مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4442 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 23 تیر 1395 -ساعت : 14:48

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران مطرح کرد

درپیاده سازی سبک ممعماری ایرانی اسلامی به دنبال چه هستیم؟

مازندشورا: مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران راه اندازی کمیته های نما در سطح مناطق تهران را موثر ترین اقدام اجرایی برای بازگرداندن نظم و آرامش بصری به نمای شهر تهران عنوان کرد و گفت: در مسیر پیاده سازی سبک معماری ایرانی اسلامی هستیم.

مازندشورا:

بلدیه| دکتر سهیلا صادق زاده درباره اینکه انضباط نما تا چه حد در شهر تهران تحقق یافته است اظهار کرد: هر چند هنوز ممکن است بی نظمی در بخش هایی از تهران باشد اما تشکیل کمیته نما در هر منطقه با ساختاری که در هر کمیته اساتید دانشگاهی و افراد حرفه مند و اجرایی حضور دارند، قدم بزرگی در جهت تحقق بازگرداندن نظم به منظر بصری شهر تهران است. 
صادق زاده افزود:در انضباط نما قدم های اولیه را به خوبی طی کرده و امروز گام های اساسی در این رابطه برداشتیم به طوری که در بسیاری از نقاط شاهد هستیم که مصوبات کمیته به طور کامل اجرا می شود و حداقل دستاورد امروز کمیته های نما این است که بی نظمی گذشته و فرهنگ غرب را نمی بینیم.
وی تاکید کرد: به دنبال تشکیل جلسه کمیته نما در سطح مناطق ، بسیاری از طراحان ما که تا پیش از این سبک رومی را طراحی می کردند در مراجعه به کمیته ها به اجرای سبک جدید منطبق با فرهنگ ایرانی اسلامی ابراز علاقه کرده و در این کمیته ها طراحان به این مسیر هدایت می شوند.
مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران افزود : مهمترین توقعی که از اجرای سبک معماری ایرانی اسلامی داریم پیاده کردن نظمی است که در بنا وجود داشت و به هیچ وجه به دنبال فاخر بودن و تزئینات ویژه نیستیم.
وی بیان کرد: در پیاده سازی سبک ایرانی اسلامی به دنبال سادگی و کم هزینه بودن ، بومی بودن ، منطبق با شرایط و اقلیم تهران و نیز پایداری و دوام مصالح هستیم. 
صادق زاده با بیان اینکه توجه به نمای ساختمان در دوره مدیریت دکتر قالیباف شکل گرفت و قبل از آن هیچ ضابطه ای برای نما نداشتیم ، خاطرنشان کرد: بسیاری از اساتید دانشگاهی و کارشناسان این حرکت شهرداری تهران را مهمترین اقدام اثرگذار در بحث سیما و منظر شهری می دانند.
مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران با اشاره به اینکه پروژه ها زیادی در مسیر پیاده سازی در شهر تهران قرار دارند، گفت: درحال حاضر مسیر آموزش ایجاد شده است اما به طور حتم تغییر در فرهنگ نما و منظر ساختمان ها زمان بر است و باید در طول زمان در انتظار تغییر نگرش سازنده و طراح نما اتفاق بیفتد. 
صادق زاده تاکید کرد: اگر هزار صفحه ضابطه می نوشتیم نمی توانستیم به این سرعت به نتیجه برسیم که چند نفر با هم جمع شوند و برای نمای ساختمان تصمیم بگیرند چرا که در حال حاضرمالکان و طراحان در این دوره هاو کمیته های نما حضور دارند.
وی برپایی کمیته نما در سطح مناطق شهر تهران را اقدام سنگینی عنوان کرد که برای کیفی بودن آن زحمات زیادی صورت گرفته است و در این باره گفت:خیلی از شهر های کشور به دنبال این هستند که از این تجربه شهر تهران استفاده کنند.
صادق زاده اظهار کرد: در حال حاضر در وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهداری ها جلساتی را برگزار می شود که در آن از مدیران شهرداری دعوت بعمل آمده تا دراین جلسات حضور پیدا کرده و راه اندازی کمیته نما به عنوان یک تجربه بسیار خوب در شهر های دیگر پیاده سازی شود.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - کمیته - ساختمان - شهرداری - دنبال - پیاده - اسلامی - ایرانی - معماری - دارند -  صادق - مدیرکل - طراحان - فرهنگ - اینکه - بسیاری - منطبق - مهمترین - زیادی - عنوان - تجربه - تغییر - اجرای - اقدام - ضابطه - افزود - تشکیل - اظهار - انضباط - اساتید - دانشگاهی - تاکید - هستیم - امروز - مناطق -

نظر شما در مورد : درپیاده سازی سبک ممعماری ایرانی اسلامی به دنبال چه هستیم؟

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها