بافت های فرسوده چالش پیش روی توسعه شهری در استان مازندران

تاریخ انتشار : سه شنبه 19 دی 1396 - ساعت : 16:01

کد مطلب: 42670 چاپ به اشتراگ گذاشتن

بافت های فرسوده چالش پیش روی توسعه شهری در استان مازندران

مازندشورا: مهندس عبدالله بهادری مدیر کل راه و شهرسازی مازندران بافت های فرسوده و ناکارآمد در استان را چالش پیش روی توسعه شهری در استان دانست.

مازندشورا:به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی مازندران مهندس بهادری مدیر کل راه و شهرسازی ، ضمن بیان وجود بیش از 4800 هکتار بافت های فرسوده ( بافت ناکارآمد میانی) و همچنین قریب به 1100 هکتار سکونتگاه غیر رسمی مصوب در شهرهای  استان ، خواستار توجه بیشتر مدیران شهری و استانی به مقوله خطیر و مهم ساماندهی و توانمند سازی محلات هدف شد.

وی در ادامه افزود : بر اساس سیاست های ابلاغی دولت محترم و سند ملی راهبردی احیاء ، بهسازی  و نوسازی  بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، فعالیت در عرصه های ناکارآمد در شهرها را به عنوان اولویت اصلی اداره کل قلمداد و تاکید نمود : نادیده گرفتن مسائل و مشکلات مربوط به بافت های فرسوده و ناکارآمد شهرهای استان به مرور زمان می تواند به یک چالش برای مدیران و متولیان شهری تبدیل شود که جز زیان انباشت درازمدت چیزی را در پی نخواهد داشت.

مهندس بهادری تصریح نمود : بر اساس سیاست های ابلاغی ، این اداره کل از محل منابع شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران، توانسته است پروژه های مختلفی را در سطح محلات هدف با رقم اعتباری بالغ بر 90 میلیارد ریال در زمینه توانمند سازی سکونتگاه های غیر رسمی ، ساماندهی حاشیه شهرها و نوسازی بافت های فرسوده به مرحله اجرا بگذارد.

وی احداث فرهنگسرا و خانه محله ، احداث مراکز بهداشت ، پارک معلولین، سالن ورزشی مخصوص بانوان  در محلات هدف آمل ، بابل ، ساری ، قائمشهر ، نکا و همچنین بهسازی و جداره سازی در مجاورت رودخانه های برخی از شهرهای  غرب استان را به عنوان پروژه های شاخص بیان نمود.

در ادامه ارائه تسهیلات به متقاضیان بافت فرسوده را مقدمه ورود به محدوده های هدف دانست و بیان نمود با توجه به مصوبات هیات محترم وزیران و در راستای تحقق قانون ساماندهی، حمایت از تولید و عرضه مسکن و قانون حمایت از احیاء ، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری ، ارائه تسهیلات در دستور کار قرار گرفت.

مهندس بهادری میزان واحدهای معرفی شده به بانک های عامل در 9 ماهه اول سال جاری را بیش از 590 واحد با رقم اعتباری بیش از 188میلیارد ریال عنوان نمود.

همچنین در خصوص اعطای تسهیلات در قالب صندوق مسکن یکم به متقاضیان در بافت های فرسوده استان نیز  اشاره و عنوان داشت : میزان سود تسهیلات در محدوده های بافت های فرسوده در قالب طرح صندوق یکم 8/5 درصد می باشد که با تائید اداره کل راه و شهرسازی به متقاضیان پرداخت می گردد.

مهندس بهادری همچنین ضمن اعلام  پرداخت 95 میلیارد ریال یارانه عوارض تخفیفات به شهرداری های استان در راستای ماده 36 قانون برنامه بودجه سال 95 ،خواستار ارائه تخفیفات صدور پروانه و  سایر بسته های تشویقی از سوی شهرداری های استان به متقاضیان در بافت های فرسوده شد.

وی افزود : در راستای بهسازی محلات هدف شهرهای استان به میزان 1062 تن قیر در قالب تفاهم نامه به شهرداری ها واگذار گردید.

وی در پایان ضمن اعلام تشکیل ستادهای بازآفرینی شهری پایدار و کارگروه های تخصصی به تعداد 25 جلسه در 9 ماهه اول سال جاری ، تشکیل ستادهای مذکور به منظور هم افزایی و هم سویی بین دستگاهی در راستای ارتقاء کمی و کیفی زندگی ساکنان محلات هدف شهرهای استان را ضروری دانست.

 


منبع : اداره کل راه و شهرسازی استان مازندران

برچسب ها : #فرسوده #استان #بهسازی #محلات #شهرهای #ناکارآمد #تسهیلات #اداره #راستای #بهادری #مهندس #متقاضیان #عنوان #همچنین #ارائه #نوسازی #قانون #ساماندهی #شهرسازی #شهرداری #میزان #تشکیل #ستادهای #محدوده #پرداخت #صندوق #دانست #احداث #حمایت #تخفیفات #احیاء #مدیران #توانمند #خواستار #سکونتگاه #مازندران #هکتار #ادامه #افزود #پروژه #اعتباری #شهرها #محترم #سیاست #ابلاغی #میلیارد

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : بافت های فرسوده چالش پیش روی توسعه شهری در استان مازندران

*

*


X https://sport45.site/