مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 42792 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 20 دی 1396 -ساعت : 13:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن

انتخاب شهرداربروجرد چالشی درمسیرشورای پنجم

مازندشورا: شهردارآنلاین: انتخاب شهردارنخستین وظیفه مهم و اساسی اعضای شورای شهردرهردوره پس ازانتخابات است این موضوع مهم برای اعضای دوره پنجم ساختمان شورای شهربروجرد به چالش تبدیل شده است.

مازندشورا:شهروندان انتظارداشتند با روی کارآمدن شورای پنجم که اغلب افرادی با مدرک دانشگاهی و دارای سابقه مدیریتی، جوان و خلاق بودند بروجرد زادگاه فرزانگان و شهری با مناطق طبیعی و مکان های تاریخی مسیر پیشرفت و توسعه را پیدا کند.
اعضای شورای پنجم بعد ازاعلام نتایج انتخابات نوید برطرف کردن اوضاع نا به سامان شهرداری، برطرف کردن مشکلات شهری، فعالیت دراتاق شیشه ای، ایجاد مبلمان شهری درشان شهر و شهروندان را در سایه وحدت و همدلی 9 نفره دادند،
اما امروز پس گذشت حدود چهارماه ازعمر این شورا اعضا آن حتی نتوانسته اند درانتخاب فردی مستقل، با تجربه، متعهد و متخصص برای سکان داری این نهاد غیردولتی عمومی موفق باشند.
شهروندان بروجرد براین باورند که در دهه 90 نه تنها اقدامی درراستای ارتقا و پیشرفت بروجرد نشد بلکه وضع موجود به دست آمده درسال های پیش از آن نیز به راحتی از بین رفت.
یک فرهنگی بروجردی گفت: متاسفانه این شهرستان به رغم افزایش جمعیت و گستردگی بافت شهری و برخورداربودن ازنیروی انسانی کارآمد ومتخصص و همچنین امکانات و تجهیزات آنگونه که باید توسعه نیافته واین عدم پیشرفت منجربه فراهم شدن بسترمهاجرت برای بسیاری ازشهروندان بروجردی شده است.
امیرامید علی افزود: این شهرستان دارای جاذبه های توریستی وگردشگری طبیعی، معنوی وانسانی بسیاری است که متاسفانه به صورت مناسب و مطلوب معرفی وساماندهی نشده اند.
وی علت عدم توسعه یافتگی بروجرد و همچنین نبود مبلمان شهری درشان مردم این شهر را ناشی ازعملکرد ضعیف مسئولان شهرداری و اعضای شورا دانست و اضافه کرد: شهرداری و اعضای شورا می دانند که به خوبی ازجایگاه، موقعیت و امکانات موجود آنگونه که باید در راستای توسعه، عمران و آبادانی بروجرد بهره بگیرند و متاسفانه شاید بتوان گفت که منافع شخصی را بر منافع شهروندان ترجیح داده اند.
گلایه مردم این شهرازنحوه عملکرد شورا و شهرداری درسال های اخیر و ضعیف عمل کردن شورای اسلامی شهردراداره امور شهری موجب شده تا مردم به این باور برسند که اداره یک شهر و توجه به مبلمان شهری، رفع مشکلات ونیازهای آن شهرداری شجاع، توانمند و کارآمد را می خواهد، شهرداری که خود را در بازی های سیاسی و جناحی دخیل نکرده و تنها هدف او توسعه شهر و ایجاد رفاه نسبی برای مردم باشد.
شهرداراسبق بروجرد گفت: ناکارآمدی سیستم شهرداری و شورای شهردرپاسخ به مسایل شهری مانند کیفیت خدمات شهری، رفع موانع رشد شهری در ارتقای شاخص ها یکی از علل و موانع پیشرفت شهر بروجرد است که درانتخابات دور پنجم شوراها مردم با انتخاب خود ونه گفتن به 90درصد اعضای شورای قبل نشان دادند که به شدت ازعملکرد شورای شهر گذشته ناراضی هستند و امید دارند شورای پنجم بتواند این خلا را پر نماید.
حمید رضا صارمی افزود: از دیگرعلل موانع توسعه بروجرد نبود درآمد پایدار و ساختارهای بخش اداری شهرداری جهت تشکیل و صدور پروانه بهره برداری و فعالیت به عنوان یکی ازمتغیرهای توسعه یافته است چرا که صدور یک پروانه در بروجرد هفت تا 9ماهه طول می کشد و در بسیاری ازموارد اخذ عوارض و مالیات موجب عدم رقبت برای سرمایه گذاری در این شهرستان می شود.
مدیرکل اسبق دفترعمران و توسعه شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: شوراهای قبل پرسنل شهرداری را به یک هزار و 500 تن افزایش دادند و عملا ماهانه 20 میلیارد ریال هزینه را به شهرداری تحمیل کردند که تزریق این میزان اعتبار می توانست کمک قابل توجهی به رشد شاخص توسعه و پیشرفت دراین شهرستان نماید.
صارمی تاکید کرد: یکی از وظایف شوراها انتخاب شهردار بوده و صراحت قانونی دارد که رشته تحصیلی شهردار باید مرتبط با امور شهر باشد تا بتواند شهر را با علم روز اداره کند چرا که اداره سنتی شهر در عصر امروز جوابگوی نیاز مردم نیست.
استاد دانشگاه تربیت مدرس افزود: درمدیریت قبل شهرداری بروجرد گران اداره می شد و دربحث طرح های عمرانی و خدماتی شهری اگرکاری را با 100میلیون ریال قابل انجام بوده با 400 میلیون ریال انجام می دادند.
صارمی بیان کرد: اختلاف در شورای شهر موجب شد کارآمدی لازم در فرآیند شهرداری را نداشته و تصمیماتی گرفته می شد که به دلیل اختلاف به نتیجه نمی رسید.
وی گفت: در اقتصاد شهری، شهرداری نهادی است که باید بخش زیادی از منابع و در آمد تامین می کرد وعملا شهرداردر کسب درآمدی طرح های بزرگ قوانین لازم را رعایت نمی کرد واین مهم موجب می شد تا شهرداری متضرر شود.
یک عضو شورای پنجم شهربروجرد گفت: انتخاب شهردار بروجرد به دلیل نداشتن سابقه اجرایی ازسوی وزارت کشور تایید نشد.
محمد پرهام افزود: شهردار بروجرد در 29 آبان امسال با 9 رای از سوی اعضای 9 نفره شورای شهر بروجرد انتخاب شد اما این انتخابی به تایید وزارت کشور نرسیده و در19 آذر ماه وزارت کشور با ارسال نامه ای امین جاوید پورشهردار منتخب شورای شهر بروجرد را فاقد سوابق اجرایی لازم براساس موضوع بند ( د ) ماده یک آیین نامه اجرایی دانسته و اعلام کرده شرایط احراز تصدی شهرداری بروجرد را طبق مصوب سال 77 هات وزیران می باشد.
وی اظهارکرد: این دومین گزینه ای است که شورای پنجم برای پست شهرداری بروجرد به وزارت کشور معرفی می کند و شهردار منتخب قبلی نیزازسوی وزارت کشور به دلیل پر شدن سنوات و قرار گرفتن در آستانه بازنشستگی تایید نبود.
عضو پنجمین دوره شورای شهر بروجرد اضافه کرد: براساس قانون شهردار باید دارای مدرک مرتبط شهرسازی و امور شهری داشته باشد تا بتواند با بهره گیری از تجارب و دانش کافی شهررا در مسیر توسعه قرار دهد.
رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهربروجرد ادامه داد: انتظارمی رود شورای پنجم بتواند با وحدت و همدلی شهرداری توانمند را برای اداره امور شهر بروجرد برگزیند.
عضو هیات علمی و مدیرگروه برنامه ریزی شهری و منطقه ای دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد گفت: شهرستان بروجرد به لحاظ مو قعیت تاریخی، اجتماعی و فرهنگی درغرب کشورازجایگاه والا و برجسته ای برخورداربوده و باید تلاش شود تا این جایگاه همچنان باقی بماند.
علیرضا شیخ الاسلامی افزود: برخی مشکلات اقتصادی پیش آمده در بروجرد نشات گرفته ازمشکلات اقتصادی کلان کشورسیاست های اقتصادی دولت های گذشته وتحریم ها بوده و بخشی دیگر ناشی ازمشکلات محلی و بروکراسی سختگیرانه درشهروشهرداری بروجرد است که با همه شهرهای همجوارمتفاوت بوده براین اساس باید این موانع اداری برداشته شود تا سرمایه گذاربرای حضور در این شهر ازهمه لحاظ در امنیت به سربرد.
وی تاکید کرد: برخی نگاه های حزبی و سیاسی درنتوع مدیریت شهری بروجرد تاثیر گذار بوده و نیاز است برای پیمودن مسیر توسعه و پیشرفت به یک همگرایی وهم جناحی بودن دست یافته و تلاش شود به جای تعصبات خشک بهره گیری ازنیروهای بومی و یا غیر بومی نیروهایی درمدیریت شهری به کار گماشته شوند که دارای تخصص تجربه و توانمندی لازم و فکر خلاق در اداره شهر باشند.
عضو هیات علمی ومدیر گروه برنامه ریزی شهری و منطقه ای دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد با اشاره به ایجاد درآمد پایداردرشهرداری بیان کرد: درآمد شهرداری به اقتصادی شهری و روستایی مرتبط بوده و می توان با توسعه صنعت گردشگری، ایجاد کارگاه های کوچک و برند سازی در صنعت ورشو در راستای ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری گام برداشت.
شیخ الاسلامی افزود: صنعت ورشو در بروجرد مغفول مانده و شهرداری می تواند با سرمایه گذاری در این راستا این صنعت را به یک برند جهانی تبدیل کرده و زمینه جذب توریست و سرمایه گذار را فراهم و از این مسیر برای خود در آمد پایدار کسب کند.
وی نبود نیروی متخصص در شهرداری بروجرد، نبود انضباط مالی و تاکید برمهندسی ارزشی، توسعه زیرساخت ها ومبلمان شهری وجلوگیری ازانجام دوباره کاری در شهرداری می تواند راه توسعه اقتصادی را در شهرداری و اداره شهر هموار سازد.
عضو هیات علمی و مدیر گروه برنامه ریزی شهری و منطقه ای دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد تاکید کرد: شهرداری می تواند با بهره گیری از توانمندی ها و پتانسیل های دانشگاه آزاد برای شهرطرح جامع گردشگری داشته باشد و با برگزاری همایش ها و نشست های مختلف ضمن معرفی هرچه بهتر بروجرد در زمینه جذب سرمایه گذار تلاش نماید.


منبع : شهردار آنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : بروجرد - شهرداری - شورای - توسعه - شورای پنجم - اداره - شورای شهر - افزود - شهردار - پیشرفت - شهرستان - دانشگاه - سرمایه - اقتصادی - وزارت - ایجاد - اعضای - اسلامی - شهروندان - تاکید - موانع - درآمد - دارای - بتواند - دادند - تواند - بسیاری - مرتبط - معرفی - صارمی - نماید - مبلمان - پایدار - مشکلات - اجرایی - تایید - گردشگری - برنامه - متاسفانه - منطقه - پروانه - ازمشکلات - اداری - یافته - الاسلامی - منتخب - شهربروجرد - گرفته - اختلاف - توانمندی - گذاری - زمینه - درمدیریت - براساس - منافع - متخصص - تجربه - باشند - براین - درسال - موجود - امروز - همدلی - طبیعی - سابقه - تاریخی - برطرف - درشان - فعالیت - فرهنگی - بروجردی - راستای - اضافه - توانمند - سیاسی - شوراها - جناحی - ازعملکرد - فراهم - کارآمد - افزایش - همچنین - امکانات - آنگونه - گذشته -

نظر شما در مورد : انتخاب شهرداربروجرد چالشی درمسیرشورای پنجم

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*