مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 43070 -تاریخ انتشار : یکشنبه 24 دی 1396 -ساعت : 19:32

چاپ به اشتراگ گذاشتن

شعار شورا مبارزه با فساد است

مازندشورا: شهردارآنلاین: عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شعار شورا مبارزه با فساد است، بر ضرورت برخورد جدی شهرداری با مفسدان تاکید کرد.

مازندشورا: زهرا صدراعظم نوری پس از گزارش شهردار تهران در خصوص سند تحویل و تحول شهرداری تهران گفت: اگر شهروندان در ۲۹اردیبهشت ۹۶در صف‌های طولانی رای دادند، دنبال اهدافی هستند که مهم‌ترین آن تغییر است.

وی تاکید کرد: اما چه می‌شود که در کشور اتفاقاتی رخ می‌دهد که  ناشی از ظلم و فساد نهادینه شده است که اگر به این رفتار پاسخ درست داده نشود، مردم بی‌انگیزه می‌شوند و حکومت از این بی‌انگیزگی صدمه خواهد دید.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری اظهار داشت: در طول سالهای گذشته ۱۰۹هکتار باغات به مسکونی تبدیل شده و ۷۲ درصد از طرح تفصیلی انجام نشده است ضمن اینکه عملکرد شهرداری تهران در پسماند اصلا قابل دفاع نیست.

نوری ادامه داد: شهرداری تهران با پیمانکار قرارداد برف‌روبی بسته است، این در حالی است که ما اساسا برفی در تهران نداریم.

وی گفت: شعار شورای شهر مبارزه با فساد است و از شهرداری تهران می‌خواهم که برخورد جدی با مفسدان انجام گیرد و در بازه زمانی به ما بگوید که چه اقداماتی برای مبارزه با فساد انجام می دهد.

سید حسن رسولی در جلسه امروز شورای شهر تهران هم پس از ارائه گزارش سند تحویل و تحول شهرداری تهران توسط شهردار با بیان اینکه گزارش ارائه شده گزارش خوبی بود، گفت: به نظرم امروز شورای شهر تهران مهمترین موضوع را در دستور کار دارد.

وی با بیان اینکه با اندکی سابقه کار اجرایی که دارم معتقدم، رقم ۵۲ هزار ۱۰۰ میلیارد تومان بدهی شهرداری که تحویل شهردار شده، نه تنها فی‌النفسه نقطه ضعف نیست بلکه در یک اقتصاد رانتی این می‌تواند نقطه مثبتی نیز باشد، مشروط به این‌که این بدهی صرف تجهیز و تملک دارایی شده باشد که عموم مردم از منافع آن بهره ببرند اما متاسفانه بر اساس گزارشی که شهردار ارائه کرد، این دو شرط محقق نیست.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران همچنین تصریح کرد: در حال حاضر برای اتمام پروژه های نیمه تمام شهرداری تهران ۳۴ هزار میلیارد تومان منابع مالی مورد نیاز است  فقط ۳۶ درصد این پروژه های نیمه تمام دارای پیشرفت قطعی وجود دارد، یعنی شهروندان علاوه بر این‌که هزینه‌های مالی مترتب بر این ۵۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بدهی را از باید بپردازند، هزینه عدم‌النفع پروژه‌های نیمه‌تمام هم به مردم تحمل کنند.

رسولی با تاکید بر این‌که در این گزارش، اعداد و ارقام و شاخصه‌های مهمی توسط شهردار ارائه شد، گفت:  پیشنهاد می‌کنم این گزارش به صورت مستقیم خدمت رهبری معظم انقلاب که عزم جدی برای سالم‌سازی نظام اداری کشور دارند، ارسال شود، همچنین این گزارش به سران قوا، مراجع نظارتی به‌خصوص قوه قضاییه که عزم جدی برای مبارزه با فساد دارد نیز ارسال شود، برخی از این موارد از مظاهر عینی جرم است که باید به آن رسیدگی شود.

وی در ادامه تاکید کرد: سند تحویل و تحولی که امروز توسط شهردار به اختصار اعلام و به تفسیر در کتاب منتشر شده است باید به صورت واضح به افکار عمومی ارائه شود، همچنین شرایطی فراهم شود تا اعضای شورای شهر با حضور طرفین به مفاد این گزارش بپردازند. در این میان صدا و سیما در صورت تمایل، رسانه‌ها و کرسی‌های آزاداندیشی دانشگاه‌ها نیز به موضوع به تفصیل بپردازند.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه پرداختن به این سند تحویل و تحول باید به مطالبه جدی تبدیل شود، اعلام کرد: پرداختن به این گزارش می‌تواند منجر به تقویت فرهنگ حساب پس‌دهی شود و می‌تواند برای چهار سال آینده نیز الگویی باشد.

محمد سالاری - رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهرتهران در واکنش به گزارش شهردار تهران در صحن شورای شهر با اشاره به اینکه ۶ ماه زمان قابل توجهی برای رسیدن به شناخت وضعیت موجود شهر و تدوین برنامه های آینده است گفت: گزارشی که امروز ارائه شد جامع و مبتنی بر آمارهای دقیق بود.

وی ادامه داد: واقعیت اینست که وضعیت اقتصادی شهر بی نهایت بحرانی است، چراکه هم طرح تفصیلی علی الخصوص زیر پهنه هایی که محل درآمدزایی بوده اشباع شده است و هم درآمدهای پایدار شهر در حال کاهش است، متاسفانه رویکرد دولت و مجلس هم مالیات بر ارزش افزوده را دارد از شهر می گیرد.

سالاری افزود: از طرف دیگر برنامه ای هم برای اینکه بدانیم چگونه برای اداره درآمد ایجاد کنیم نداریم. بنابراین باید راهکارهایی اساسی و قابل تحقق را برای ایجاد درآمدهای پایدار شهری با این تراکم انسانی و هزینه های قابل توجه که بار پایتخت بودن را بر دوش دارد، تدوین کنیم.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر با تاکید بر اینکه ما بجز موفقیت هیچ پیام دیگری را نمی توانیم به شهروندان تهرانی بدهیم اظهار داشت: درخواست من اینست که از این به بعد به گذشته در حد اینکه از آن برای آینده درس بگیریم بپردازیم چراکه مردم در پایان دوره می پرسند حال که شورا، شهرداری تهران، شورای عالی استان ها، دولت و مجلس که همه از یک طیف فکری بوده اند چه کاری کرده اید و عدم موفقیت مدیریت شهری در این دوره را نمی بخشند.

وی ادامه داد: لذا می بایست ازاین به بعد در گزارش ها بگویید که چه کاری میخواهید انجام بدهید. حال که قرار است که در تهران دیگر اتوبان، پل و بزرگراهی ایجاد نشود، در حوزه های نرم افزاری مانند فساد ستیزی، رانت زدایی، ایمن سازی، نوسازی بافت فرسوده، رعایت مقررات طرح تفصیلی، صیانت از باغات و ... چه کاری قرار است انجام شود.

زهرا نژاد بهرام عضو شورای شهر تهران پس از استماع سخنان شهردار تهران در خصوص سند تحویل و تحول شهرداری تهران، گفت: با توجه به گزارش شهردار تهران در ارزیابی مدیریتی شهر باید بسیاری از مسایل مانند سهم شورا و نیز بار اضافه بردوش مردم مشخص شود.

وی در قالب سوالاتی از شهردار تهران، پرسید: شاخص های شهرداری برای ارزیابی از عملکرد گذشته چه بوده است و در ارزیابی مدیریتی در سطح شهر تهران، شهرداری گذشته از صفر تا ۱۰ چه نمره ای را دریافت می کند

عضو شورای شهر تهران بر ضرورت تدوین رویکرد شهرداری برای رفع نابسامانی ها تاکید کرد و خواستار مشخص شدن سهم هر تهرانی از بدهی های شهرداری شد.

نژاد بهرام ادامه داد: این گزارش باید با گزارش ۱۲ساله آقای قالیباف که در پایان دوره ایشان ارائه شد، مورد مقایسه قرارگیرد.

محمود میر لوحی در سی و هفتمین جلسه شورا پس از ارائه گزارش سند تغییر و تحول تهران توسط شهردار پایتخت گفت: همانطور که آقای شهردار اشاره داشتند تنها ۵۰ درصد قرارداد های شهرداری از طریق مناقصه انجام می گرفته و همین امر سبب شده امروز با صف طویل طلبکاران و پیمانکاران مواجه باشیم.

میرلوحی افزود: در حال حاضر که سامانه شفافیت اطلاع رسانی  آماده رونمایی است امیدواریم قرارداد های ۴ سال گذشته در این سامانه قرار داده شود تا افکار عمومی بداند چه حفای بزرگی در حق بخش خصوصی شده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: وقتی برای پایتخت در طول این سالها ۲۸۰ هزار میلیارد تومان هزینه می شود و این عملیات ها بدون ضابطه و خارج از قاعده از دسترس بخش خصوصی دور می ماند باید هم امروز شاهد روزگار ناخوش بخش خصوصی باشیم.

 وی ادامه داد: این وضعیت نابسامان  نه فقط در بحث قراردادها بلکه در سایر بخش ها نظیر نیروی انسانی نیز وجود دارد. در حالی که مسئولان شهرداری بیان داشتند تنها ۳ هزار نیرو تبدیل وضعیت شده اند ولی می بینیم در عرض چند ماه ۱۳ هزار نفر را به شهرداری اضافه کردند. این در حالی است که در مناطق بالغ بر ۱۰ نوع قرارداد همکاری با پرسنل وجود دارد و مناطق از این بابت همچنان دغدغه ها و نگرانی های  بزرگی دارند.

رییس کمیته بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه مازاد بر هزینه شهرداری در ۱۲ سال گذشته از بودجه سال ۹۶ شهرداری تهران هم بیشتر بوده و این عملکرد خود نشان دهنده ی حجم فساد در سالیان گذشته است 

مجید فراهانی گفت : مسئله فساد در شهرداری تهران در دهه گذشته به صورتی بوده که افکار عمومی روی آن حساس هستند؛ طبق یک نظرسنجی از حدود یک سوم افرادی که به شهرداری مراجعه کرده اند، تقاضای خلاف قانون شده است.

وی ادامه داد: تصور افکار عمومی این است که شهرداری تهران یکی از سه دستگاهی است که بیشترین آمار فساد را دارد. از این رو از جمله مسائلی که در اولویت کارهاست، باید مسئله فساد ستیزی باشد.

 فراهانی افزود: به جز مسئله آمار قراردادها، طی سالهای ۸۴ تا شهریور ۹۶ و در طول این سالها در صورتی که طبق مصوبه شورا، شهرداری مجاز به تحصیل ۱۰۴ هزار میلیارد بوده اما با اخذ وام و واگذاری دارایی ها ۱۲۱ هزار میلیارد بودجه بر خلاف بودجه درآمد کسب کرده است. در حالی که شهر تهران برابر بودجه مصوب طی سالهای ۸۴ تا شهریور ۹۶ مکلف به انجام ۱۰۴ هزار میلیارد تومان هزینه بوده اما تنها ۱۰۱ هزار میلیارد تومان هزینه کرده است و در هزینه بر خلاف کسب درآمد که علاقمند به عبور از سقف مصوبه شورا داشته، علاقمند به انجام هزینه مصوب نداشته است.

وی تصریح کرد : اجرای سلیقه ای بودجه زمینه ساز مشکلات شهر و زمینه ساز بی انضباطی مالی و عملکردی در شهرداری بوده است.

فراهانی اظهار داشت: در طول ۱۲ سال گذشته وقتی تراز درآمد هزینه را نگاه می کنیم برابر مصوبه بودجه شورا در سقف ۱۰۴ هزار میلیارد باید رعایت شود که نشده و شهرداری در حالی ۱۲۱ هزار میلیارد درآمد حاصل کرده که ۱۰۱ هزار میلیارد هزینه کرده است.

رییس کمیته بودجه شورا افزود : جالب آنکه مازاد درآمد بر هزینه در خلال سال ۸۴ تا شهریور ۹۶ برابر ۲۰ هزار میلیارد تومان است؛ این بدین معناست که این رقم کمی بیشتر از بودجه ۹۶ بوده و لازم است اقدامات لازم برای مشخص کردن هزینه، ذخیره و تفریق این بودجه در طول ۱۲ سال صورت بگیرد.

فراهانی خاطر نشان ساخت: وقتی گزارش ارائه شده را با گزارش مصوب حسابرس منتخب شورا مقایسه می کنیم اختلافاتی در خصوص هزینه ها و درآمدها در سال ۹۵ مشاهده می کنیم.

رییس کمیته ورزش شورای اسلامی شهر تهران گفت: مدیریت فعلی باید نسبت به شناسایی مدیران خاطی میانی اقدام کند و امیدواریم روند کند تغییرها سرعت بیشتری بگیرد  از ظرفیت زنان و جوانان در شهرداری تهران بیشتر استفاده شود.

حجت نظری گفت: خوشحالم که جریان مدیریت قبلی نتوانست مدیریت کل کشور را در اختیار بگیرد، چرا که در غیر اینصورت  تصور کنید که مدیریت قبلی، مدیریت کل کشور را بر عهده می‌گرفت و حالا چه بلایی بر سر کشور می‌آمد؟

 وی با بیان اینکه تمام ناکامی‌ها در مدیریت قبلی توسط شهردار و معاونینش نبوده بلکه مدیران میانی نیز نقشی در این ناکامی داشتند، گفت: حالا باید مدیریت فعلی نسبت به شناسایی مدیران خاطی میانی اقدام کند و امیدواریم سیر کند تغییرها سرعت بیشتری بگیرد.

نظری  با بیان اینکه بدهی‌ها در شهرداری به مرحله فجیعی رسیده است، گفت: سهم ۲۴ دصردی درآمد های پایدار سبب شده بود که شهرداری از داشته های خود هزینه کند همچنان که شهرداری منطقه ۱۳ برای جبران هزینه‌های خود ساختمان اصلی را تهاتر کرده و این چه معنایی دارد؟ لذا  بهتر است مدیریت فعلی به جوانان و بانوان بیش از این بها دهد تا بتوانیم شاهد تغییرات انقلابی تری باشیم.

مرتضی الویری نیز پس از استماع سخنان شهردار گفت : در درجه اول به اعضای شورا تبریک می گویم که چنین طرحی را مصوب کردند تا از دل آن گزارشی به این خوبی بیرون آید.

وی ادامه داد : بهترین بهره برداری که می‌توان از این سند کرد این است که در برنامه سوم توسعه که در حال نگارش است بر پایه شاخص‌های شفاف و روشنی پایه گذاری شود.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا افزود: پیشنهادم این است که در تدوین برنامه سوم توسعه به معیار شفاف سازی توجه ویژه‌ای شود.

مسجدجامعی نیز گفت: در دوره سوم شورای شهر حدود ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه فاقد در دوره مدیریت احمدی نژاد در شهرداری تهران کشف کردیم. اما نمی‌دانیم این گزارش چه شد و پیشنهاد می‌شود این گزارش امروز نجفی هم به مانند سند احمدی نژاد نشود، چرا که در ابتدای دوران قالیباف هم پرونده مدیریتی احمدی نژاد بررسی شد و قول‌هایی داده شد اما می‌بینیم که وضعیت از آن دوران هم بدتر شد.

وی افزود: بهتر است گزارش امروز نجفی سندی برای آینده مدیریتی شهر شود.

مسجدجامعی ضمن ابراز همدردی با ۳۲ محبوس شده نفتکش سانشی گفت: این افراد مانند محبوس شدگان پلاسکو هستند با این تفاوت که آنها بر روی آب اسیرند.

ناهید خداکرمی نیز با بیان اینکه شهرداری باید نام متخلفان را با ذکر نام و نه اختصار بیان کند، گفت: مردم می‌خواهند که مدیریت فعلی شهر اسم نجومی خواران، رانت بگیران و ... را اعلام کند و حتی از سازمان بازرسی کل کشور هم دعوت می‌کنیم تا به این میان بیایند و فکری به حال مردم تهران کند که از فساد خسته شده‌اند.

علی اعطا نیز با تشکر از شهردار تهران برای ارائه گزارش، گفت: گزارش دقیقی توسط شهرداری تهران تهیه شده که بر اساس آن باید به این نکته توجه داشته باشیم که مردم تهران شاهد یک تغییر پارادایم در این شهر با تغییر مدیریت شهری هستند.

وی افزود: رویکرد و نگاه عملیات کف خیابانی و شهرداری که از یک سوی شهر به سوی دیگر شهر و از پروژه‌ای به پروژه دیگر سرکشی می‌کرد امروز با تغییر مدیریت به شهرداری، مثل یک مغز متفکر با خصوصیاتی همچون فهم برنامه‌ها تغییر کرده است. در حقیقت یک تغییر پارادایم را در شهر تهران شاهد هستیم.

وی ادامه داد: مردمی که به تغییر در شهر تهران رای داده‌اند توقع فعالیت‌هایی که بیشتر به چشم مردم می‌آید را دارند تا برنامه‌ای که به صورت متمرکز حاکم باشد. لذا نیاز است که مجموعه این دیدگاه‌ها را به روشنی تشریح کنیم.

وی تاکید کرد: شهرداری تهران نیازمند یک برنامه ریزی دقیق است و باید به مردم توضیح دهیم که همه چیز کف خیابان محقق نمی‌شود و ما امروز نیازمند برنامه‌ای دقیق و شفاف هستیم.

پس از صحبت‌های اعطا محسن هاشمی نیز با اشاره به انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری و رای مردم به تغییر در مدیریت شهری گفت: انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه معنادار بود و باید تحول در حوزه اجرا به تبع انتخاب مردم دیده شود. نباید به گفتاردرمانی مدیریت شهری اکتفا کنیم و باید یک برنامه عملیاتی را در شهر تهران محقق کنیم.


منبع : شهردار آنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - شهرداری - گزارش - شورای - مدیریت - هزینه - شهردار - میلیارد - بودجه - شورای شهر - اینکه - امروز - ارائه - ادامه - گذشته - تغییر - برنامه - تومان - درآمد - افزود - تاکید - تحویل - کمیسیون - وضعیت - تدوین - مدیریتی - آینده - بیشتر - افکار - باشیم - عمومی - قرارداد - مبارزه - مانند - مسئله - شهروندان - اشاره - بگیرد - برابر - داشتند - مصوبه - تفصیلی - میانی - پایتخت - ایجاد - رویکرد - پایدار - شهریور - مدیران - ارزیابی - فراهانی - گزارشی - سالهای - اظهار - همچنین - متاسفانه - این‌که - تبدیل - کمیته - می‌تواند - احمدی - تصریح - پروژه - امیدواریم - اعلام - خصوصی - دارند - اسلامی - عملکرد - بپردازند - همچنان - علاقمند - مازاد - صورتی - جوانان - هستیم - پارادایم - محبوس - برنامه‌ای - نیازمند - اردیبهشت - انتخابات - دوران - مسجدجامعی - تغییرها - اقدام - شناسایی - بیشتری - مناطق - روشنی - توسعه - زمینه - ستیزی - سالاری - پرداختن - اعضای - شهرسازی - معماری - چراکه - اینست - اختصار - ارسال - موضوع - رسولی - باغات - دارایی - پیشنهاد - هزینه‌های - درآمدهای - انسانی - مقایسه - قالیباف - اضافه - سامانه - بزرگی - عملیات - سالها - سخنان - استماع - تهرانی - موفقیت - پایان - نداریم - بهرام - رعایت - قراردادها -

نظر شما در مورد : شعار شورا مبارزه با فساد است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*