مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 44238 -تاریخ انتشار : دوشنبه 09 بهمن 1396 -ساعت : 16:48

چاپ به اشتراگ گذاشتن
گروه همتا باید غیر حرفه ای بماند اما کار غیرحرفه ای به معنای کار غیرعلمی نیست

سعید نوروزی؛

گروه همتا باید غیر حرفه ای بماند اما کار غیرحرفه ای به معنای کار غیرعلمی نیست

اختصاصی مازندشورا: سعید نوروزی روانشناس،محقق و مدرس در عرصه پیشگیری،درمان و کاهش آسیب های اجتماعی حوزه اعتیاد در گفتگویی مطرح کرد.

مازندشورا: مدتی است در حوزه اعتیاد با واژه ای به نام مددیاراعتیاد و مددیارخانواده اعتیاد بعنوان یکی از اقسام گروه های همتا روبرو شده و با توجه به اینکه کاربرد این واژه هر روز پررنگ تر میشود بر آن شدیم خدمت یکی از فعالان عرصه پیشگیری، درمان و کاهش آسیب های اجتماعی حوزه اعتیاد رسیده و صحبتی در این خصوص با ایشان داشته باشیم

 

آقای نوروزی لطفا در ابتدای صحبت تعریفی از گروه همتا ارائه بفرمائید؟

گروه های همتا گروه هایی غیرحرفه ای/ nonprofessional هستند و بایستی غیرحرفه ای باقی بمانند؛ امّا این نکته را نبایستی فراموش کرد که کار غیرحرفه ای به معنای کار غیرعلمی نیست. می توان غیرحرفه ای باقی ماند؛ امّا مبتنی بر شواهد علمی کار کرد. اینان به منزلة شفادهنده های زخمی/ wounded healers کسانی هستند که با تجربة اعتیادها و همچنین تجربة بهبودی مسیر بهبودی را برای دیگران هموار می کنند. 

 

نقش گروه های همتا را در حوزه پیشگیری ، درمان  و کاهش آسیب های اجتماعی حوزه اعتیاد چگونه میبینید؟

گروه های همتا نقش بسزایی در پیشگیری، درمان، بازتوانی، و زیان کاهی دارند. شاهد آن نقشی است که این گروه ها در حال حاضر در حیطه های پیش گفته در کشور ما دارند. اگرچه مشکلات و دشواری هایی بر کار آنان مترتب است؛ امّا در حدّ توان پیش می روند و بهتر است برای آنها دوره هایی را ترتیب داد - دوره های دانش افزایی- البته نبایستی در کار آنها مداخله کرد بلکه رشد و پویایی آنها را بهتر است تسهیل کنیم.

 

جناب نوروزی به نظرشما مددیاران اعتیاد و خانواده جایگاه مناسبی در این مقوله دارند و آیا اصل عنوان مددیار اعتیاد و خانواده عنوان صحیحی میباشد و میتواند معرف وظایف مشخصی برای این افراد باشد؟

من با واژة مددیاری مخالفم،  نه به عنوان سلیقة شخصی بلکه از نظر مستندات علمی مربوطه هم نام مددیاری برایش مناسب نیست. به افراد بهبود یابنده/ recovering در حیطة اعتیاد که دوره های آموزشی تخصصی مربوطه را گذرانده اند – بهبودیار/ recovery helper- می گویند.

 اساساً مددیاری از نظر ساخت واژه غلط است چرا که از دو جزء «مدد» و «یاری» تشکیل شده است که مدد هم به معنای «یاری» است و بر روی هم معنای «یاری یاری» می دهد که از نظر ادبی آن را «حشو» می نامند.

البته محتوای دروة مددیاری مناسب و برای آموزش گیرندگان بسیار مفید است؛ البته که کار کارشناسی لازم دارد و تغییر در محتوا می خواهد و امید است که برای دوره هایی ازین دست بازنگری محتوایی و صوری انجام شود.

 

شما چه عنوانی را بعنوان جایگزین واژه مددیاری پیشنهاد مینمائید و جایگاه فعلی ایشان را چگونه می بینید؟

 اگر بخواهم نامی پیشنهاد کنم؛ «بهبودیاری/ مربّی بهبود» را برای «مددیاران» و «بهبودیار خانواده» را برای «مددیاران خانواده» پیشنهاد می کنم. البته که می توان برای تدوین دوره های جدید و روزآمد فراخوان داد تا دوره هایی در سطوح متفاوت طرّاحی نمایند و برای نامش هم می توان صلای عام داد تا همه نظرات خودشان پیشنهاد کنند.

در ادامه در زمینة جایگاه و نقش فعلی مددیاران بایستی بر این نکته اشاره کنم که امروزه بخش عمده ای از آموزه های واقعی بهبودی، بازتوانی، و کاهش آسیب توسط همین مددیاران در انواع مراکز بهبودی اعم از درمان و کاهش آسیب ارایه می گردد و ما بایستی قدر خدمات آنها را بدانیم و البته که در تقویّت مبانی نظری و عملی آنها تلاش کنیم.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : گروه همتا باید غیر ح -

نظر شما در مورد : گروه همتا باید غیر حرفه ای بماند اما کار غیرحرفه ای به معنای کار غیرعلمی نیست

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها