مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 43777 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 04 بهمن 1396 -ساعت : 01:28

چاپ به اشتراگ گذاشتن
دستگاه پرتو سنجی تمام اتوماتیک اندازه گیری ذرات هسته‌ای آلفا رادون

توسط برادران دانش‌فر در مازندران ساخته شد

دستگاه پرتو سنجی تمام اتوماتیک اندازه گیری ذرات هسته‌ای آلفا رادون

مازندشورا: براردان دانش‌فر در مازندران موفق به ساخت دستگاه پرتو سنجی تمام اتوماتیک اندازه گیری ذرات هسته‌ای آلفا رادون شدند.

مازندشورا:پارسا دانش‌فر که به همراه برادرش دانیال موفق به ساخت و طراحی دستگاه پرتو سنجی تمام اتوماتیک اندازه‌گیری ذرات هسته‌ای آلفا رادون شدند، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ساری اظهار کرد: مطالعات روی این دستگاه از مهرماه سال ۹۴ شروع شد در شهریور ماه سال ۹۶  کار طراحی نرم‌افزار و ساخت نمونه صنعتی دستگاه به اتمام رسید.

وی با بیان اینکه برای اتمام این طرح و ساخت نمونه صنعتی دو سال زمان صرف شد، افزود: این دستگاه در حوزه بهداشت و محیط زیست کاربر دارد.

دانش‌فر با اعلام اینکه در کشور برای تهیه این دستگاه به دلیل تحریم با مشکل مواجه بودیم، گفت: علاوه بر قیمت بالای دستگاه امکان واردات آن هم وجود نداشت.


وی اضافه کرد: نمونه مشابه این دستگاه تنها در کشور انگلستان ساخته می‌شود و مدیر این شرکت سازنده جایزه ویژه ملکه انگلستان را دریافت کرده است.

این مخترع در ارتباط با ضرورت ساخت این دستگاه در کشور، اظهار کرد: گاز رادون سالانه عامل 14 درصد مرگ و میر در اثر سرطان ریه است این  یک ماده رادیو اکتیو و یک گاز سرطان‌زاست که به راحتی در دستگاه تنفسی انسان جذب شده و از آنجا که می‌تواند از خود ذرات آلفا تابش کند استنشاق آن بسیار خطرناک است.

وی  اضافه کرد: طرح کلان ملی تهیه نقشه رادون کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و تاکنون دستگاهی که بتواند با دقت و سرعت زیاد نقاط مختلف کشور را درباره میزان گاز رادون بررسی کند وجود نداشته است.

دانش‌فر با اعلام اینکه به صورت کلی 400 هزار نقطه به لحاظ وضعیت گاز رادون باید بررسی شود، افزود: در حال حاضر تنها 4 هزار نقطه به صورت دستی بررسی شده است.

مخترع مازندرانی اضافه کرد: قوانین محیط زیست تا حدودی کیفیت هوای محیط باز را بهبود بخشیده اما به مشکلات فضای بسته توجه زیادی نشده است، لذا همیشه و به‌صورت مستمر به آنالیز رادون هوا و محیط های بسته نیاز است.

وی ادامه داد: دستگاه دوزیمتری تمام اتوماتیک اندازه‌گیری ذرات هسته‌ای آلفا رادون دستگاهی است که با سرعت بالا و در عین حال با دقت بالا و متناسب با حجم و ظرفیت نمونه‌ها میزان ذرات آلفا یا گاز رادون را اندازه‌گیری می‌کند.

دانش‌فر از دیگر ویژگی‌ها و قابلیت‌های این دستگاه را قابلیت اعتماد بالا، کارکرد ساده، دقت بالا، حرکت یکنواخت و بدون خطا در سه محور، قابلیت اتصال به شبکه‌های اینترنت و انتقال اطلاعات، دوزیمتری نوترون، کالیبراسیون با فوکوس اتوماتیک در ایجاد تصاویر با وضوح مناسب عنوان کرد و گفت: عملکرد در سرعت بالا، ذخیره اطلاعات درون سرورهای ملی و پردازش آنلاین تصاویر برای دریافت اثرات برخورد ذرات هسته‌ای آلفا از دیگر مواردی است که در این دستگاه پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: رادون یک گاز پرتوزای بی‌رنگ، بی‌بو، بدون مزه و از نظر شیمیایی بی‌اثر است و تنها با استفاده از دستگاه‌های ویژه اندازه‌گیری رادون می‌توان وجود آن را تشخیص داد.

این مخترع مازندرانی با بیان اینکه بر اساس تحقیقات بین‌المللی بعد از سیگار، رادون به عنوان مهمترین عامل سرطان ریه شناخته شده است، در پایان گفت: به ویژه افراد سیگاری که هوای داخل منازل آنها، حاوی مقدار زیاد رادون باشد احتمال ابتلا آنها به سرطان ریه به مراتب بالاتر از سایر افراد است.

به گزارش فارس، مسؤول روابط عمومی پارک علم و فناوری استان مازندران با تایید ساخت این دستگاه در استان مازندران اعلام کرد: این شرکت مورد تایید پارک علم و فناوری استان مازندران است و اقدامات این مجموعه مورد تایید است.


86004/ج


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : دستگاه - رادون - دانش‌فر - اینکه - هسته‌ای - اندازه‌گیری - اتوماتیک - مازندران - تایید - سرطان - اعلام - نمونه - استان - مخترع - بررسی - اضافه - دوزیمتری - قابلیت - افراد - فناوری - ادامه - عنوان - تصاویر - اطلاعات - انگلستان - صنعتی - اظهار - طراحی - ساخته - اتمام - افزود - میزان - دستگاهی - دریافت - مازندرانی -

نظر شما در مورد : دستگاه پرتو سنجی تمام اتوماتیک اندازه گیری ذرات هسته‌ای آلفا رادون

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*