مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4340 -تاریخ انتشار : دوشنبه 21 تیر 1395 -ساعت : 14:50

چاپ به اشتراگ گذاشتن

اختصاصی بلدیه؛

​جلسه اضطرای برای بررسی نشست زمین در شهران

مازندشورا: براساس اخبار غیر رسمی نشست زمین همچنان دراین منطقه ادامه دارد . این موضوع را احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در گفتگو با بلدیه رد می کند و می گوید: در این منطقه نشست زمین ادامه ندارد و این نوع سخنان در حد شایعه است .

مازندشورا:

​جلسه اضطرای برای بررسی نشست زمین در شهران بلدیه | فرشته مرادی | هنوز پرونده حادثه شهران بسته نشده است . بامداد 28 خرداد ماه بود که آتش سوزی ناشی از ترکیدگی لوله گاز حفره عمیقی در محله شهران ایجاد کرد . در گمانه زنی های اولیه دلیل ترکیدگی لوله گاز نشست زمین حاصل از حفاریهای تونل مترو بود . موضوعی که در همان دقایق اولیه توسط مسئولان شهری رد شد . 

با وجود آن که اعلام شد تا به نتیجه نرسیدن بررسی های کارشناسی مسئولی در خصوص دلیل نشست زمین اظهار نظر نکند مسئولان شهری بارها با روش های متفاوت احتمال نشست زمین در اثر حفاری های مترو را رد کردند . شایعه تازه ای در خصوص حفره شهران در شبکه های مجازی در حال انتشار است . 

براساس اخبار غیر رسمی نشست زمین همچنان دراین منطقه ادامه دارد . این موضوع را احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در گفتگو با بلدیه رد می کند و می گوید: در این منطقه نشست زمین ادامه ندارد و این نوع سخنان در حد شایعه است . 

صادقی اما نشست زمین در تهران با سرعت کنونی را بحرانی توصیف می کند و می گوید: در نشستی اضطراری در روز چهارشنبه این موضوع توسط دستگاه های مجری و تصمیم گیر بررسی می شود .تا راهکارهای مناسبی برای مقابله با آن پیدا شود . 

  به گزارش بلدیه ،فرونشست زمین یكی از پدیده‌های مخاطره آمیز زمین‌شناسی است كه در اثر فعالیت‌های بشری همچون تخلیه دراز مدت آب، نفت وگاز از مخازن زیرزمینی و یا اسخراج از معادن زیرزمینی می‌تواند تشدید شودو پدیده‌ای است كه در اثر این صنایع استخراجی ایجاد می‌شود.

 نشست زمین به حرکت روبه پایین مواد موجود در سطح یا نزدیک سطح زمین اطلاق می‌گردد. این نوع حرکت بر اساس حرکت عمودی آن از سایر حرکات توده‌ای تمیز داده می‌شود، به طوری که در این نوع حرکت جانبی یا خیلی کم است یا اصلاً وجود ندارد. 

 بخش‌های فرونشست که قسمت‌هاى مرکزى و جنوبى شهر تهران، شهر رى و جنوب آن را در می‌گیرد، از نهشته‌هاى آبرفتى جوان و کمى قدیمى‌تر پوشیده شده است و مخروط افکنه‌هاى رودخانه‌هاى کن، کرج و جاجرود قسمت‌هاى جنوبى آن را می پوشاند. گستره فرونشست شمال ایران مرکزی (دشت تهران- رى) به سبب کارکرد چند گسله به چند بخش فیزیوگرافیکى شامل دشت تهران، فرونشست‌های ری و کهریزک تقسیم می‌شود. با وجود این که از سال 1347 تا 1382 به تعداد چاه‌ها به میزان بسیار زیادى افزوده شده، میزان تخلیه کاهش یافته که این مطلب نشانگر کاهش دبى چاه‌ها و قنات‌هاى منطقه به دلیل کاهش سطح سفره آب زیرزمینى است.

 براساس بررسى‌هاى صورت گرفته، ضخامت آبرفت در قسمت شمالى به بیش از 400 متر و در قسمت شمال‌غربى به حدود 300 متر و در بخش‌هایى از شمال، شرق، جنوب شرق و جنوب غرب دشت، به دلیل بالا آمدگى سنگ کف ضخامت آبرفت به کمتر از 25 متر نیز می‏رسد که نحوه گسترش و ضخامت رس در محدوده مطالعاتى رابطه معنى‌دارى با میزان فرونشست نشان مى‌دهد.

جنوب غرب شهر تهران به لحاظ شرایط خاص طبیعی و انسانی جزو مناطقی است که در سال های اخیر با پدیده فرونشست روبه رو بوده است.این منطقه که جزو دشت شهریار– تهراناست  که شامل زمین‌های کم شیب تا بدون شیب است و به همین دلیل بافت رسوبات در این منطقه ریز و نفوذ ناپذیر می باشد. افزایش ساخت و ساز، جمعیت و برداشت بیش از حد سفره های آب زیرزمینی باعث پایین رفتن سطح آزاد آب در این مناطق و در نتیجه ایجاد فرونشست در این مناطق شده است. آثار فرونشست را می توان به راحتی در شکاف ‌ها و ترک هایی که در بزرگراه آزادگان، ترک در دیواره ساختمان ها، پل ها، ترکیدگی خطوط آب و گاز و بالا آمدن جداره ی  چاه ها ایجادشده ،رویت کرد.

  بر اساس اندازه گیری های سازمان نقشه برداری کشور، اراضی وسیعی در جنوب غرب تهران و در امتداد جاده‌ی کمربندی تهران در معرض فرونشست قراردارد.پدیده فرونشست زمین علاوه بر آسیب رساندن به تأسیسات شهری، موجب شیب‌دار شدن اراضی شده و این مناطق (مناطق16، 17 ، 18 و 19شهرداری تهران) را در معرض بروز سیلاب قرار دهد. کاهش بهره‌بردارى از منابع آب زیرزمینى به ویژه در مناطقى که با افت زیاد مواجه هستند، جلوگیرى از برداشت شن و ماسه در مناطق بالادست، تغییر الگوى کشت و استفاده از روش‌هاى نوین آبیارى مانند آبیارى تحت فشار، قطره‌ا‌ى و بارانى، کشت گلخانه‌ا‌ى، عدم کشت محصولات غیر راهبردى و یا استفاده از آب‌هاى تصفیه شده پساب‌هاى شهرى براى آبیارى به منظور کاهش بهره بردارى از آب زیرزمینى و تغییر الگوى مصرف آب در بخش صنعت و استفاده از چرخه‌هاى بسته آب از راهکارهایى است که مى‌توان در این زمینه به کار برد.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : فرونشست - تهران - منطقه - شهران - مناطق - آبیارى - بلدیه - زیرزمینی - ایجاد - ترکیدگی - میزان - استفاده - زیرزمینى - ضخامت - بررسی - آبرفت - برداشت - الگوى - تغییر - اراضی - پدیده - تخلیه - شایعه -  براساس - نتیجه - مسئولان - اولیه - ادامه - موضوع - جنوبى - قسمت‌هاى - پایین - ندارد - چاه‌ها -

نظر شما در مورد : ​جلسه اضطرای برای بررسی نشست زمین در شهران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها