مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4369 -تاریخ انتشار : سه شنبه 22 تیر 1395 -ساعت : 10:39

چاپ به اشتراگ گذاشتن

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران:

آسایش شهروندان در گرو انتقال ایستگاه راه آهن است

مازندشورا: نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: معضلات موجود راه آهن در مقطع فعلی به دلایلی چون تعیین اعتبار و یا دیده نشدن توسعه شهر متناسب با خطوط فعلی قابل حل نیست.

مازندشورا:

بلدیه|مرتضی طلایی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم در مسیر آسایش شهروندان گام برداریم راهی جز انتقال ایستگاه مرکزی راه آهن به اطراف پایتخت نداریم، تصریح کرد: انتقال راه آهن به اطراف شهر تهران تنها به این شرط خواهد بود که بلافاصله به موازات آن مترو ساخته شود که اگر شهروندی قصد استفاده از راه آهن را داشت بتواند ارتباط اتصالی خود را با آن داشته باشد البته این اتفاق برای فرودگاه مهرآباد نیز باید در نظر گرفته شود.
وی با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات موجود راه آهن در کشور ما ایجاد آلودگی صوتی است، خاطر نشان کرد: قطارها در طول مسیر تردد با ایجاد آلودگی صوتی موجب آزار شهروندان می شوند در حالی کشورهای اروپایی مسیر خطوط راه آهن خود را در طرح های توسعه شهری از ابتدا پیش بینی کرده اند و با این مشکلات کمتر مواجه هستند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در کشورهای اروپایی همانند آلمان، فرانسه، ایتالیا، اتریش و از این قبیل راه آهن در مرکز شهر قرار دارد و مشکلی را هم ایجاد نمی کند، اظهار کرد: در این کشورها به دلیل مجهز بودن ایستگاه های راه آهن، واگن ها و قطار ها به سیستم های پیشرفته و استفاده از قطارهای مدرن مشکلاتی همچون آلودگی صوتی و هوا پیش نمی آید و یا بسیار کمتر از کشور ما درگیر چنین معضلاتی هستند.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در طرح توسعه شهری کشورهای پیشرفته در مسیر ساخت و ساز خطوط راه آهن هر آنچه که آسایش شهروندان را به خطر اندازد تعریف شده و اقدامات لازم جهت برطرف کردن آن نیز دیده شده است. 
طلایی به فاصله خطوط راه آهن در کشور با خانه های شهروندان اشاره کرد و گفت: این فاصله در حدود چند متر بیشتر نیست و همین امر یکی از چالش های مهمی است که با آن روبرو هستیم.
وی در ادامه عنوان کرد: پیشنهاد ما برای مرکزیت راه آهن، انتقال آن به خارج از شهر به دلیل وجود چنین معضلاتی است که در مقطع فعلی قابل حل نیست و به طور کلی بخشی از آن به طور قطع قابل حل نخواهد بود همانند دیده نشدن توسعه شهر متناسب با خطوط فعلی که خود مشکل بزرگی را رقم زده است.
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: تغییر این لوکوموتیوها و جایگزین کردن واگن های موجود با قطارهای مدرن همراه با تجهیزات پیشرفته از لحاظ مالی مبلغ بسیار زیادی را می طلبد. بنابراین امروز جابه جایی مرکزیت راه آهن با صرفه تر از آن است که بخواهیم لوکوموتیوهای مدرن و پیشرفته وارد کنیم.
طلایی با بیان اینکه از نگاه ما فرودگاه مهرآباد هم باید از تهران خارج شود، عنوان کرد: خروج فرودگاه مهرآباد نیز به این دلیل است که هواپیما و غرش صدای آن باعث ایجاد آلودگی صوتی می شود و در واقع آلودگی محیطی و زیست محیطی آن و پیامدهای بسیار زیان باری را که برای سلامتی شهروندان به همراه دارد از مهمترین دلایلی است که ما را بر آن داشته تا در راستای خروج این فرودگاه به خارج از شهر اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهیم. 
عضو شورای اسلامی شهر تهران به استاندارد اندازه گیری شاخص های آلودگی قطارها اشاره کرد و افزود: ممکن است که شاخص هایی برای اندازه گیری آلودگی ها در کشور ما وجود نداشته باشد اما جای هیچ تردیدی نیست که متاسفانه عوارض ناشی از آلودگی های قطارها و هواپیما ها برای کودکان و نوجوانانی که در جوار این دو محل زندگی می کنند بسیار زیاد است. در این راستا توصیه شورای اسلامی شهر تهران این است که در هماهنگی و تعامل مشترک این مسئله را حل کنیم.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - آلودگی - شورای - شهروندان - اسلامی - اینکه - ایجاد - پیشرفته - بسیار - انتقال - فرودگاه - توسعه - مهرآباد - کشورهای - قطارها - آسایش - ایستگاه - اشاره - محیطی - اقدامات - اندازه - فاصله - عنوان - همراه - ادامه - مرکزیت - هواپیما - قطارهای - اطراف - استفاده - موجود - بخواهیم - اروپایی - مشکلات - همانند - طلایی - معضلاتی -

نظر شما در مورد : آسایش شهروندان در گرو انتقال ایستگاه راه آهن است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها