مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 43413 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 28 دی 1396 -ساعت : 18:33

چاپ به اشتراگ گذاشتن
افزایش تکدیگری زنگ خطری برای شهرهای توریستی

افزایش تکدیگری زنگ خطری برای شهرهای توریستی

مازندشورا: مصاحبه اختصاصی با سمیه افشار کارشناس ارشد گردشگری:

مازندشورا:

خانم افشار بعنوان یک فعال اجتماعی و کارشناس حوزه گردشگری نظر خودتون را در مورد معضل تکدیگری و تاثیر آن بر صنعت گردشگری بیان بفرمائید؟

 

جاذبه ها و دافعه های گردشگری نقش مهمی در توسعه توریسم ایفا می کنند . از یک طرف جاذبه هامی توانند سبب رونق اقتصادی و شناساندن فرهنگ یک منطقه و تبدیل شدن به یک مقصد توریستی شوند و از طرف دیگر دافعه ها و ضعف های زیرساختی نیز می توانند به عنوان سدی در برابر رشد صنعت گردشگری یک منطقه عمل کنند. یکی از این موانع، معضل زشتی به نام تکدیگری است که متاسفانه هر روز شاهد افزایش تعداد متکدیان در شهرهای گردشگرپذیر هستیم. آنها در ورودی شهرها، اطراف میادین اصلی، مکانهای توریستی و پرتردد شهر می ایستند و با دیدن هر شهروند و گردشگر به سوی او رفته و تکدی میکنند. لباس های نامناسب، سیاه و چرک بودن این متکدیان که بیشتر آنها مهاجر و غیر بومی هستند از دیگر زشتی های اغلب شهرهای توریستی از جمله بابلسر میباشد. متکدیان به صورت بسیار ازار دهنده سد راه گردشگران شده و وجه نامناسبی در مکان های گردشگرپذیر بوجود می اورند که زمینه آزرده خاطر شدن مسافران را فراهم می

آورد.

این پدیده زشت در حالی رو به رشد است که بابلسر به عنوان یکی از اصلی ترین مقاصد توریستی استان هر ساله پذیرای میلیونها گردشگر و مسافر در سطح ملی و فرا ملی است و افزایش این پدیده شوم همانند زنگ خطری است که در طول سال به خصوص در ایام نوروز و تابستان (پیک سفر) که شاهد بیشترین تعداد گردشگر هستیم به صدا در میآید که نه تنها باعث مخدوش شدن چهره شهر می گردد بلکه ارامش و بهداشت روانی افراد را تحت الشعاع خود قرار می دهد .

 

 

لطفا با صراحت و دقیقا بفرمائید مزاحمت متکدیان سطح شهر برای گردشگر چیست؟

 

در علم توریسم امنیت روانی گردشگر، حرف اول را میزند و بسیار حائز اهمیت میباشد که متأسفانه متکدیان که به تکدی گری در جایگاه یک شغل روی آورده اند علاوه براینکه چهره ای زشت و ناخوشایند به شهر می دهند، صحنه های بسیار زجرآور را به وجود میآورند و باعث برهم ریختن امنیت روانی افراد هم می شوند و بهترین لحظات سفر گردشگران با دیدن چهره دردمند و عاجزانه متکدیان به ویژه کودکان دستخوش غم می شود زیرا اغلب این افراد اطراف رستورانها، اماکن تفریحی و تجاری حضور پیدا میکنند تا دل افراد را به رحم آورده و امرار معاش کنند. این در حالی است که یکی از مهمترین

انگیزه های سفر دستیابی به ارامش و دور شدن از نگرانی های و تنش های زندگی در جوامع امروزی می باشد.

 

 

خانم افشار به نظر شما در این حوزه چه باید کرد؟

 

مقابله با تکدیگری یکی از مصداق های بارز توجه مدیریت شهری به موضوع آسیب های اجتماعی است و عدم حساسیت نسبت به آن علاوه بر اینکه مسائل و معضلاتی را برای شهروندان و جامعه به وجود می آورد. در حوزه توریسم هم تمام برنامه ریزی های دستگاههای مرتبط ختشتی و کاهش کیفیت و کمیت گردشگران را در این مقصد توریستی بار می آورد. حال با توجه به اینکه بابلسر نام بزرگی را در صنعت توریسم (هر چند در سالهای اخیر شاهد کاستی هایی در این حوزه بوده ایم) بردوش می کشد، وظیفه ها در قبال حفظ و حراست از شهرت آن افزایش مییابد. همچنین آموزش و فرهنگ سازی در بین شهروندان برای برخورد مناسب با متکدیان، عدم پرداخت کمک های مالی و جهت دادن صحیح برای کمک به نیازمندان واقعی با استفاده از ظرفیت های مغفول سازمان های مردم نهاد (NGO) و تشکل های مردمی و جلب مشارکت عمومی شهروندان به منظور افزایش حساسیت اجتماعی در قبال مسائل اجتماعی بسیار حائز اھمیت استلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تکدی گری - فعال اجتماعی - اجتماع - مازندران -

نظر شما در مورد : افزایش تکدیگری زنگ خطری برای شهرهای توریستی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها