مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4319 -تاریخ انتشار : دوشنبه 21 تیر 1395 -ساعت : 12:29

چاپ به اشتراگ گذاشتن

ناکامی طرح بازگشت به معماری ایرانی اسلامی در نظامات مهندسی/ چرا این سازمان‌ها تمایلی به بررسی ساختمان‌های محل استقرار خود ندارند؟

مازندشورا: عمر دوره ششم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور کمتر از 6 ماه دیگر به پایان خواهد رسید و تنها سئوالی که باقی می‌ماند این است که شورای مرکزی این دوره برای اجرای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، بهبود کیفیت ساخت‌وساز، اعتلای شان مهندسی و ... چه اقداماتی انجام داده است.

مازندشورا:پیشنهاد و تصویب خط‌مشی هفده‌گانه سازمان نظام مهندسی یکی از مفاخرشورای مرکزی این دوره محسوب می‌شود، اما در حال حاضراین سئوال مطرح بوده کهاز بندهای هفده‌گانه چند مورد آن به مرحله اجرا رسیده است.

طبق بررسی‌ها انجام شده توسط اعضای شورای مرکزی سازمان نظام مهندسیساختمان کشور و با توجه به شرایط بد معماری و شهرسازی کلانشهرهای ایران، یکی از مفادمندرج در خط‌مشی مطرح شده، توجه به اصول معماری‌ ایرانی‌اسلامی در حوزه ساخت‌وسازبوده است که شاید ماه‌های پایانی این دوره شورای مرکزی زمان مناسبی باشد برای این‌کهاقدامات این شورا و جامعه مهندسی، در زمینه اجرای معماری ایرانی‌اسلامی مورد بررسیقرار گیرد.

گلایه، از بی‌توجهی مدیران ارشد نظام مهندسی به معماری ایرانی‌اسلامی

در همین رابطه سیدمحمدحسین آیت‌الهی، مشاور رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمانکشوردر بحث معماری ضمن گلایمندی از بی‌توجهی مدیران ارشد جامعه مهندسی به بحثمعماری‌ایرانی اسلامی، گفت: گرچه این تفکر که در یک فاصله زمانی کوتاه بتوانمشکلات معماری کشور را برطرف کرد و به معماری ایرانی‌اسلامی بازگشت، چندان منطقی وامکانپذیر نیست و ناگفته نماند که قطب‌های معماری در بخش نظری این مهم، در حالفعالیت هستند اما قطعا نظامات مهندسی ساختمان در زمینه حفظ معماری اصیل بایداقدامات عملی هرچند کوچک صورت می‌دادند.

رئیس دانشگاه معماری یزد با اعتقاد به این‌که نتایج اقدامات انجام شدهبرای بازگشت به معماری ایرانی‌اسلامی رضایت‌بخش نبوده است، اذعان داشت: متاسفانه سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها روابط قوی با شورایمرکزی نظام مهندسی کشور نداشته‌اند و شورای مرکزی هم به عنوان یک مغز متفکر نتوانستدر کنار نظامات مهندسی استان‌ها باشد و همین امر باعث شده که تجربیات استان‌ها بهمشارکت گذاشته نشود که امید است این ضعف در دوره بعدی شورای مرکزی مشاهدهنشود.

آیت‌الهی بحث توجه به معماری ایرانی‌اسلامی را یکی از این موارد دانستو اظهار داشت: توجه و اجرای معماری ایرانی اسلامی یکی از وظایف قانونی سازمان‌هاینظام مهندسی ساختمان استان بوده که البته تا کنون هیچ توجهی به آن نشده است.درحالی که برای اجرای هر طرحی، نظام مهندسی به عنوان الگو باید پیش‌قدم باشد ومناسب بود که در این بحث هم نظامات مهندسی از ساختمان محل استقرار خود شروع می‌کردند.

عضو سابق هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با تاکیدبر این‌که مگر یک فرد مسلمان می‌تواند اصول دینی را برای دیگران یادآوری کند ولیخودش به آن اصول پایبند نباشد، گفت: 31 استان دارای سازمان نظام مهندسی ساختمان ودفاتر نمایندگی هستند و ساختمان‌های این سازمان‌ها که به صورت اجاره‌ایی، تملک ویا ساخت‌ تهیه شده می‌توانست نمونه مناسبی برای اجرای طرح بازگشت به معماری ایرانی‌اسلامیباشد. لذا آیا از زمان طرح این مصوبه، نباید هیئت مدیره، هیئت رئیسه و روسایسازمان‌ها در زمان تهیه، خرید و علی‌الخصوص به هنگام ساخت ساختمان به این موضوعتوجه می‌داشتند که اصول قانونی و حرفه‌ای معماری را در آن رعایت کنند و درصدی ازمعماری خوب یا معماری ایرانی‌اسلامی را به منصه ظهور برسانند.

آیت‌الهی در پاسخ به خبرنگار معماری ‌نیوز مبنی براینکه صاحبنظرانحوزه معماری در بحث نظری برای انتخاب معماری مدرن یا معماری ایرانی‌اسلامیهنوز به اتفاق نظر نرسیده‌اند و در این شرایط چه چیزی باید اجرایی می‌شد، اذعان داشت:نباید منتظر این بود که همه چیز بر روی کاعذ بیاید، چرا که در این صورت هیچنتیجه مطلوبی به دست نخواهد آمد.

نجابت و اصول منطقی از ویژگی‌های بارز معماری گذشته ایران

به گفته مشاوررئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در بحثمعماری، سالیان سال است که بر حفظ معماری ایرانی‌اسلامی تاکید شده است، اماعلیرغم این تاکیدات حداقل بایدها‌ و نباید‌های معماری ایرانی‌اسلامی هم رعایت نمی‌شود.

آیت‌الهی ضمن بیان این‌که وجود حقانیت، نجابت و اصول منطقی از ویژگی‌هایبارز معماری گذشته ایران است، تاکید کرد: متاسفانه این موارد در معماری امروز کشوررعایت نمی‌شود، استفاده نامناسب از مصالح، اجرای نماهای ساختمانی مختلف بدون توجهبه اقلیم و هویت منطقه و نبود انطباق حجم و معماری با روحیات فرهنگی و معماری کشورایران از جمله شواهد این ادعا بشمار می‌رود.

آیت‌الهی داشتن یک ساختمان با اصول معماری ایرانی‌اسلامی را از حداقل معادلاتفکری نظامات مهندسی ساختمان برشمرد و تصریح کرد: اگر چنین تفکری در طی این سال‌هااتفاق افتاده بود قطعا معماری امروز یک گام رو به جلو برداشته بود و سازمان نظاممهندسی می‌توانست الگویی مناسب برای مهندسان تازه‌وارد و تازه‌کار به این عرصهباشد.

رئیس دانشگاه معماری یزد در ادمه یادآورشد: طرح بررسی و بازگشت بهمعماری اسلامی با پیش‌قدمی ساختمان‌های سازمان‌های نظام مهندسی، در صحن علنی شورایمرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور مطرح و مورد تایید و تشویق کلیه اعضا قرارگرفت اما متاسفانه حتی اعضای هیئت رئیسه شورای مرکزی برای اجرای این طرح در استان‌هایخودشان هم هیچ اقدامی نکردند.

آیت‌الهی خاطرنشان ساخت: ظاهرا اعضا نظامات مهندسی ساختمان در طی این سال‌هاتنها شعار داده‌اند و پس از اتمام انتخابات، این وعده‌ها به دست فراموشی سپرده شدهاست و شاید این سازمان مردم نهاد به عنوان الگوی تعامل هفت رشته مهندسی و مجری بند2 قانون طراحی اجرا نیاز به نظارت جدی‌تر و کامل‌تری دارد. در پایان تنهااین سئوال باقی‌ می‌ماند که چرا سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان از ارائه و بررسیاسناد و مدارک مربوطه به چگونگی ساختمان‌های محل استقرار خود تردید دارند؟


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : معماری - مهندسی - ساختمان - ایرانی‌اسلامی - مرکزی - اجرای - آیت‌الهی - نظامات - بازگشت - شورای - ساختمان‌های - اسلامی - منطقی - رئیسه - استان - عنوان - سازمان‌های - استان‌ها - متاسفانه - استقرار - این‌که - موارد - نباید - تاکید - حداقل - نمی‌شود - امروز - گذشته - نجابت - می‌توانست - شورایمرکزی - رعایت - قانونی - مدیران - هفده‌گانه - سئوال - خط‌مشی - بررسی - ایرانی - سازمان‌ها - اعضای - شرایط - بی‌توجهی - دانشگاه - زمینه - جامعه - مناسبی - اذعان -

نظر شما در مورد : ناکامی طرح بازگشت به معماری ایرانی اسلامی در نظامات مهندسی/ چرا این سازمان‌ها تمایلی به بررسی ساختمان‌...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها