مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4263 -تاریخ انتشار : یکشنبه 20 تیر 1395 -ساعت : 10:28

چاپ به اشتراگ گذاشتن

بلدیه دیدگاه مختلف را بررسی می کند؛

از واقعیت تا حقیقت حق و حقوق شهردار تهران

مازندشورا: حقوق شهردار تهران، مسئله ای که ابتدا در دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت مورد اشاره قرار گرفت و در نهایت در خیابان بهشت، اعضای شورا، معاونین شهردار و محمدباقر قالیباف را بر آن داشت تا به تفصیل در مورد آن سخن بگوید.

مازندشورا:

از واقعیت تا حقیقت حق و حقوق شهردار تهران بلدیه | فرشته مرادی |واقعیت آن چیزی است که هست و حقیقت آن چیزی است که باید باشد، شهردار تهران 7.5 میلیون تومان در ماه حقوق می گیرد. حقوق زیادی برای شهردار یک کلان شهر نیست . اما آیا این مبلغ  تمام دریافتی او از درآمد های شهر تهران است ؟ خیلی ها در صحت این مبلغ شک و شبهه وارد کرده اند و گروهی هم آن را کاملا قانونی و صحیح دانسته اند.

حقوق شهردار تهران، مسئله ای که در پی انتشار فیش های حقوقی مدیران ارشد شرکت های بیمه و بانک ها و ... به سوژه اصلی جامعه تبدیل شد ابتدا در دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت مورد اشاره قرار گرفت و در نهایت در خیابان بهشت، اعضای شورا، معاونین شهردار و محمدباقر قالیباف را بر آن داشت تا به تفصیل در مورد آن سخن بگوید. 

دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت، نفطه شروع ماجرای حقوق شهردار 
مدتی پیش محمد هاشمي، رئیس دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره فیش های حقوقی مدیران شهری گفته بود : دریافتی‌های شهردار تهران تا جایی که من شنیدم درصدی از درآمدهای شهرداری است که به عنوان سهم شهردار به وی پرداخت می‌شود.

بعد از موج انتشار فیش های حقوق مدیران احمد حکیمی پور عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران پیشنهاد کرد: حالا که ماجرای فیش‌های حقوقی مدیران مطرح شده بهتر است؛ در زمینه فیش‌های حقوقی شهرداران و معاونان آنان نیز شفاف‌سازی صورت گیرد، زیرا فضایی در میان مردم ایجاد شده که فکر می‌کنند؛ بی‌عدالتی و تفاوت‌های فاحشی در این زمینه وجود دارد.

او با اشاره به اینکه شهرداری نهاد عمومی غیردولتی است، ادامه داد: شهرداری‌ها به شهروندان تعلق دارند، بنابراین اگر آگاهی از میزان حقوق دریافتی شهرداران و معاونان شهرداری‌ها به عنوان یک مطالبه عمومی مطرح شده باشد از آن استقبال می‌کنیم. به بیان دیگر از آنجا که  افکار عمومی نسبت به این قضیه حساس شده‌ است، مشکلی در اعلام میزان دریافتی‌های مدیران شهرداری و اعضای شورا وجود ندارد.

 عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه قانون خدمات کشوری در شهرداری نیز جاری و ساری بوده و  بر اساس آن حقوق و مزایای دستگاه‌ها از جمله شهرداری مشخص شده است، اظهار کرد: اما نظارت برعهده شورای شهر است و در گزارش تفریغ بودجه و عملکرد مالی شهرداری بحث حقوق و مزایا مورد توجه قرار گرفته و چنانکه پرداختی خارج از ضابطه باشد؛ در این گزارش مشخص می‌شود.

افشای حقوق شهردار در صحن غیر علنی 
حکیمی پور در صحن شورا هم در تذکری پیشنهاد کرد این حقوق کارمندان شهرداری شفاف سازی شود.  اما موضوع حقوق شهردار در صحن غیر علنی شهر تهران مطرح شد . آن که از حاشیه های پیرامون حقوق شهردار تهران برآشفته شده و خواستار تکذیب آن از سوی مسئولان شهری بود .

رضا تقی پور سخنگوی شورای شهر تهران بود . او با اشاره به اخبار مربوط به حقوق شهردار تهران اظهار داشت: اخیرا حرف و حدیث هایی درباره فیش های حقوقی برخی کارکنان دولت مطرح شده و از سمت عده ای به شهرداری هم موضوع کشیده شده است که البته صحیح نیست و از مدیریت شهری می خواهم در این خصوص شفاف سازی لازم را صورت دهد.

تقی پور بابیان اینکه در روزهای اخیر مبالغی درباه حقوق و مزایای شهردار تهران مطرح شده که غیرواقعی هستند، تصریح کرد: گویا عده ای دوست دارند جریان فیش های حقوقی همچنان در صدر اخبار باشد این در شرایطی است که رییس جمهوری در حال پیگیری موضوع است و هر خاطی در این زمینه را عزل کرده است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: به تازگی نیز صحبت از حقوق شهردار و درصد هایی از درآمد های شهر که به جیب مدیریت شهری می رود به میان آمده است این در حالی که چنین اخبار کذبی باعث تشویش اذهان عمومی می شود و شفاف سازی هیات رییسه شورای شهر می تواند به این بحث های غیرواقعی پایان دهد.

وی افزود: میزان حقوق دریافتی شهردار مطابق مصوبه شورای شهر تعیین می شود. موضوع چگونگی حقوق شهردار آنقدر ساده است که مردم عادی هم می دانند و تعجب می کنم از فردی که مسوولیت های مهمی در کشور داشته چطور این موضوع را نمی داند و شایعه پراکنی می کند. بدیهی است که باید پیگیری حقوقی و قضایی انجام شود .

ناصر امانی معاون برنامه ریزی توسعه شهری وامور شورای شهرداری تهران نیز، گفت :حقوق شهردار تهران هر سال در لایحه بودجه شهرداری که به شورا پیشنهاد می شود در دو ردیف حقوق و مزایا آورده می شود تا به تصویب شورا برسد.
وی ادامه داد : در گزارش تفریغی هم که ما به شورا ارائه می دهیم عملکرد حقوق شهردار در دو ردیف جداگانه حقوق و مزایا آورده می شود، که در سال 94 حقوق پایه شهردار تهران بر اساس تفریغ بودجه 9 میلیون تومان ،و مزایای آن نیز که در ردیف جداگانه بوده در کل سال 123 میلیون تومان بوده که در مجموع رقمی بیش از 130 میلیون تومان می شود، یعنی به بیانی در سال 94 حقوق ماهانه شهردار بالغ بر 10 میلیون و اندی شده است.

امانی افزود: طبق قانون، شهرداران کشور یک حق عمرانی هم می گیرند که در واقع ترکیبی از آیتم های متعدد حقوقی است که شامل حقوق مبنا، حق سنوات، فوق العاده شغل و مواردی دیگر می شود که وقتی ضریب را اعمال می کنیم 4 میلیون تومان حق عمرانی نیز به دریافتی شهردار اضافه می شود که با جمع مبلغ 10 میلیون تومان ، کل مبلغ دریافتی شهردار تهران ماهانه 14 میلیون تومان در سال 94 بوده است.

حقوق شهردار 7.5 میلیون تومان است
امانی تصریح کرد : این در حالی است که آقای قالیباف به سبب اینکه از دانشگاه تهران به شهرداری تهران مامور هستند و به واسطه بیمه و بازنشستگی از آنجا نیز حقوق و مزایای دریافت می کنند اما تمام این حقوق و مزایا که بالغ بر 6.5 تا 7 میلیون تومان می شود را بر می گردانند و عملا بیش از 14 میلیون تومان ماهانه، هیچ دریافتی دیگری ندارد. بر این اساس رقم دریافتی شهردار تهران مطابق قانون است و بنا بر اعلامی که سازمان بازرسی کل کشور از همه دستگاه های داشت فیش حقوقی شهردار و معاونان شهردار را به این سازمان ارسال کردیم و تابع نظرات مسئولان هستیم .

سخنان معاون شهردار مورد تایید شهردار تهران نبود و او در سخنان دیگری در مراسم تودیع و معارفه معاونانش به این موضوع اشاره کرد و گفت:دیروز در صحن شورا جزئیات فیش حقوق من به خوبی ادا نشد، من تنها ۷.۵ میلیون تومان از شهرداری می‌گیرم و همسرم نیز تاکنون یک ریال از شهرداری نگرفته است.

وی ادامه داد: در شهرداری تهران حقوقی بیش از ۱۲ میلیون تومان نداریم و مشاوران نیز ۸ میلیون تومان دریافت می‌کنند؛ این در حالی است که همسر من تاکنون حق مشاور نگرفته است.

وی تاکید کرد: دیروز در صحن شورا اعلام شد ۱۴ میلیون تومان حقوق دریافتی من است. الان اعلام می کنم محمدباقر قالیباف ۷.۵ میلیون تومان از شهرداری می گیرد و حاضرم رونوشت فیش های حقوقی ام را به تک تک شما نشان دهم. اینکه گفته می شود یک درصد از درآمدهای شهرداری به شهردار اختصاص پیدا می کند، نادرست است. ۱۴ میلیونی که اعلام می شود من نصفش را بر می گردانم. حتی یک روز حق ماموریت در شهرداری نگرفته ام و اضافه کارهایم را از زمانی می گیرم که پسرم را داماد کرده ام و همسرم هم که ۱۰ سال است مشاور شهرداری و عضو هیئت مدیره سازمان فرهنگی هنری شهرداری است که آن را هم من انتخاب نکرده ام، تاکنون یک ریال از شهرداری دریافت نکرده است در حالی که حقوق مشاور در شهرداری ۸ میلیون تومان است.

قالیباف با بیان اینکه تاکنون از خانه سازمانی استفاده نکرده ام، حق سفره و حق مسکن و غیره را نیز دریافت نکرده ام، گفت: ۱۵ سال است در شرکت ایران ایر پس از ساعات اداری فعالیت می کنم که از این موضوع نیز پولی نگرفته و حتی بیمه حوادث خود را نیز پرداخت می کنم.

وی تاکید کرد: حقوق معاونین شهردار در سال ۹۴ بیش از ۱۲ میلیون تومان نیست و بعید می دانم کسی در شهرداری پاداش چند صد میلیونی بگیرد، اگر هم یکی دو مورد باشد ما خبر نداریم.
اما بازگشت حقوق استادی به دانشگاه و انتخاب حقوق شهرداری را برخی از حقوق دان ها مخالف قانون می دانند . 

حقوق شهردار قانونی یا غیر قانونی 
شاهرخ صالحی کرهرودی، کارشناس ارشد حقوق خصوصی در یک پست تلگرامی یاد آوری کرده است : در حالیکه محمدباقر قالیباف از سوی یک نهاد دانشگاهی به شهرداری مامور شده و پرداخت حقوق و مزایای وی با دستگاه ماموریت دهنده است، پرداخت حقوق از محل بودجه شهرداری فاقد وجاهت قانونی است!

به اعتقاد وی پرداخت حقوق و مزایایی بیش از هفت برابر حداقل حقوق کارکنان رسمی در حالی به محمدباقر قالیباف مجاز است که وی در سمت‌های آموزشی و به عنوان عضو هیات علمی مشغول به تدریس باشد و در غیر اینصورت، حداکثر حقوق وی باید در حد همان هفت برابر حقوق باشد. پس دریافت حقوق 14 میلیونی از سوی وی خلاف قانون است.از سوی دیگر، پرداخت حقوق به شخصی که از سوی دستگاه دیگری مامور به خدمت در شهرداری شده هم خلاف قانون است!

اما عضو حقوق دان شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه حقوق شهردار تهران مبنای قانونی دارد، تصریح  کرد: حقوق شهردار براساس مصوبات و قانون است و هیچ تخلفی صورت نگرفته است. 

 علی صابری با بیان اینکه من به اصل موضوع علنی کردن میزان فیش حقوقی در کشور انتقاد دارم، گفت: تا زمانی که علیه شخصی اعلام دعاوی نشده یا مراجع بازرسی به موضوعی ورود پیدا نکرده اند، طرح موضوع فیش حقوقی شهردار تهران همچون سایر مسوولان از لحاظ قانونی اعتبار قضایی ندارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه فیش حقوقی هر شخصی حریم خصوصی فرد تلقی می شود، تصریح کرد: تا زمانی که مراجع قضایی به موضوعی وارد نشده اند، ضرورتی ندارد که نام شخص در قالب فرد حقیقی یا سمت فرد در قالب فرد حقوقی بررسی شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهم خیلی ساده به این موضوع بپردازم باید بگویم طرح موضوع فیش های حقوقی در فضای کنونی جامعه فقط و فقط یک رفتار سیاسی است.

صابری با یادآوری اینکه طرح چنین موضوعاتی بیشتر جنبه تفریحی و سرگرم کننده دارد، متذکر شد: به شخصه طرح فیش های حقوقی درجامعه را موضوع جدی نمی دانم و به عنوان یک حقوقدان به عنوان یک شوخی از آن یاد می کنم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر با تاکید بر اینکه حقوق شهردار تهران مبنای قانونی دارد، تصریح  کرد: حقوق شهردار براساس مصوبات و قانون است. ممکن است بعضی ها معتقد باشند که مبنای پرداخت فیش های حقوقی اشتباه هستند و بگویند شهردار باید فلان میزان حقوق بگیرد اما این  فقط نظر شخصی شان است که وجاهت قانونی ندارد و تخلف شهردار محسوب نمی شود.

باور کردن حقوق شهردار 
کامبیز نوروزی حقوقدان در یک گروه تلگرامی در پاسخ به واکنش های کاربران این گروه که حقوق 14 میلیونی شهردار را غیر قابل باور می دانستند گفت : بسیاری در صحت این خبر که شهردارتهران 14 میلیون تومان از شهرداری حقوق می گیرد تشکیک کرده اند و آن را باور نکردنی می دانند .

اما نباید از یک نکته غفلت کرد . در ساز و کارهای حاکم بر ادارت دولتی و نهادهای عمومی ، تقریبا بسیاری از پرداختهایی که به عنوان حقوق و مزایا انجام می شود ، مطابق با مقررات و قوانین موجود است . بسیار بعید می دانم در این سازمانها حقوق های بیش از  15 تا 20میلیون پیدا شود . پرداختهای کلان در دستگاههای سطوح پائین تر که کمتر دیده می شوند ، یا مشمول مقررات دولتی نیستند ،  به  عنوان حقوق یا عناوین دیگری غیر از حقوق  انجام می شود .

وی ادامه داد:  بسیاری مزایای مالی نیز وجود دارد که بسیار ارزشمندتر از مبلغ حقوق اند. مانند امکان توزیع انواع مجوزها و قراردادها که مدیران ارشد ، در اختیار شرکتها و شهرداری  و شرکتهای وابسته  به شهرداری وجود دارند  .بنابراین این خبر که شهردارتهران14-15میلیون تومان حقوق می گیرد ، احتمالاخبر درستی است که این درآمد شهردار از "شهرداری " و تحت عنوان حقوق و مزایای ثابت است  . ادارات و دستگاههای عمومی مزایای دیگری هم برای مدیران ارشد تولید می کنند که نامش حقوق نیست .  مثلا اختیارات مربوط به صدور انواع مجوزها ، عقد انواع عقد قراردادها و انتخاب طرفهای قرارداد و... در مورد همه دستگاهها ، از جمله شهرداری ، مسأله اصلی همین قسمتهاست و مسأله میزان حقوق دریافتی در مقابل آنها تقریبا هیچ نیست ولی چون آشکارا از پرده بیرون افتاده و به ویترین منتقل شده است ، زیاد تر دیده می شود. 

اما این حقوق قانونی چندان بر آیین نامه حقوق و مزایای شهرداران منطبق نیست . براساس این قانون حقوق شهردار تهران باید به توسط وزارت کشور و تایید رییس جمهور مشخص شود.  همچنین در بندی از این آیین نامه به سهم شهردار از فعالیت عمرانی شهر اشاره شده است . 

سهم شهردار از پروژه بزرگ عمرانی 
تهران در این سال ها فعالیت های عمرانی کلانی انجام داده است . از پروژه صدر و تونل نیایش به عنوان آخرین فعالیت های بزرگ عمرانی تا تونل توحید و برج میلاد به همراه پروژه های عمرانی مترو و ... . 

ابوالفضل قناعتی عضو هیات رییسه شورای شهر تهران در خصوص مرجع تعیین حقوق شهردار تهران به بلدیه گفت: این حقوق توسط شهرداری پیشنهاد و در شورا به رای گذاشته می شود . فرمانداری نیز به عنوان نماینده دولت آن را تایید می کند و در این خصوص فرمانداری نقش وزارت کشور و رییس جمهور را ایفا می کند . 

احمد حکیمی پور عضو شورای اول و چهارم شورای شهر تهران نیز به بلدیه  گفت : از شورای اول حقوق شهردار توسط شورا مشخص می شد. در شورای اول حقوق شهردار را به میزان حقوق یک وزیر مشخص کردیم . زیرا شهردار کلان شهری مانند تهران شانیت یک وزیر را دارد و میزان حقوق آن را هم براساس حقوق دریافتی یک وزیر مشخص کردیم . 

او در خصوص سهم شهردار از پروژه های عمرانی با توجه به پروژه عمرانی زیادی که در سطح شهر اجرایی می شود گفت: تمام این سهم به شهردار نمی رسد و معاونین و سازمان ها،مناطق  و ... از این پروژه ها سهم خواهند برد و این طور نیست که تمام این سهم به شهردار تهران برسد . 

 حکیمی پور درباره بودجه در اختیار شهردار و نحوه هزینه کرد آن هم توضیح داد : این بودجه در اختیار برخی از اعضای شورای شهر قرار می گیرد و این گونه نیست که کسی از آن خبری نداشته باشد . ما درشورای اول نحوه هزینه کرد را مشخص و قانون مند کرده بودیم و هنوز هم مشخص است که این بودجه میلیاردی باید صرف چه شود و اینگونه نیست که  شهردار هر طور مایل باشد آن را هزینه کند .

پرداخت های حاشیه ایدر شهرداری
محمد حقانی هم درباره فیشهای حقوقی در شهرداری به یکی از سایت های خبری گفت:  دوشنبه گذشته، آقای شهردار در جلسه شورا درباره فیش های حقوقی خود و معاونانشان صحبت کردند و فرمودند که ما پرداخت های غیر متعارف نداریم و همه اینها بر اساس ضوابط است. همچنین گفتند دریافتی من و همسرم ماهیانه 7 میلیون بیشتر نیست و خانمم ده سال است صلواتی کار می کند.

وی افزود: من نمی خواهم حرف کسی را تکذیب یا تایید کنم. وقتی مسئله ای پیش می آید، همه به دنبال این هستیم که همان موقع اظهار نظر کنیم. خب وقتی ما قانون و ضابطه داریم، چرا بر اساس قانون و ضابطه عمل نمی شود؟ من با پرداخت نامتعارفی که چند نفر در برخی زیر مجموعه های دولت دریافت کردند، مخالف هستم. خب، در گنجه باز است، حیای گربه کجا رفته؟

حقانی اضافه کرد: ما به عنوان شورای شهر از آقایان شهرداری باید بخواهیم دریافتی ها را اعلام کنند، آن هم دریافتی های خالص. در شهرداری معمولا، پرداخت های حاشیه ای وجود دارد که خیلی در فیش نمی آید. من از شما به عنوان یک رسانه سوال می کنم؛ آنهایی که بخواهند سواستفاده کنند، بلد هستند چطور عمل کنند که به نام خودشان یا همسرشان یا فرزندانشان چیزی ثبت نشود.

این عضو شورا تصریح کرد: افرادی که این رقم های زیاد را در شهرداری می گیرند، واقعا همین مقدار خدمت می کنند؟ آیا شایستگی دریافت چنین حقوق و مزایایی را دارند؟ اشکال عمده، ساختاری و تشکیلاتی است. در واقع ما افرادی که برای پستهای سازمانی یا مسئولیت های مهم که خیلی در مملکت و در شهرداری می تواند تاثیرگذار باشد، منصوب می کنیم که دارای شرایط لازم نیستند و شایستگی آن را ندارند.
 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهردار - شهرداری - تهران - حقوقی - میلیون - تومان - شورای - دریافتی - موضوع - قانون - اینکه - پرداخت - عنوان - مزایای - بودجه - میزان - قانونی - عمرانی - شورای شهر تهران - مدیران - دریافت - اعلام - قالیباف - عمومی - پروژه - تصریح - نگرفته - ادامه - ندارد - دیگری - نکرده - درباره - اشاره - مزایا - براساس - میلیونی - بلدیه - شهرداران - تاکنون - محمدباقر - پیشنهاد - تاکید - فعالیت - تایید - مطابق - دستگاه - افزود - نداریم - اخبار - کردیم - مشاور - ماهانه - مبنای - برنامه - قضایی - دانند - همسرم - مامور - اضافه - حاشیه - اظهار - کمیسیون - اختیار - انواع - معاونان - دارند - معاونین - اعضای - هزینه - درآمد - تشخیص - مصلحت - زمانی - زمینه - ضابطه - گزارش - موضوعی - بیشتر - بگیرد - وزارت - مسأله - سازمانی - بسیاری - افرادی - شایستگی - دولتی - فرمانداری - مخالف - جمهور - حقوقدان - قراردادها - برابر - مصوبات - مانند - نیستند - دستگاههای - بسیار - مزایایی - وجاهت - خصوصی - مقررات - مجوزها - تلگرامی - تقریبا - صابری - مراجع - تواند - فیش‌های - فرهنگی - حکیمی - می‌کنند؛ - شهرداری‌ها - عملکرد - تفریغ - بنابراین - درآمدهای - دریافتی‌های -  شهردار - حقیقت - بررسی - زیادی - مسئله - ماجرای - جامعه - انتشار - تکذیب - مسئولان - گیرند - جداگانه - آورده - دانشگاه - بازرسی - دیروز - سخنان - هستیم - معاون - امانی - مدیریت - کارکنان - مربوط - خواهم - غیرواقعی - تعیین - رییسه - پیگیری - ماموریت -

نظر شما در مورد : از واقعیت تا حقیقت حق و حقوق شهردار تهران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها