مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4286 -تاریخ انتشار : یکشنبه 20 تیر 1395 -ساعت : 14:56

چاپ به اشتراگ گذاشتن

نتایج یک پژوهش دانشگاهی نشان می دهد:

نسبت توسعه حمل و نقل شهری و رشد اقتصادی در تهران

مازندشورا: بر اساس گزارش انجمن علمی اقتصاد شهری ایران یک واحد افزایش در مخارج حمل و نقل و ترافیک شهر تهران رشد اقتصادی پایتخت را ۱.۰۸۹ درصد افزایش می‌دهد.

مازندشورا:

بلدیه| یکی از اهداف مهم اقتصادی کشورها، ایجاد شرایط و بستر لازم جهت افزایش تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی است  و مطالعات مختلف نشان داده است که نقش کلانشهرها و به خصوص پایتخت‌ها در ایجاد نرخ رشد اقتصادی فزاینده حائز اهمیت است. از جمله شرایط لازم جهت افزایش تولید و رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های اقتصادی است. سرمایه‌گذاری مستقیم بر روی زیرساخت‌ها، با افزایش بهره‌وری عوامل تولید، گسترش محدوده بازار، کاهش هزینه های مبادله و ایجاد شرایط رقابتی بهتر و در نهایت به افزایش تولید و رشد اقتصادی کمک می کند. نتایج پژوهشی با عنوان بررسی نحوه و میزان تأثیر مخارج شهرداری تهران در زیرساخت شهر بر رشد اقتصادی شهر تهران که در اولین همایش بین المللی اقتصاد شهری ارائه شده است نشان می دهد: توسعه زیرساخت های حمل و نقل و ترافیک بر رشد اقتصادی شهر تهران مثبت و معنی دار بوده است.در این مطالعه با استفاده از مدل رشد تابع تولید و برای شناسایی اثر مخارج در زیرساخت ها بر رشد اقتصادی شهر، از دو نوع متغیر زیرساخت اقتصادی و اجتماعی استفاده شد و متغیر زیرساخت اقتصادی مخارج در حوزه مأموریتی حمل و نقل و ترافیک لحاظ شد و متغیر زیرساخت اجتماعی نیز شاخص احصا شده از مخارج در حوزه های سلامت، ورزش و فرهنگی هنری است. یافته ها نشان می دهد که طی دوره مورد بررسی تأثیر زیرساخت ها، بر رشد اقتصادی شهر تهران مثبت و معنی دار بوده است. این در حالی است که ضریب تأثیرگذاری زیرساخت اقتصادی (شاخص مخارج حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران) بیشتر است  لذا افزایش ظرفیت حمل و نقل شهری و بهبود کیفیت سیستم حمل و نقل عمومی می تواند به ارتقای رشد اقتصادی شهر تهران کمک کند.
در این مقاله شاخص زیرساخت اقتصادی مخارج شهرداری تهران در حوزه حمل و نقل ترافیک و شاخص زیرساخت اجتماعی و فرهنگی نیز مخارج شهرداری تهران در حوزه ساخت و اجرای مراکز فرهنگی و اجتماعی شهر تهران است که نتایج برآوردها و آزمون های آماری انجام شده حاکی از مؤثر بودن مخارج شهرداری تهران در حوزه های اجتماعی و فرهنگی و حمل و نقل و ترافیک در تولید ناخالص داخلی شهر تهران است.
همچنین سرمایه ثابت ناخالص شهر و میزان اشتغال شهر در این رشد تولید شهر تأثیر دارد هر چند تأثیر مخارج شهرداری تهران در زیرساخت هایی نظیر حمل و نقل و مراکز فرهنگی و هنری خود بر رشد و توسعه آمار اشتغال و سرمایه ثابت شهر تهران نیز بسیار حائز اهمیت است.
نتایج حاصله که با استفاده از آزمون های اقتصاد سنجی و روش ARDL تخمین زده شد وجود ارتباط بلند مدت بین متغیرها را تأیید می کنند و به طور خلاصه یک درصد افزایش در نیروی کار، سرمایه ثابت ناخالص شهر تهران، مخارج در مأموریت حمل و نقل و ترافیک شهر تهران و هزینه ای انجام شده در حوزه فرهنگی و اجتماعی شهر به ترتیب رشد اقتصادی شهر تهران را  ۰.۴۴۲۵، ۰.۰۰۷۱، ۱.۰۸۹، ۰.۱۸۱۳ درصد افزایش می دهد که مخارج در زیرساخت حمل و نقل و ترافیک بیشترین تأثیر را بر رشد اقتصادی شهر دارد و نیروی کار یا همان سرمایه انسانی بعد از مخارج در زیرساخت حمل و نقل و ترافیک تأثیر قابل ملاحظه بر تولید ناخالص داخلی شهر دارند.
بنابراین لازم است برنامه‌ریزان و سیاستگذاران حوزه شهری منابع لازم را برای افزایش سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت های حمل و نقل و ترافیک (مترو و حمل و نقل عمومی) و پس از آن توجه به نیروی کار به عنوان سرمایه های انسانی شهر تهران جهت رشد و اعتلای اقتصاد شهر تهران داشته باشند. هرچند که توسعه زیرساخت های حمل و نقل و ترافیک و اجتماعی و فرهنگی نقش بسزایی در توسعه شهر در بردارد که نقش آن در ارائه آمار و اعداد نمی گنجد و صرفه های ناشی از مقیاس آن در توسعه اقتصاد شهر بسیار حائز اهمیت است.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - اقتصادی - زیرساخت - مخارج - ترافیک - افزایش - تولید - فرهنگی - اجتماعی - شهرداری - سرمایه - تأثیر - توسعه - ناخالص - اقتصاد - نتایج - شرایط - متغیر - داخلی - نیروی - اهمیت - استفاده - ایجاد - اشتغال - میزان - بسیار - بررسی - انسانی - آزمون - مراکز - عنوان - سرمایه‌گذاری - هزینه - عمومی - ارائه -

نظر شما در مورد : نسبت توسعه حمل و نقل شهری و رشد اقتصادی در تهران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها