مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4275 -تاریخ انتشار : یکشنبه 20 تیر 1395 -ساعت : 11:54

چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس مجمع نمایندگان استان تهران:

عملکرد غلط اکوسیستم مراتع ورامین را برهم زده است

مازندشورا: رئیس مجمع نمایندگان استان تهران نسبت به حرکت و پیشروی کویر از سمت دشت های ورامین به سمت تهران هشدار داد و گفت: سازمان محیط زیست در سال های اخیر نه تنها هیچ اقدام اثرگذاری در زمینه کنترل و کاهش وسعت دشت ورامین نکرده، بلکه اکوسیستم مراتع ورامین را نیز با ایجاد موانع بر سر راه آب های روان دشت دچار اختلال کرده است.

مازندشورا:

بلدیه|سید حسین نقوی حسینی در گفت وگو با شهرنوشت، با اشاره به اینکه کاهش سطح آب ها و سفره های زیرزمینی دشت ورامین منجر به رواج پدیده فرونشست خاک به سمت تهران شده است، تصریح کرد: در سال های اخیر شاهد بودیم که آب های روانی که پیش تر در دشت ورامین جاری می شدند و این منطقه را به شکل مرتع در می آوردند، با اقدامات غیرکارشناسی سازمان محیط زیست به سدها منتقل یا برای تصفیه و مصرف در حوضچه هایی انباشت می شوند.نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس دهم با تاکید بر اینکه این اقدامات سبب شده که زمین های باز ورامین از شکل مرتعی به دشت تغییر ماهیت دهند، ادامه داد: وقتی به شیوه مدیریت نشده ای از آب ها و سفره های زیرزمینی آب برداشت شود، شاهد شکست و فرونشست خاک هستیم. فرونشستی که به صورت روزانه به سمت تهران حرکت می کند و از انسجام خاک می کاهد.
وی با یادآوری اینکه کاهش میزان بارندگی ها و برداشت های کنترل نشده از سفره های زیرزمینی از کیفیت و انسجام خاک جنوب شهر تهران می کاهد، خاطرنشان کرد: شهر تهران به دلیل جمع آوری آب و فاضلاب ها و برداشت بی رویه از چشمه های زیرزمینی با فرونشست خاک روبرو است. در این زمینه بارها نشست های متعددی با وزارت خانه های نیرو و جهادکشاورزی برگزار کردیم تا راه حل هایی به دست آید، اما تاکنون به نتیجه نرسیده ایم.
رئیس مجمع نمایندگان استان تهران مسئولیت اصلی رفع مشکلات دشت ورامین را متوجه سازمان محیط زیست دانست و گفت: تشخیص اقدامی که بتواند مانع حرکت ریزگردها از دشت ورامین به سمت تهران شود، متوجه مسئولان محیط زیست کشور است، اما تاکنون هیچ عملکردی که حاکی از اقدام اثرگذار از سمت این سازمان باشد به چشم نیامده است.  


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ورامین - تهران - زیرزمینی - فرونشست - برداشت - اینکه - تاکنون - متوجه - انسجام - اقدامات - نمایندگان - استان -

نظر شما در مورد : عملکرد غلط اکوسیستم مراتع ورامین را برهم زده است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها