مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4279 -تاریخ انتشار : یکشنبه 20 تیر 1395 -ساعت : 13:07

چاپ به اشتراگ گذاشتن

گزارش بلدیه از اجرای بی انضباطی طرح انضباط شهری؛

قول ساماندهی به سرگردانی مردم در منطقه ۱۲

مازندشورا: طرح اصلاح ترافیکی منطقه 12 شهرداری تهران در حالی با اطلاع رسانی ضعیف در تعطیلات عید فطر آغاز شد که اجرای این طرح علاوه بر افزایش بار ترافیکی موجب سردرگمی ساکنان منطقه شده است.

مازندشورا:

قول ساماندهی به سرگردانی مردم در منطقه ۱۲ به گزارش بلدیه، بر اساس طرح اصلاح ترافیکی منطقه 12 تردد در خیابان‌های بهارستان، مجاهدین اسلام، ناطقی، ابن‌سینا و آجانلو تغییر کرده است اما اجرای شتابزده این طرح با اطلاع رسانی اندک علاوه بر اینکه موجب تشدید ترافیک در این خیابان ها شده، مردم نیز دچار سرگردانی شده اند.
اطلاع ‌رسانی ضعیف شهرداری باعث شده تا بار ترافیکی به خیابان های اطراف از جمله خیابان پیروزی برسد. طرحی که به ‌جای بهتر کردن اوضاع، باعث ترافیک و قفل شدن تمام خیابان ‌های اطراف شده است.
به گفته عابد ملکی- شهردار منطقه 12، طرح تغییر مسیر جهات ترافیکی این منطقه در راستای طرح انضباط شهری که مورد تاکید شهردار تهران است، اجرا می شود.
براساس طراحی های انجام شده خیابان ابن سینا (حدفاصل میدان ابن سینا تا سه راه مجاهدین اسلام) یکطرفه شمال به جنوب؛ خیابان مجاهدین اسلام (حدفاصل خیابان ابن سینا تا میدان شهدا) یکطرفه غرب به شرق ؛ خیابان ناطقی (حدفاصل میدان شهدا تا زرین خامه) یکطرفه شرق به غرب و خیابان اجانلو(حدفاصل خیابان مجاهدین اسلام تا خیابان مردم) یکطرفه شمال به جنوب شده است.
مسیر جایگزین جهت تردد از خیابان ایران به سمت میدان ابن سینا ، خیابان ایران ، خیابان زرین خامه، خیابان ناطقی ، میدان ابن سینا خیابان ابن سینا و در ادامه مسیر جایگزین جهت تردد از خیابان ایران به سمت میدان بهارستان، خیابان ایران، خیابان قائن، خیابان ابن سینا ، میدان بهارستان است.
شهرداری مدعی است در هفته گذشته تابلوهای اطلاع‌رسانی در خیابان‌های این منطقه نصب شده و اقداماتی مانند برداشتن جدول‌های وسط خیابان‌های مجاهدین اسلام و ابن‌سینا هم قبل از عید فطر انجام شده است. شهردار منطقه ١٢ پیش‌بینی کرده بود که با شروع هفته و آغاز روزهای کاری «بخشی از مسافران این منطقه به دلیل ناآشنا بودن با مسیرهای جدید دچار مشکلات ترافیکی» شوند اما او در عین حال از مردم خواسته بود با توجه به نقشه‌هایی که در مسیر نصب شده‌اند مسیرهای جدید را پیدا کنند.
اما همه چیز آنطور که شهرداری پیش‌بینی کرده بود، پیش نرفت و وقتی مردم بعد از یک تعطیلات طولانی قصد رفتن به محل کار خود یا عبور از این خیابان‌ها را داشتند با حجم بزرگی از ترافیک و سردرگمی مواجه شدند. حتی در روزهایی که هنوز تعطیلات عید فطر در جریان بود و رفت و آمدهای کمتری در این خیابان‌ها صورت می‌گرفت هم مشکلات در طراحی و برنامه‌ریزی این طرح باعث ایجاد گره‌های ترافیکی در این خیابان‌ها شد. اهالی این منطقه معتقدند شهرداری برای اجرای این طرح به آنها اطلاع‌رسانی ناقص کرده و همچنین بار ترافیک را از خیابان‌های اصلی به سمت خیابان‌های فرعی هدایت کرده که این موضوع باعث گره‌خوردن خودروها در خیابان‌های فرعی شده است.
یکی از اهالی این منطقه وضع خیابان‌های این منطقه در صبح روز شنبه را «آشفته» تشریح می‌کند. او می‌گوید: «از در خانه که بیرون آمدیم، متوجه شدیم یکسری از خیابان‌ها یکطرفه شده‌اند و بعضی مسیرها تغییر کرده‌اند و در برخی از مسیرها هم فقط اتوبوس‌ها می‌توانند تردد کنند.» به گفته این شاهد عینی اطلاع‌رسانی شهرداری در این زمینه خوب نبوده و اول خیابان‌هایی که تازه یکطرفه شده‌اند تابلو زده‌اند: «بپا تصادف نکنی» و افرادی هم حضور دارند با عنوان «از من بپرس» برای راهنمایی رانندگان؛ اما با این حال همچنان مردم سردرگم‌اند و عملا هیچ‌کس از اجرای این طرح راضی نیست.
به اعتقاد او این تغییرات «فقط برای کسانی که در مجلس کار می‌کنند خوب است» چراکه مسیر تردد آنها بهتر شده است اما برای دیگر اهالی این منطقه وضع سخت شده است. به گفته این شاهد عینی «قسمتی از ترافیک این روزها در این منطقه به دلیل سردرگمی مردم است» اما خروج از این منطقه هم در برخی از مناطق آن بسیار دشوار شده و باید مردم مسیرهای طولانی‌تری را دور بزنند تا بتوانند به سمت شمال حرکت کنند. او همچنین می‌گوید در این روزها تردد اتوبوس‌ها و وسايل حمل‌ونقل عمومی هم با مشکل مواجه شده و حتی مسیر برخی اتوبوس‌ها تغییر کرده است.
اما مسئولان ترافیکی شهر معتقدند این اتفاق در روزهای نخست عادی است . سرگرد بهاری رئیس پلیس راهور منطقه ۱۲ در گفتگویی عنوان داشت: به هر حال باید قبول کرد اجرای هر طرح شهری به ویژه تغییر جهات ترافیکی در ابتدا؛ با مشکلاتی روبه رو خواهد بود. این طرح نیز قطعا در ابتدا با مشکلاتی روبه رو خواهد بود که این مسائل به مرور زمان  در روزهای اتی برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه به طور حتم با اجرای کامل این طرح ترددهای گذری و ترافیک این منطقه کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد، ادامه داد: در واقع اجرای کامل این طرح امکان دسترسی شهروندان را به منطقه ۱۲ بهتر و راحت تر خواهد کرد. با تغییر مسیر خیابان مصطفی خمینی از تقاطع سرچشمه به سمت شوش بار ترافیکی منطقه برای خروج با استفاده از تونل امیرکبیر جابه جا خواهد شد.
رئیس پلیس راهور منطقه ۱۲ با بیان اینکه در روزهای ابتدایی اجرای این طرح شهروندان دچار سردرگمی خواهند خواهند شد، یادآور شد: عمده مشکلات شهروندان در روزهای ابتدایی اجرای این طرح در انتخاب مسیرهای جایگزین خواهد بود که در روزهای آینده این مشکل نیز برطرف خواهد شد.
وی همچنین درباره مشکل ترافیکی این منطقه بعد از اجرای طرح نیز توضیح داد: بزرگترین مشکل ترافیکی ما در محدوده خیابان مجاهدین اسلام، گره ترافیکی در خیابان ناطقی به خاطر عرض کم این معبر و ورودی آن به میدان ابن سینا به خاطر واقع شدن ایستگاه مترو دروازه شمیران که خروج تعداد بالای مسافر در ساعات پیک سفر-صبح ها از ساعت۷:۳۰ تا ۸:۳۰و بعدازظهرها از ساعت ۱۹ تا ۲۱ - است؛ خواهد بود.
سرگرد بهاری درباره تدابیر در نظر گرفته شده برای رفع این مشکل تاکید کرد: برای حل مشکل این محدوده یکسری تغییر جهات ترافیکی را اصلاح کردیم که روی بازده ترافیکی خیابان زرین خامه تاثیرگذاشت. همچنین برای کاهش ترافیک ورودی میدان ابن سینا؛ خیابان مشکی در مسیر شرق به غرب و خیابان قائن در مسیر غرب به شرق یکطرفه شد. گوشه انتهایی این خیابان را برای دسترسی راحت تر شهروندان در مسیر جنوب به شمال تغییر دادیم تا خودروها به راحتی وارد ابن سینا شوند . درواقع بار ترافیکی ورودی میدان ابن سینا تفکیک شد تا مشکل این محدوده رفع شود.
وی ادامه داد: باید رفتارهای ترافیکی و وضعیت آن در مدت زمان کوتاهی بعد از تعطیلات عید فطر مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت نیاز تغییرات دیگری برای دسترسی های محلی و روان سازی ترافیکی ایجاد شود.
شهردار منطقه ۱۲ با اشاره به ایجاد سه تغییر جهت ترافیکی در معابر فرعی اطراف خیابان مجاهدین اسلام برای ایجاد سهولت به دسترسی های محلی توضیح داد: بعد از بررسی هایی که در روزهای پنج شنبه و جمعه انجام شد، تغییر جهاتی در خیابان های فرعی برای دسترسی های محلی ایجاد شد که این تغییر جهات شامل  خیابان های شهید قائن، مشکی و تقاطع خیابان های ناطقی و زرین خامه بود.
به گفته وی؛ جهت ترافیکی خیابان شهید قائن غرب به شرق و خیابان مشکین  شرق به غرب شده است. همچنین خیابان ناطقی در تقاطع زرین خامه که مسیر مستقیمی بود برای کنترل بار ترافیکی خیابان زرین خامه مسدود شد وخودروها از سمت شمال تقاطع وارد خیابان زرین خامه و بعد وارد خیابان کفایی امانی می شوند.
ملکی با بیان اینکه انتظار ما در روزهای ابتدایی اجرای این طرح ایجاد ترافیک هایی محدود در ساعات اوج سفر است، بیان کرد: از شهروندان می خواهیم  که برای روانی ترافیکی در این محدوده با عوامل پلیس راهور و شهرداری همکاری لازم را داشته باشند.
شهردار منطقه ۱۲ درباره مزیت های اجرای این طرح تاکید کرد: کنترل تردد گذری در این محدوده به عنوان هدف اصلی و حذف چراغ طولانی خیابان فخرآباد، کاهش بار ترافیکی خیابان مجاهد و کنترل توقف خودروها در در چهارراه آبسردار  در تقاطع خیابان های مجاهدین اسلام و  ایران از جمله مزیت های اجرای این طرح است.
این نخستین بار نیست که طرح های ناگهانی شهرداری اهالی یک محله را سردرگم و دچار مشکل می کند .


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : خیابان - منطقه - ترافیکی - اجرای - تغییر - میدان - اسلام - مجاهدین - روزهای - ترافیک - شهرداری - یکطرفه - خیابان‌های - ناطقی - ایجاد - همچنین - دسترسی - شهردار - محدوده - تقاطع - شهروندان - اهالی - حدفاصل - مسیرهای - خیابان‌ها - اینکه - کنترل - سردرگمی - راهور - ابتدایی - درباره - عنوان - ورودی - اتوبوس‌ها - خودروها - شده‌اند - جایگزین - اطلاع‌رسانی - ادامه - بهارستان - مشکلات - تاکید - اطراف - تعطیلات - خواهند - اطلاع - ابن‌سینا - سرگردانی - بررسی - بلدیه - ساعات - انضباط - توضیح - برطرف - اصلاح - سرگرد - معتقدند - می‌گوید - پیش‌بینی - مواجه - گزارش - یکسری - مسیرها - طولانی - بهاری - روزها - تغییرات - طراحی - مشکلاتی -

نظر شما در مورد : قول ساماندهی به سرگردانی مردم در منطقه ۱۲

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها