مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 44041 -تاریخ انتشار : جمعه 06 بهمن 1396 -ساعت : 11:33

چاپ به اشتراگ گذاشتن

شوک وزیر به دو شغله‌های سازمان نظام مهندسی

مازندشورا: دستور منع حضور کارمندان 9 دستگاه در نظام مهندسی بعد از بخشنامه هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان دیگر حق برداشت پنج درصد از حقوق مهندسان را ندارد، دوشغله های این سازمان را در شوک فرو برد.

مازندشورا:در شرایطی که "آیین نامه کنترل ساختمان" به روزهای نهاییخود نزدیک می‌شود، پنجشنبه بالاخره هدفی که وزیر راه و شهرسازی با انجام آن"احساس سبکی" کرد، محقق شد.

یک روز مانده به پایان هفته جاری، عباس آخوندی "دستورالعملاجرایی منع پذیرش همزمان اموری که زمینه نمایندگی یا قبول منافع متعارض را فراهممی آورد" اعلام کرد. طبق این دستور، از این پس مهندسانی که در وزارت‌خانه‌هایراه و شهرسازی، کشور، نیرو، نفت و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شوراهای شهر و روستا،شهرداری‌ها، سازمان ثبت اسناد و املاک و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، تجاری،صنعتی و ویژه اقتصادی اشتغال دارند، لازم است بین کار دولتی و کار در سازمان نظاممهندسی ساختمان یکی را انتخاب کنند.

وزیر راه و شهرسازی بعد از ابلاغ این حکم اظهار کرد که چندین سال درپی اجرای این هدف بوده است و این دستور را گامی استوار در مبارزه با فساد نهادیندر حوزه خدمات مهندسی عنوان کرد. آخوندی این را هم گفت که این کار به تنهایی قدرتخلق کار مستقیم برای جوانان مهندس است. همچنین آن را اقدامی در جهت شکل گیری بازارمتکی بر دانش، کارایی و رقابت حرفه ای و منجر به شکل گیری کسب و کارهای نوبنیانمهندسی ساختمان توسط مهندسان جوان و افزایش فرصت‌های شغلی دانست.

وزیر راه و شهرسازی چند روز قبل هم در بخشنامه ای اعلام کرد که برداشت5 درصد از حق الزحمه مهندسان به عنوان کارمزد توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان،غیرقانونی است و باید قطع شود. این اقدام او با واکنشهای منفی از سوی فرج اللهرجبی، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان که معتقد بود وزارتخانه به دخالت در امورسطحی تنزل کرده است مواجه شد. بعد، اکبر ترکان، رییس قبلی سازمان نظام مهندسی نیزبه تصمیم دیگر وزارت راه و شهرسازی ایراد گرفت و حذف نظارت سازمان نظاممهندسی از فرآیند ساخت و ساز را "غلط فاحش" عنوان کرد.

به دنبال این اظهارات انتظار می رفت روزهای پرتنشی در انتظار هر دو دستگاهباشد؛ تا اینکه هنوز سازمان نظام مهندسی از شوک بخشنامه اول رها نشده، دومیندستورالعمل توسط وزیر راه و شهرسازی صادر شد.

مسوولان سازمان نظام مهندسی ساختمان هنوز به دستور اخیر وزیر واکنشی نشاننداده‌اند؛ اما حامد مظاهریان ـ معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ـابلاغیه اخیر وزیر را فصل نوینی در ارتقای سلامت اداری در حوزه ساختمان ونظام مهندسی دانست.

وی با بیان اینکه من این ابلاغیه را خبری خوب برای اشتغال کشور میدانم گفت: در واقع به موجب این ابلاغیه کارکنان 9 دستگاه اجرایی به دلیل وظایف ذاتی،نظارتی و کنترلی پیش بینی شده در قوانین و مقررات مربوطه آن دستگاه نباید در زمانفعالیت در دستگاههای مذکور به طور همزمان از پروانه اشتغال به کار خود استفادهکنند.

به گفته او اکنون نوبت سازمان نظام مهندسی ساختمان است تا اصلاحات رااز درون اجام دهد.

در این رابطه یک کارشناس مسکن ضمن حمایت از تصمیم اخیر وزیر گفت: سوالاین است که چرا فقط کارکنان 9 دستگاه از فعالیت همزمان در نظام مهندسی منع شده‌اند؟بهتر است از حضور کلیه کارکنان دولت در سازمان نظام مهندسی ساختمان ممانعت شود.

محمد عدالت خواه افزود: اغلب کارکنان دولت که عضو ناظر نظام مهندسی ساختماننیز هستند دیگر وقتی برای نظارت ندارند. یا از کار دولتی به روشهای مختلف کم میگذارند یا برای نظارت نمی روند و معمولا در این فرآیند امضافروشی مرسوم می‌شود.

عدالت خواه با طرح این سوال که موضوع دیگر این است که چرا فقط 9دستگاه منع شوند؟ افزود: معتقدم این تصمیم بهتر است شامل همه کارمندان دولت و غیردولتیشود. اینکه بگوییم مدرک داریم یا حقوقمان کافی نیست نمی تواند استدلال درستی باشد.این جماعت حداقل کار که دارند! این در حالی است که در مقابل با هزاران فارغالتحصیل بیکار در رشته های مهندسی مواجهیم.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مهندسی - ساختمان - شهرسازی - کارکنان - تصمیم - نظارت - اینکه - دستگاه - عنوان - اشتغال - دستور - همزمان - ابلاغیه - آخوندی - روزهای - افزود - عدالت - انتظار - اعلام - نظاممهندسی - دولتی - مهندسان - دانست - دارند - بخشنامه - فرآیند -

نظر شما در مورد : شوک وزیر به دو شغله‌های سازمان نظام مهندسی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها