عمرانی در حوزه راه سازی، سه طرح در حوزه مسکن و سه طرح نیز در حوزه احیای بافت‌های فرسوده به عنوان طرح‌های اولویت‌دار اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین شناسایی و تعریف شده است.

مانی فر معیار و ملاک این انتخاب‌ها را احداث و تکمیل کریدور شمال به جنوب و غرب به شرق کشور، رونق بخشی به بازار مسکن و بازآفرینی و بهسازی بافت‌های ناکارآمد شهری با توجه به سیاست‌های کلان وزارت راه و شهرسازی دانست.

به گفته مانی فر بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی در پیشبرد و اجرای این طرح‌ها از مهمترین ویژگی پیش‌بینی شده در پروژه‌های اقتصاد مقاومتی است.

در ادامه مسئول پروژه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی اداره کل راه و شهرسازی نیز در خصوص طرح‌های تعریف شده گفت: چهارخطه کردن محورهای آوج - رزن، شامی شاپ - اسفرورین و جاده قدیم قزوین - آبیک به طول ۵۰ کیلومتر هر سه با مشخصات راه اصلی و نیز بهسازی و نوسازی راه‌های روستایی با دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار با مشارکت بخش خصوصی از جمله این طرح‌ها در بخش ساخت و توسعه راه‌ها هستند.

داود رحمانی در ادامه به طرح‌های اولویت‌دار حوزه مسکن اشاره و یادآور شد: به منظور رونق بخش مسکن سه طرح از جمله ایجاد صندوق زمین و مسکن به منظور جمع آوری سرمایه‌های خرد، مجتمع تجاری - مسکونی مهرگان و احداث بازارچه تجاری مهرگان در حال پیگیری است.

وی با اشاره به ویژگی‌های بارز ایجاد صندوق زمین و مسکن، افزود: این مهم به عنوان یکی از ابزارهای محرک مشارکت آحاد مختلف جامعه در رونق بخش مسکن خواهد بود.

رحمانی اضافه کرد: مجتمع تجاری - مسکونی مهرگان نیز با زیربنایی در حدود ۱۰ هزار مترمربع از طریق انعقاد قرارداد مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفته و فراخوان مشارکت آن اعلام عمومی شده است.

وی حجم سرمایه‌گذاری این طرح را حدود ۲۰۰ میلیارد ریال و توسط بخش خصوصی اعلام و افزود: احداث بازارچه تجاری با سرمایه‌گذاری حدود ۵۰ میلیارد ریال در ناحیه شهری مهرگان در دستور کار قرار دارد که مراحل تهیه نقشه و اطلاعات اولیه آن رو به پایان بوده و به زودی آگهی فراخوان آن نیز منتشر می‌شود.

به گفته وی در بخش رونق مسکن، حمایت از طریق مقررات ملی ساختمان به خصوص مبحث ۱۹ که موضوع صرفه جویی انرژی در ساختمان‌های احداثی خواهد بود در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به طرح‌های اولویت‌دار در حوزه احیای بافت‌های فرسوده، یادآور شد: پرداخت یک هزار و ۱۰۰ فقره تسهیلات جهت احداث واحدهای مسکونی در دستور کار قرار دارد که در مرکز استان تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال و در سایر شهرها نیز تا ۳۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی در اختیار سازندگان قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: همچنین طرح کاربری‌های مختلط در پنبه ریسه قزوین با زیربنایی حدود ۵۷ هزار مترمربع در دستور کار سازمان بوده که به شکل مشارکتی و سرمایه‌‌گذاری بخش خصوصی تعریف و مقرر شده ظرف پنج سال آینده با توجه به زیربنای احداثی و کاربری‌های تعریف شده به پایان برسد.

رحمانی اضافه کرد: طرح مرکز بهداشتی، درمانی باغ نشاط با ۲۱ هزار مترمربع زیربنا و مشارکت بخش خصوصی به منظور توانمندسازی بافت‌های ناکارآمد شهری در دستور کار قرار گرفته و به صورت جدی نیز پیگیری و اجرا خواهد شد.

به گفته رحمانی، تمامی طرح‌های یاد شده با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با حجم سرمایه‌گذاری ۵ هزار میلیارد ریال تا دو سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

وی ادامه داد: سایر طرح‌های در دست اجرا نیز به منظور ورود بخش خصوصی و استفاده از توان آنها در دستور کار بوده که می‌توان به واگذاری زمین جهت احداث کاربری‌های خدماتی نظیر آموزشی، فرهنگی، ورزشی و درمانی در قالب ماده ۱۰۰ قانون نحوه تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت اشاره کرد.

رحمانی افزود: طرح‌های یاد شده علاوه بر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، ایجاد اشتغال قابل توجهی داشته که می‌توان به سه هزار فرصت شغلی در آنها اشاره کرد.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : طرح‌های - شهرسازی - اولویت‌دار - خصوصی - دستور - سرمایه‌گذاری - اشاره - قزوین - استان - مشارکت - مقاومتی - میلیارد - احداث - اقتصاد - تعریف - رحمانی - بافت‌های - پروژه‌های - افزود - ادامه - تجاری - طرح‌ها - مهرگان - اداره - منظور - ناکارآمد - وزارت - عنوان - مترمربع - اعلام - زمینه - مسکونی - ایجاد - توسعه - پیگیری - کاربری‌های - گرفته - بازارچه - می‌توان - فراخوان - تسهیلات - میلیون - درمانی - احداثی - مقررات - زیربنایی - آینده - پایان - اضافه - مسئول - موضوع - استفاده - داخلی - عمومی - روابط - عمرانی - بازار - بازآفرینی - ظرفیت - راستا - بهسازی - یادآور - صندوق - فرسوده - احیای - اجرای - فعالیت - مجتمع -

مطالب مرتبط با : ۱۰ طرح‌ اولویت‌دار عمرانی در دستورکار راه‌وشهرسازی استان قزوین/ ارزش طرح‌ها ۵۰۰۰ میلیارد ریال/ رونق بخ...
نظر شما در مورد : ۱۰ طرح‌ اولویت‌دار عمرانی در دستورکار راه‌وشهرسازی استان قزوین/ ارزش طرح‌ها ۵۰۰۰ میلیارد ریال/ رونق بخ...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها