مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4262 -تاریخ انتشار : یکشنبه 20 تیر 1395 -ساعت : 10:19

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیر عامل سابق خانه کتاب:

تعداد ناشران سه برابر کتابفروشان است

مازندشورا: وی با ذکر اینکه اگر تمام این موارد رعایت شود ناشر، ناشر حرفه‌ای خواهد بود و کسی مجوز نشر خواهد گرفت که حرفه‌ای باشد اذعان کرد: نتیجه این عملکرد غلط در بیش از این سه دهه این است که از بین بیش از 15000 مجوز نشری که وجود دارد شاید 200 ناشر حرفه‌ای داشته باشیم.

مازندشورا:

بلدیه| ایران جزو کشورهایی است که در آن تعداد ناشران از کتابفروشی‌ها بیشتر است. ناشران خوراک فرهنگی را تولید می‌کنند اما بعضی از ناشران بزرگ که در عرصه نشر فعالند و کارنامه درخشانی دارند کتابفروشی به نام انتشارات خود ندارند. نشر ماهی و مثلث شاید معروف‌ترین آنها باشند. اینکه چرا این اتفاق افتاده موضوع گفتگویی شد که با سیدمهدی جهرمی، کارشناس و مدیر عامل سابق خانه کتاب مطرح کردم. سیدمهدی جهرمی در ابتدای صحبت‌هایش گفت: در هر زمینه‌ای که تولید، توزیع و مصرف وجود دارد اصل بر این است که شمار تولیدکنندگان بسیار کمتر از توزیع کنندگان است. دلیل این امر هم روشن است. تولیدکنندگان در حجم انبوهی تولید می‌کنند که توزیع کنندگان در سطوح مختلف آن محصول را به دست مصرف کنندگان متعدد برسانند.
این کارشناس کتاب افزود: طبیعتا یک تولیدکننده که 10 هزار عدد از یک کالا را تولید می‌کند لازم است توزیع کنندگانی وجود داشته باشند که این محصول را به 10 هزار مصرف کننده برسانند. در حوزه کتاب هم دقیقا چنین است و از این قاعده تخطی نمی‌کند.
جهرمی با اشاره به اینکه در کشور ما تعداد ناشران که تولیدکنندگان کتاب هستند به کتابفروشان که توزیع کنندگان و رسانندگان کتاب به دست مصرف کننده هستند بسیار فزونی دارد خاطر نشان کرد: شاید امروز که تعداد کتابفروشی‌ها نسبت به 10 سال قبل افزایش پیدا کرده، بیش از سه برابر کتابفروشان، ناشر داریم.
مدیر عامل سابق خانه کتاب با ذکر اینکه ناشران همه فعالیت‌های اقتصادی و صنفی‌شان، تولید کتاب است تصریح کرد: اما اکثر کتابفروشان بخشی از فعالیت‌شان فروش و توزیع کتاب است و بخش دیگر فعالیت آنها فروش کتاب و لوازم التحریر و لوازم تزیینی و لوازم جانبی کتاب و کتابخوانی و سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌هاست. دلایل این اتفاق چند مورد است.

جهرمی یکی از مهم‌ترین دلایل این اتفاق را سیاست‌های حمایتی غلط دولت در سی سال گذشته دانست تاکید کرد: حمایت از ناشر که باعث شده رانت خواری در آن حوزه ایجاد شود و افرادی که در پی سودجویی هستند به سمت گرفتن مجوز نشر و راه اندازی انتشارات بروند که بتوانند از این رانت، سوبسید و یارانه‌هایی که به نشر تعلق می‌گیرد به شکل رانت استفاده کنند. نتیجه این اتفاق غیر از فزونی تعداد ناشران به کتابفروشان، افت کیفیت کتاب‌های تولیدی است.
وی دلیل دیگر را صدور مجوز نشر توسط دستگاه‌های دولتی بدون لحاظ کردن ملاک‌های صنفی و حرفه‌ای شمرد و گفت: اگر مجوز نشر توسط نهاد صنفی نشر صادر شود، ملاک‌های حرفه‌ای، توانمندی و کارایی‌های حرفه‌ای مدنظر قرار می‌گیرد.
این کارشناس کتاب با توجه به اینکه مجوز نشر توسط وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‌شود که نگاه آنها حرفه‌ای نیست تصریح کرد: مجوز بر اساس بخشنامه‌ای صادر می‌شود که اولین ملاک صدور پروانه نشر داشتن مدرک کارشناسی است که هیچ ارتباطی به حرفه نشر ندارد. ملاک‌های دیگر مثل عدم سوء پیشینه هم از تباط حرفه‌ای با موضوع ندارد.
جهرمی با اشاره به اینکه اصولا در حوزه اداره کتاب، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افراد حرفه‌ای در صنعت نشر که توان تشخیص این ملاک و معیارهای حرفه‌ای را هم داشته باشند وجود ندارند بیان کرد: اگر ملاک‌های حرفه‌ای هم تعریف شود قابل ارزیابی درست در آن حوزه نیست. این موضوع باید به بخش خصوصی و اصناف منتقل شود تا ملاک‌های حرفه‌ای برای صدور پروانه نشر در نظر گرفته شود.
وی با ذکر اینکه اگر تمام این موارد رعایت شود ناشر، ناشر حرفه‌ای خواهد بود و کسی مجوز نشر خواهد گرفت که حرفه‌ای باشد اذعان کرد: نتیجه این عملکرد غلط در بیش از این سه دهه این است که از بین بیش از 15000 مجوز نشری که وجود دارد شاید 200 ناشر حرفه‌ای داشته باشیم. یعنی ناشرانی که در حوزه صنعت نشر به اندازه‌ای فعالند که یک واحد صنفی حرفه‌ای دارند که صرفه اقتصادی دارد.
جهرمی در پایان معتقد بود: ناشر موفق ناشری است که بدون یارانه دولتی می‌تواند حرفه خویش را اداره کند، حقوق کارمندانش را بدهد، اجاره محل کارش را بدهد و سرمایه در گردش کارش از محل حرفه نشر بدون اتکا به یارانه دولتی تامین کند کمتر از 200 ناشر این چنینی این روزها داریم.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حرفه‌ای - ناشران - توزیع - اینکه - جهرمی - تعداد - کتابفروشان - ملاک‌های - تولید - کنندگان - اتفاق - کارشناس - تولیدکنندگان - دولتی - موضوع - لوازم - باشند - نتیجه - یارانه - می‌گیرد - دلایل - اداره - پروانه - ارشاد - فرهنگ - اسلامی - ندارد - محصول - انتشارات - ندارند - دارند - فعالند - برابر - کتابفروشی‌ها - بسیار - برسانند - داریم - اقتصادی - فزونی - اشاره - کننده - تصریح -

نظر شما در مورد : تعداد ناشران سه برابر کتابفروشان است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها