مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 44156 -تاریخ انتشار : دوشنبه 09 بهمن 1396 -ساعت : 01:11

چاپ به اشتراگ گذاشتن
زمستان‌گذرانی را برای پرندگان آسان كنيم/سرما در راه است با حیات وحش مهربان باشیم

گزارش فارس از برودت هوا و گسيل شدن جانوران به مناطق امن

زمستان‌گذرانی را برای پرندگان آسان كنيم/سرما در راه است با حیات وحش مهربان باشیم

مازندشورا: اين روزها سردی هوا بر تمام شهر نفوذ كرده است و سرما همچنان در همه جا قابل لمس است؛ شايد سفيد شدن هوا برای ما شادی، تفريح و سرگرمی را در بسياری از موارد به همراه داشته باشد اما همين سفيدی زمين و سرمای آن، يافتن غذا را برای پرندگان و برخی از جانوران، با مشكل روبرو ساخته است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نکا، ضرورت حفاظت و نگهداری از گنجینه‌های ارزشمند تنوع زیستی در مازندران از مسائل مهمی است که در فصول مختلف سال با تدابیر مختلف دنبال می‌شود و اکنون در فصل سرما، حمایت از حیوانات و پرندگان بی‌سرپناه در سرمای زمستانی، بیشتر از قبل احساس می‌شود.

نایاب شدن غذا برای پرندگان و جانوران در فصل سرما در برخی از موارد زندگی این جان‌داران را با مشکل اساس مواجه کرده و به نوعی زندگی آنان به مخاطره افتاده است.

این روزها و شب‌ها برودت هوا، برف و کولاک در بسیاری از نواحی مازندران، آرامش را از بسیاری از انسان‌ها گرفته است و اکنون در همین حوالی و در کنار خانه‌های ما پرندگان و جانورانی هستند که نیازمند کمک ما برای تهیه آذوقه هستند؛ کاش مهربانی‌های‌مان را گسترانده و سهمی از آن را به این جانداران بی‌زبان اختصاص دهیم.

همه ساله با فصل سرما، برف و یخبندان، کم شدن غذا و آذوقه برای پرندگان و جانوران از مسائل و مشکلاتی است که زندگی‌شان را با مخاطرات جدی روبرو می‌کند و فراهم کردن سرپناهی مناسب برای پرندگان و جانوران از مواردی است که توسط عده‌ای از افراد رعایت می‌شود.

زمستان همیشه برای پرندگان و برخی از جانوران، فصل سخت و طاقت‎فرسایی است و مواد غذایی پرندگان و تعدادی از جانوران که اغلب از میوه‌های درختی است اکنون یا مصرف شده یا زیر برف پنهان است و قریب به اتفاق حشرات هم که از دیگر مواد غذایی پرندگان هستند؛ اکنون یا مرده‌اند و یا اینکه در خواب هستند و دسترسی به آنها برای پرندگان میسر نیست.

در این بین، در دین مبین اسلام هم به مهربانی با حیوانات، سفارش زیادی شده است و از مسلمانان خواسته شده که با حیوانات به ملایمت و مهربانی رفتار کنند.

همچنان ‌که درباره نگهداری برخی حیوانات در محل زندگی انسان در دین مبین اسلام توصیه‌هایی شده است و این کار را نیکو شمرده و مستحب دانسته‌اند که باعث برکت آن خانه شده و بلا را از اهل آن خانه دور می‌کنند؛ از نگهداری برخی از حیوانات هم نهی شده است.

آری زمستان به نیمه رسید و فراهم کردن سرپناهی برای پرندگان و جانواران، مشکل این روزهای جانداران است، در این بین تعدادی از افراد با فراهم کردن سرپناهی مناسب برای نجات این پرندگان از سرما و دادن خوراک و غذا به این پرندگان اقدام می‌کنند و البته برخی هم دست به اسلحه برده و با استفاده از نیروی قهری برخورد دیگری با پرندگان دارند و پرندگان و جانوران را مورد حمله قرار می‌دهند.

با توجه به اطلاعات واصله از هواشناسی و اطلاعیه اداره کل مدیریت بحران استان، طی هفته آینده با تقویت جریانات سرد شمالی احتمال بارش سنگین برف و کاهش نسبی هوا در ارتفاعات و دامنه‌های جنگلی  استان مازندران وجود دارد که می‌تواند زندگی حیوانات، پرندگان و جانوران را مورد تهدید قرار دهد.

البته با سرد شدن دما، برودت هوا و بارش برف، به دلیل کمبود مواد و منابع غذایی، ممکن است حیوانات وحشی به حاشیه مناطق حفاظت شده، روستاها و شهرهای اطراف نزدیک شوند و بسیاری از روستانشینان هم با پناه دادن به این جانوران و پرندگان تلاش می‌کنند تا مبادا این وحوش، بر اثر کمبود غذا و گرسنگی از بین بروند.

البته برخی از سودجویان نیز دست به اسلحه می‌برند که در همه این موارد، رعایت برخی نکات مهم و اصولی برای تغذیه مناسب جانوران، جلوگیری از کشتار آنها و رعایت نکاتی مهم الزامی است.

* شهروندان و روستاییان در هوای سرد از جانوران حمایت کنند

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نکا شهروندان و روستاییان در هوای سرد از جانوران حمایت کنند؛ گفت: شهروندان در صورت مشاهده حیوانات وحشی در مناطق شهری و روستایی موضوع را به  نزدیک‌ترین محیط‌بانی و یا اداره حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.

مهدی کشاورزیان اظهار کرد: حفظ حیات وحش  وظیفه همگانی است و امیدواریم شهروندان از نزدیک شدن، زنده‌گیری و یا احیاناً شکار کردن حیوانات و پرندگانی که از تهدید سرما و گرسنگی در جستجوی مکانی امن هستند، خودداری کنند.

وی درباره وضعیت برودت هوا و پناه آوردن جانوران و پرندگان به مناطق پایین‌دست و روستاها افزود: همه ساله با ایجاد چنین وضعیتی و با سرد شدن هوا، برودت هوا و پناه آوردن جانوران و پرندگان به پایین‌دست، باید نکات مهم و ضروری برای حفاظت از پرندگان مورد توجه قرار گیرد.

این مسؤول با اعلام اینکه پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، روباه ، گورکن، سنجاب جنگلی ، خرگوش، گراز، تشی، شوکا و مرال از مهم‌ترین گونه‌های شاخص جانوری شهرستان نکا هستند، یادآور شد:  سرمای هوا برای شماری از گونه‌های جانوری به ویژه پرندگانی همچون قرقاول، گنجشک و تیکا و... مخاطراتی را به همراه دارد که از جمله آنها می‌توان نایاب شدن مواد غذایی است و باید برای یافتن غذا کمک‌کار جانوران برای یافتن سرپناه و خوراک به آنها باشیم.

* قرار دادن لانه‌های دست‌ساز برای حفاظت از پرندگان در فصول سرد سال

یکی از حافظان و دوست‌داران محیط زیست نیز با اشاره به اینکه حفظ جانداران در هر شرایطی برای حفظ بقای انسان لازم و ضروری است گفت: با توجه به سرد شدن هوا و نایاب شدن غذا برای  جانوران و پرندگان، بسیاری از پرندگان، به اجبار عادات غذایی خوردن کرم و حشره را کنار گذاشته و برای رفع گرسنگی به منازل شهری و روستایی پناه می‌آورند و نیازمند همراهی ما برای یافتن غذا هستند.

جمال ابوطالبی اظهار کرد: پرندگان علاوه بر تهیه غذا برای فصل زمستان، نیازمند سرپناه مناسب هم هستند که در این راستا در برخی از شهرستان‌ها و مناطق مختلف، قرار دادن لانه‌های دست‌ساز برای حفاظت از پرندگان در فصول سرد سال از موارد بسیار مهمی است که رعایت می‌شود.

وی افزود: همه ما باید با احساس مسؤولیت در این بخش و با قرار دادن لانه‌های دست‌ساز برای پرندگان در کوچه و معابر، تلاش کنیم تا آنها را از باد، باران، یخ یا برف زمستان، در امان بمانند.

* باقیمانده سفره‌های ما، حیات‌بخش زندگی پرندگان

زهرا مسلمی از دیگر شهروندان مازندرانی نیز با بیان اینکه کاش ما هم مهربانی را از امام هشتم می‌آموختیم و پناهی برای جانداران بودیم؛ بیان کرد: بسیاری از پرندگان در این فصل سرد که سرپناه و خوراکی برای زندگی ندارند، در تهیه غذا کمک‌شان می‌کردیم.

وی گفت: ریختن خرده‌های نام، گندم و ارزن در مکانی مناسب و پشت پنجره‌ها از مواردی است که در بسیاری از موارد توسط برخی افراد انجام می‌شود و این عادت خوب در زمستان باید افزایش یابد.

مسلمی اظهار کرد: پسماندهای سفره‌های منازل ما مواد غذایی مناسب برای پرندگان است که به عنوان مکمل‌های غذایی می‌تواند زندگی‌شان را حفظ و آنان را تا بهار نگه دارد.

به گزارش فارس، پرندگان شهرمان نیازمند سرپناهی گرم و غذایی مناسب برای ادامه حیات هستند، در زمستان با حیوانات مهربان‌تر باشیم و زمستان‌گذرانی را برای پرندگان و جانوران، آسان کنیم و دوستان‌مان را دریابیم تا بهار از راه برسد.

در این روزهای برفی، درختان هم به کمک ما نیازمندند؛ آنها نمی‌توانند تن‌شان را از برف سبک کنند و به یاری ما چشم دوخته‌اند.

بیایید تا پایان فصل سرما و یخبندان، بیشتر هوای جانوران و پرندگان شهرمان را داشته باشیم و با قرار دادن تکه‌های نان، باقیمانده غذای و فراهم کردن سرپناهی مناسب برای آنها، تا بهاری دوباره یاری‌شان کنیم  و از نغمه‌سرایی آنها لذت ببریم.

گزارش از مریم نظری

86002/ع


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : پرندگان - جانوران - حیوانات - مناسب - غذایی - حفاظت - بسیاری - زندگی - زمستان - سرپناهی - شهروندان - مناطق - برودت - نیازمند - فراهم - رعایت - گزارش - موارد - جانداران - اینکه - اکنون - باشیم - البته - نگهداری - مازندران - یافتن - گرسنگی - مهربانی - نایاب - افراد - اداره - سرپناه - اظهار - دست‌ساز - حمایت - مختلف - لانه‌های - مکانی - زمستان‌گذرانی - روستاییان - روستایی - پرندگانی - آوردن - جانوری - سفره‌های - مسلمی - شهرمان - باقیمانده - منازل - افزود - ضروری - گونه‌های - پایین‌دست - استان - زندگی‌شان - مسائل - مواردی - شهرستان - یخبندان - هستند؛ - احساس - بیشتر - آذوقه - تعدادی - اسلام - می‌تواند - تهدید - کمبود - روستاها - اسلحه - خوراک - درباره - انسان - روزهای - نزدیک -

نظر شما در مورد : زمستان‌گذرانی را برای پرندگان آسان كنيم/سرما در راه است با حیات وحش مهربان باشیم

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها