مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 43324 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 دی 1396 -ساعت : 13:04

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مخالفت جدی شورای رقابت با افزایش تعرفه واردات خودرو

مخالفت جدی شورای رقابت با افزایش تعرفه واردات خودرو

مازندشورا: رئیس شورای رقابت گفت: وزارت صنعت در تعیین تعرفه‌ها، مشورتی با شورای رقابت نداشت و تنها توصیه ما افزایش نیافتن تعرفه‌ها بود.

مازندشورا:رضا شیوا رئیس شورای رقابت، اظهار کرد: همانطور که بارها گفته‌ایم، شورای رقابت در موضوع خودروهای واردتی ورود نمی‌کند، اما به نظر ما بالا رفتن تعرفه ها باعث کم شدن رقابت می شود. 

وی افزود: سال های گذشته نیز همین اتفاق افتاد و ما تلاش کردیم تا تعرفه‌ها را کم کنیم اما متاسفانه دوباره امسال دولت تصمیم گرفت تا تعرفه ها را افزایش دهد که این مسئله موجب کاهش فضای رقابت در صنعت خودروسازی داخلی می شود.

شیوا در توضیح این موضوع گفت: وقتی تعرفه خودروهای وارداتی افزایش می یابد، فضایی انحصاری و غیررقابتی برای خودروسازان داخلی ایجاد می شود و در چنین فضایی، کیفیت خودروهای داخلی ارتقاء نمی یابد و دیگر مسائلی همچون خلاقیت، نوآوری و رقابت وجود نخواهد داشت.

رئیس شورای رقابت افزود: بالا رفتن تعرفه ها شاید درآمدی را عاید دولت کند اما درکل به نفع اقتصاد کشور نیست.

شیوا در پاسخ به سئوالی در خصوص به وجود آمدن بازار انحصاری برای خودروهای بالای ۴۰ هزار دلاری موجود در کشور، پس ازممنوع شدن واردات این خودروها و واکنش شورای رقابت به این انحصار گفت: شاید ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۴۰ هزار دلار باعث افزایش قیمت این خودروها که قبلا وارد کشور شده اند بشود، اما چون در همین سطح قیمت، باز هم چندین رقیب وجود دارد، شورای رقابت ورود نخواهد کرد.

شیوا تعیین تعرفه و آیین نامه واردات خودرو را از وظایف و اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد و افزود: تنها کاری که شورای رقابت در این خصوص انجام داد، این بود که ممنوع بودن واردات خودرو از جانب وارد کنندگان سنتی را در آیین نامه جدید حذف کردیم، تا از انحصاری که برای نمایندگان رسمی در واردات خودرو به وجود آمده بود جلوگیری کنیم.

رئیس شورای رقابت افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت در تعیین تعرفه ها مشورتی با شورای رقابت نداشت و تنها توصیه ما افزایش نیافتن تعرفه‌ها بود که آن هم کسی گوش نکرد.


منبع : شهردار آنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رقابت - شورای - تعرفه - واردات - خودروهای - افزایش - خودرو - افزود - داخلی - انحصاری - خودروها - تعیین - وزارت - بالای - تجارت - کردیم - موضوع - تعرفه‌ها - فضایی - نخواهد -

نظر شما در مورد : مخالفت جدی شورای رقابت با افزایش تعرفه واردات خودرو

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها