مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4260 -تاریخ انتشار : یکشنبه 20 تیر 1395 -ساعت : 09:56

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مسجد جامعی:

سیمای شهرها بر اساس ارزش‌های فرهنگی طراحی می شود

مازندشورا: عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران به اظهار نظر کارشناسان پیرامون زیباسازی شهر تهران اشاره کرد و گفت: اینکه شهر به زیباسازی نیاز دارد یک امر بدیهی است اما این زیباسازی نباید به گونه ای باشد که تهران هویت خود را از دست بدهد.

مازندشورا:

بلدیه|احمد مسجدجامعی ضمن بیان این مطلب که رویکرد هنرمندانه باید در هر پدیده شهری در کنار ظرفیت‌ های علوم اجتماعی و روانشناسانه قرار بگیرد، اظهار کرد: پیام‌ ها مهم هستند ولی با به کارگیری عناصر هنری در کنار آنها می‌توان این پیام‌ها را بهتر به مخاطبان رساند، چرا که سیمای شهرها بر اساس ارزش‌های فرهنگی طراحی می شود و نشان دهنده اصول فرهنگی و معیارهای شناختی جامعه هستند.
وی با اشاره به اینکه موضوعات مربوط به سیما و منظر شهری باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، تصریح کرد: به دلیل جاری بودن مسائل و مشکلات مختلف در تهران، هنرمندان و کارشناسان باید توجه ویژه ای به این امر داشته باشند زیرا که ظرفیت‌های هنری همانند نقاشی های دیواری توانایی ایجاد فضاهای متنوع را در شهر دارد. 
عضو شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: امروز نگاه به شهر تنها کالبدی است و این بدان معناست که توجه به تمام ابعاد وجودی آدمی در شهر دیده نشده بنابراین باید اقدامات و دستاوردها در محیط شهری را به گونه ای همسو کنیم تا عملکرد و رویکرد زیباشناسانه نسبت به شهر داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه می توان زیباسازی تهران را حیات شهر نامید، خاطر نشان کرد: با این رویکرد نحوه پرداختن به شهر نيز متفاوت می شود بنابراین اگر به این مسئله توجه کنيم می توانيم کوچه زیبا به معنای متفاوت داشته باشيم که ریشه آن شهر و کوچه ی انسان محور خواهد بود. 
مسجد جامعی ادامه داد: زیبایی دوستی در ذات بشر است و هيچ انسانی نيست که از زیبایی لذت نبرد و با آن رابطه برقرار نکند پس به طور طبيعی پاسخ دادن به این نياز انسانی وظيفه مدیریت شهری است.
عضو کمیسیون سلامت شورای شهر تهران افزود: بحث کيفيت زندگی در شهر در شرایطی محقق می شود که شهروندان محور توسعه شهر قرار بگيرند و هنگامی که زیبایی و اخلاق را معنای مناسبات فردی در یک شهر قرار دهیم می توانیم یکی از ویژگی های اساسی برای تبدیل شدن شهر به محلی برای زندگی را فراهم کنیم. 
عضو کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با بیان اینکه نگاه به منظر هنر در فضای شهر باید از مقوله کیفیت باشد نه کمیت، عنوان کرد: چنانچه بخواهیم فعالیتی در شهر بزرگی چون تهران انجام دهیم نیاز به گفت ‌و گو و تعامل برای رسیدن به نقاط مشترک داریم بنابراین برای کار در حوزه کیفیت باید به‌گونه‌ای خاص عمل کرد چرا که در کیفیت طول و عرض خیلی ملاک نیست بلکه به طور حتم باید تجربه ‌ای در کار باشد تا هم مقبولیت هنری و هم ظرفیت و پشتوانه مردم را داشته باشد تا شهری زیبا خلق شود، در نتیجه باید قبل از هر کار به یک ادبیات مشترک در حوزه هنرهای شهری برسیم.
مسجد جامعی با اشاره به اینکه یکی از مواردی که می توان از آن به عنوان ریشه های اصلی زیبایی در کوچه ها و محله ها به شمار آورد پرداختن به حل مشکلات شهروندان است، بیان کرد: اگر قرار است بر روی دیواری از محله ها نقاشی ترسیم شود باید براساس المان های فرهنگی و هویتی آن منطقه باشد زیرا که زیباسازی شهری می تواند بر مبنای شهر انسان محور باشد، یعنی شهر انسان محور شهری است که در آن ویژگی های فردی و حل مشکلات فردی در آن از اولویت ویژه ای برخوردار است. 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - اینکه - زیبایی - فرهنگی - شورای - بنابراین - انسان - جامعی - مشکلات - کیفیت - رویکرد - کمیسیون - شورای شهر تهران - سلامت - انسانی - عنوان - شهروندان - زندگی - ویژگی - مشترک - زیباسازی - طراحی - ارزش‌های - شهرها - سیمای - اشاره - نقاشی - متفاوت - پرداختن - دیواری - معنای -

نظر شما در مورد : سیمای شهرها بر اساس ارزش‌های فرهنگی طراحی می شود

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها