مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 43011 -تاریخ انتشار : یکشنبه 24 دی 1396 -ساعت : 10:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نمایندگان مازندران پیشتازاستیضاح وزیر جهاد کشاورزی باشند/مافیای برنج ومرکبات وسودهزارمیلیاردی یقه سفیدها/الگوی اقتصادمقاومتی درمقابل تکنوکرات‌ها

کارشناس مسائل اقتصادی و سیاسی:

نمایندگان مازندران پیشتازاستیضاح وزیر جهاد کشاورزی باشند/مافیای برنج ومرکبات وسودهزارمیلیاردی یقه سفیدها/الگوی اقتصادمقاومتی درمقابل تکنوکرات‌ها

مازندشورا: یک استاد دانشگاه گفت: متأسفانه آقای وزیر خودش هم نمی‌داند با واردات بی‌رویه برنج خارجی چه کند و چند وقت پیش اعلام کرده بود برای واردات برنج تحت فشار است، چرا اعلام نمی‌کند از سوی چه کسی و چه نهادی، حتما آنها قدرت زیادی دارند که آقای وزیر آنها را می‌شناسد اما اسمی از آنان نمی‌برد.

مازندشورا:هادی ابراهیمی امروز از شهرستان ساری، اظهار کرد: دلایلی که نمایندگان برای استیضاح وزیر جهاد کشاورزی مطرح کردند کاملاً قانونی و جزو خواسته‌ها و مطالبات کشاورزان و تولیدکننده‌ها است که انشاءالله نمایندگان استان‌های شمالی به‌ویژه مازندران پیشتاز این استیضاح باشند.

وزارت جهاد کشاورزی توانایی لازم را برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی و برخورد با مافیای این بخش به‌دلیل واردات بی‌رویه ندارد و نتواسته بازارهای صادراتی را هم فراهم کند.

*اقتصاد مردمی ضدانحصار و فساد است

این استاد دانشگاه، اقتصاد مردمی را ضدانحصار و فساد دانست و خاطرنشان کرد: مردمی شدن اقتصاد، نظارت بر فعالیت‌های آن باعث تولید و نوآوری می‌شود اما اقتصاد فاسد نه تنها تولید را نابود می‌کند بلکه به سمت بازارهای غیرمولد گرایش دارد.

ابراهیمی درباره نقش مافیا و یقه‌سفیدها، گفت: یقه‌سفیدها از مافیای مرغ گرفته تا چای، شکر،میوه و واردات برنج آلوده زمینه را برای گوشه‌نشینی و ورشکستگی برنج‌کار شمالی و مازندرانی فراهم آوردند و حاصل آن سودهای میلیاردی به جیب خودشان است.

وی به بیشترین معوقات بانکی اشاره کرد و افزود: امروز معوقات بانکی هم مربوط به یقه‌سفیدها است، این معوقات بالای 100 هزار میلیارد تومان برآورده شده است و با وجود تشکیل کمیته‌های مختلف، بحث‌ها و جابه‌جایی اسامی بین بانک مرکزی و دستگاه قضایی که در سالیان اخیر از شدت بیشتری برخوردار بوده، اما ظاهراً اتفاق خاصی هنوز نیفتاده است.

*آقای وزیر خودش هم نمی‌داند با واردات بی‌رویه برنج خارجی چه کند؟

این استاد دانشگاه با اشاره به عملکرد وزیر جهاد کشاورزی، خاطرنشان کرد: متأسفانه آقای وزیر خودش هم نمی‌داند با واردات بی‌رویه برنج خارجی چه کند و چند وقت پیش اعلام کرده بود برای واردات برنج تحت فشار است، چرا اعلام نمی‌کند از سوی چه کسی و چه نهادی، حتما آنها قدرت زیادی دارند که آقای وزیر آنها را می‌شناسد اما اسمی از آنان نمی‌برد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی کشور با اعلام اینکه در 6 ماهه اخیر امسال بیش از یک میلیون و 100 هزار تن برنج وارد کشور شده است، گفت: جالب اینجاست خود وزیر هم نمی‌تواند جلوی واردات برنج را بگیرد و معلوم نیست که این رانت‌ها و تأییدیه‌ها چگونه پرداخت می‌شود.

ابراهیمی با بیان اینکه همیشه عده‌ای از افراد که فعالیت‌های اقتصادی آنها همواره با فساد، استفاده از رانت و انحصار همراه بوده است، خاطرنشان کرد: عده‌ای از افراد متأسفانه مبارزه با فساد و ایجاد یک اقتصاد پاک را موجب فرار سرمایه می‌دانند در حالی‌که این حرف‌ها بی‌پایه و بدون منطقه علمی و عقلی است، چراکه سرمایه‌گذار یا فعال اقتصادی همیشه به دنبال سلامت اقتصادی است.

*عدم فروش محصولات باغی باغداران مازندرانی و تلنبار شدن آنها در انبارها

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عدم فروش محصولات باغی باغداران مازندرانی و تلنبار شدن آنها در انبارها، اظهار کرد: مافیای میوه بر اراده مسؤولان چیرگی دارد؛ چرا که در سال گذشته نزدیک به 600 تن پرتقال از ترکیه وارد ایران شده  علاوه بر اینکه برخی از این واردات هنوز مورد تأیید و یا تکذیب وزارت‌خانه قرار نگرفته است.

این استاد دانشگاه با اشاره به گلایه‌ها و رنجنامه‌های کشاورزان مازندرانی و شمالی کشور، یادآور شد: در حال حاضر هم مثل گذشته شاهد به هم ریختگی بازار و فروش مرکبات هستیم چرا که در سال گذشته به‌دلیل واردات مرکبات بخش عمده‌ای از مرکبات مازندرانی فاسد شد و منافع کشاورزان نادیده گرفته شد.

ابراهیمی با بیان اینکه میزان تولید پرتقال در کشور بیش از 3 میلیون تن است و وزارت جهاد کشاورزی هم اعلام کرده نیاز به واردات آن نیست، افزود: پرتقال مازندرانی در آب  و پرتقال ترکیه و مصری در راه بازار بود و در همین سال گذشته ردپای مافیا در مورد 600 هزار تن پرتقال یخ‌زده به داخل کشور کاملاً مشهود است.

وی با تأکید بر اینکه صرفا با ابزار تسهیلات، تزریق منابع و رانت‌های اقتصادی نمی‌توان اقتصاد را شکوفا کرد، خاطرنشان کرد: چرا که اقتصاد مقاومتی متکی به مردم و فرهنگ است و این تفاوت اصلی اقتصاد مقاومتی با الگوهای وارداتی اقتصاد و الگوهای تکنوکراتی است.

86034/ج

 


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : واردات - اقتصاد - کشاورزی - مازندرانی - اینکه - اقتصادی - پرتقال - اشاره - اعلام - گذشته - خاطرنشان - ابراهیمی - مافیای - مردمی - معوقات - استاد - تولید - یقه‌سفیدها - دانشگاه - نمایندگان - بی‌رویه - شمالی - کشاورزان - محصولات - بازار - مرکبات - باشند - عده‌ای - همیشه - میلیون - مازندران - تلنبار - ترکیه - مقاومتی - الگوهای - سیاسی - انبارها - باغداران - متأسفانه - افراد - گرفته - بازارهای - فراهم - امروز - اظهار - به‌دلیل - کاملاً - وزارت - ضدانحصار - مسائل - افزود - نمی‌داند - بانکی - استیضاح - فعالیت‌های - مافیا - خارجی -

نظر شما در مورد : نمایندگان مازندران پیشتازاستیضاح وزیر جهاد کشاورزی باشند/مافیای برنج ومرکبات وسودهزارمیلیاردی یقه سفید...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*