مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 42953 -تاریخ انتشار : شنبه 23 دی 1396 -ساعت : 15:26

چاپ به اشتراگ گذاشتن
از حساب و کتاب کارفرما تا صورت‌های سرخ‌شده کارگران

گزارش فارس از اندر احوالات کارگران فصلی

از حساب و کتاب کارفرما تا صورت‌های سرخ‌شده کارگران

مازندشورا: آن‌چیزی که در این فصل چشم‌ها و گاهی وجدان‌ها را آزار می‌دهد، نحوه حمل و نقل و جابجایی کارگران فصلی است که مرد و زن و پیر و جوان هم ندارد و از هر سنی در میان کارگران فصلی وجود دارد.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان قائم‌شهر، با تمام مشقت‌های باغ‌داری، فصل برداشت مرکبات رسیده و بازار خرید و فروش آن داغ داغ است ولی عده‌ای هستند که در این میان چندان هم از گرمای این بازار بهره نمی‌برند و سرمای زمستان در جانشان رسوخ کرده است.

زمستان، فصلی است که کارگرانی که شغل ثابت و درآمد پایدار ندارند می‌توانند کمی به آن دل‌خوش کنند و خود را به باغ‌های مرکبات برسانند و به صاحبان آن در برداشت و انبار کردن محصولاتش کمک کنند.

در این فصل، جمعیت مهاجر و شناور در استان مازندران زیادتر می‌شود چراکه علاوه بر کارگران بومی، افرادی ازشهرها و استان‌های مجاور هم برای کار در باغ‌های مرکبات و برداشت محصولات به این استان سفر می‌کنند تا بتوانند در این فصل سرد سال، گرمابخش اقتصاد خانواده باشند.

برف و باران هم نمی‌تواند مانع از کار این کارگران شود و آنها باید در مدت زمان تعیین شده از سوی صاحب کار، محصولات باغ موردنظر را بچینند و راهی انبار یا بازارها کنند.

آن‌چیزی که در این فصل چشم‌ها و گاهی وجدان‌ها را آزار می‌دهد، نحوه حمل و نقل و جابجایی این کارگران است که مرد و زن و پیر و جوان هم ندارد و از هر سنی در میان کارگران فصلی وجود دارد.

سوز و سرما و گاهی خیس شدن در زیر باران به زمان کار در باغ ختم نمی‌شود و اوج آن زمانی است که باید پشت نیسان بنشینند و برای رفتن به خانه و یا باغی دیگر آماده شوند باید سرما و خطرات آن را به جان بخرند تا درآمدی کسب و رضایت کارفرما را جلب کنند.

خانم 57 ساله ارطه‌ای، که دستان زمختش، حاکی از کارکردن  چندین ساله می‌داد در گفت‌و‌گو با فارس با بیان اینکه سرپرست خانواده‌ام هستم و تابستان و زمستان بنا به اقتضای شغلی به شالیزار و باغ می‌روم، اظهار کرد: کار کردن در گرمای تابستان و سرمای زمستان هر دو سخت است چراکه شرایط حمل و نقل و جابجایی چندان فرقی با هم ندارند.

وی افزود: از روزی که کار برداشت محصول در باغ‌ها آغاز می‌شود ما باید پشت نیسان بنشینیم و علاوه بر تحمل سرمای باغ، سوز سرما در پشت نیسان را هم به جان بخریم که علاوه بر آن خطر تصادف هم وجود دارد.

این خانم کارگر تصریح کرد: خیلی از کارگران از شهرهای دیگر به مازندران می‌آیند تا در این چندماه کار کنند ولی به دلیل نداشتن امنیت جانی در حین کار، جان خود را از دست دادند و به دلیل بیمه نبودن، خانواده‌های آنان هم چیزی دریافت نکردند.

از سوی دیگر کارفرما یا صاحب باغ هم پشت نیسان نشینی کارگران را از دید خود منطقی می‌داند و با حساب دودوتا چهارتا خود به صرفه نمی‌بینند که برای جابجایی کارگران خودرویی مسقف بگیرند و آنها را با همان خودروی حمل بار به مقصد می‌رسانند.

ح.فتحی، صاحب باغ چند هکتاری پرتقال است که در گفت‌و‌گو با فارس، حمل و نقل کارگران با خودروی شخصی را برای خود به صرفه نمی‌داند و می‌گوید: جدا از هزینه‌های کاشت و داشت محصول، هزینه‌های برداشت آن مانند خرید جعبه، هزینه کارگر، سورتینگ، کرایه حمل بار و غیره گاهی با قیمت فروش مرکبات سر به سر می‌شود و جز خستگی چیزی برای باغ‌دار نمی‌ماند.

وی گفت: یک باغ‌دار، چندماه تلاش شبانه‌روزی دارد تا محصولات باغش به ثمر بنشیند بتواند با قیمتی مناسب آن را به بازارها روانه کند ولی متأسفانه به دلیل نداشتن نظارت و مدیریت درست محصولات با پایین‌ترین قیمت از باغ‌دار خریداری شده و در بازارهای استان‌های دیگر و با واسطه به چندین برابر قیمت خریداری شده به فروش می‌رسد.

به گزارش فارس، با وجود اینکه سوار کردن در قسمت بار خودروهایی همچون نیسان و پیکان وانت خلاف قانون است ولی هر روز کارگرانی را می‌بینیم که در لابلای جعبه‌های نارنگی و پرتقال با سر و صورتی که از شدت سوز و سرما سرخ شده‌اند، چشم به آینده‌ای دور دارند تا شاید قانونی جامع برای این نوع کارگران وضع شود.

86044/ع


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کارگران - نیسان - برداشت - زمستان - مرکبات - محصولات - علاوه - گزارش - جابجایی - سرمای - کارفرما - باغ‌دار - اینکه - گفت‌و‌گو - تابستان - خودروی - پرتقال - هزینه‌های - خریداری - چندین - نداشتن - کارگر - چندماه - محصول - استان‌های - کارگرانی - ندارند - گرمای - چندان - بازار - باغ‌های - انبار - باران - چراکه - مازندران - استان - بازارها -

نظر شما در مورد : از حساب و کتاب کارفرما تا صورت‌های سرخ‌شده کارگران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*