مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 44481 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 18 بهمن 1396 -ساعت : 16:24

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نیروگاه شهید سلیمی نکا در غم نداشتن گاز با مازوت می‌سوزد/مسئولان برای تأمین گاز نیروگاه برق مازندران همت کنند

نیروگاه شهید سلیمی نکا در غم نداشتن گاز با مازوت می‌سوزد/مسئولان برای تأمین گاز نیروگاه برق مازندران همت کنند

مازندشورا: نیروگاه شهید سلیمی نکا به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده برق کشور، 4 درصد از سهم تولید برق کشور را بر عهده دارد اما استفاده از مازوت، موجب افزایش هزینه و خستگی سنگین نیروی انسانی می‌شود. امیدواریم این نیروگاه به طور کامل گاز سوز شود، مسئولان کمک ویژه‌ای برای تحقق این موضوع انجام دهند.

مازندشورا: نیروگاه ‌شهید سلیمی ‌نکا، یکی‌ از مهمترین‌ سرمایه‌های‌ ملی‌ و از بزرگترین‌ نیروگاه‌های‌ کشور است که این نیروگاه متشکل‌ از دو بخش‌ مستقل‌ بخاری‌ و سیکل‌ترکیبی بوده که در ساحل‌ دریای ‌خزر و در 25 کیلومتری‌ شمال‌ شهرستان ‌نکا قرار دارد. 
قدرت‌ نامی‌ این‌ نیروگاه‌ 2214 مگاوات‌ است که‌ از چهار واحد بخاری هریک با قدرت نامی 440 مگاوات، یک بلوک سیکل ترکیبی شامل دو واحد گازی هریک با قدرت نامی 137/6 مگاوات و یک واحد بخاری با قدرت نامی 160 مگاوات و همچنین دو واحد توربین انبساطی با قدرت نامی هرکدام 9/4 مگاوات تشکیل شده است.
هر چند سوخت‌ اصلی‌ نیروگاه‌ گاز طبیعی‌ است اما در بیشتر مواقع، از مازوت‌ به عنوان‌ سوخت‌ دوم در‌ واحدهای‌ بخار استفاده‌ می‌شود که این مازوت‌ از سه طریق‌ به‌ نیروگاه‌ خط‌ راه‌آهن (تخلیه در ایستگاه‌ تخلیه‌ سوخت‌ شرکت‌ واقع‌ در نکا و انتقال توسط لوله به نیروگاه)، کشتی (تخلیه در بندر مجاور نیروگاه و انتقال توسط لوله) و تانکرهای جاده پیما انتقال می‌یابد.
این سوخت مازوت به دلیل آنکه حاوی مواد سمی است موجب اسیدی شدن باران می‌شود که این خود بر کشاورزی و باغات و همچنین بر حضور پرندگان از آنجایی که در نزدیکی میانکاله است اثر دارد.
حر منصوری مسئول انجمن گروه دیدبان میانکاله در گفت‌و‌گو با تیتر امروز، نیروگاه شهید سلیمی نکا که پیش از انقلاب با تأکید بر رعایت مسائل زیست محیطی احداث شد و بر طبق اساسنامه پایگاه اصلی آن باید گاز سوز باشد و در ۳۶۵ روز از سال برای فعالیتش باید از گاز استفاده کند در حال حاضر گاز مازوت مصرف می‌کند در حالی که سوخت مازوت در تمام دنیا منسوخ شده است.
منصوری افزود: از آنجایی که پالایشگاه‌های ایران قدیمی است و مازوت فراوانی تولید می‌کند، نیروگاه‌های قدیمی مانند نکا می‌تواند روزانه هزار تن از این مازوت را بسوزاند.
وی تصریح کرد: دولت نیروگاهی را با استانداردهای زیست محیطی ساخته اما در عمل از سوخت اصلی خود فاصله گرفته و از مازوت استفاده می‌کند.
مسئول انجمن گروه دیدبان میانکاله منصوری یادآور شد: در حال حاضر وضعیت دریای خزر نیز دارای مشکلات بسیاری است و از سویی نیز استعدادهای کامل دامداری، کشاورزی، آبزی پروری و مرکبات در مناطق اطراف وجود دارد و باید صنایع آلوده کننده در منطقه را ساماندهی کرد.
وی با بیان اینکه شرق مازندران استعداد فراوانی در بوم گردی و اکوتوریسم دارد و میانکاله می‌تواند در آینده‌ای که نفت اصلا ارزشی ندارد به عنوان یک سرمایه کنار گذاشته می‌شود دیده شود، گفت: در ۵۰ سال آینده صنایعی که به سوی سوخت‌های پاک می‌روند مستقر می شوند از این رو مناطق گردشگری به عنوان جایگاه مهم اقتصادی در زمینه اکوتوریسم مطرح می شوند.
این فعال محیط زیست، تصریح کرد: امروزه اکوتوریسم به عنوان شاخص گردشگری است که می‌تواند منابع مالی بسیاری را برای دولت و مردم منطقه داشته باشد اما حداقل ارزش اکولوژی در منطقه کهبا تلاش فعالان محیط زیست برای حفظ آن احیا شد با صنایع دیگر از میان می‌رود.
محسن نعمتی مدیرعامل نیروگاه شهید سلیمی نکا، درباره مهم‌ترین چالش و مطالبه شرکت مدیریت تولید برق نکا، اظهار کرد: سوخت مورد نیاز نیروگاه به ما تحمیل می‌شود و این چالش اصلی ما و تمامی نیروگاه‌های تولید برق در کشور است.
وی افزود: متأسفانه سوخت در قرارداد ما نیست و ما هیچ سهمی در انتخاب و تعیین نوع و میزان سوخت مورد نیاز خود نداریم و حق انتخاب سوخت مصرفی، مطالبه اصلی ما است و امیدواریم این امر محقق شود.
مدیرعامل نیروگاه شهید سلیمی نکا خاطرنشان کرد: در گذشته یک خط اصلی گاز به‌طور انحصاری و به‌طول 800 کیلومتر، سوخت نیروگاه را تأمین می‌کرد، اما طی سالیان اخیر شرکت گاز جهت مصارف گوناگون از آن استفاده کرد و این شد که در فصل زمستان، با افت فشار مواجه می‌شویم؛ چرا که اولویت شرکت گاز تأمین مصارف خانگی است و از سویی دیگر، چون نیروگاه دوگانه است، لذا گاز در این ایام قطع می‌شود و ما ناچار باید از مازوت استفاده کنیم که این امر اصلا برای نیروگاه مطلوبیت ندارد.
نعمتی اضافه کرد: استفاده از این سوخت، موجب افزایش استهلاک قطعات و دستگاه‌ها و در نتیجه افزایش تعمیرات می‌شود و در این شرایط، تعویض قطعات ما تا سه برابر هم افزایش می‌یابد. لذا استفاده از گاز به‌عنوان یک سوخت پاک، بسیار برای نیروگاه مقرون به‌صرفه تر است.

وی پیشنهاد کرد: نصب کمپرسورهای فزاینده فشار گاز از مطالبات پیوسته ما جهت تأمین فشار مطلوب گاز مورد نیاز نیروگاه است.
مدیرعامل نیروگاه شهید سلیمی نکا با بیان اینکه این نیروگاه به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده برق کشور، 4 درصد از سهم تولید برق کشور را بر عهده دارد، عنوان کرد: استفاده از مازوت، موجب افزایش هزینه و خستگی سنگین نیروی انسانی ما می‌شود و ما امیدواریم با گازسوز شدن کامل این نیروگاه، مسئولان کمک ویژه‌ای کنند تا این امر محقق شود.
نعمتی تصریح کرد: نیروگاه نکا یک قرارداد با شرکت مادر تخصصی تولید به‌صورت سالانه دارد که طی آن در قبال تعهدات، برق تولید می‌کند؛ متأسفانه در این قرارداد، مطلقا هیچ اختیاری در خصوص نوع و میزان آن به ما  داده نشده است و هیچ دخل‌وتصرفی در کم یا زیاد شدن آن نداریم.
وی با بیان اینکه طی هشت ماهه سال‌جاری ما 20 درصد مازوت و 80 درصد گاز مصرف کردیم، بیان کرد: این میزان در ایام پایانی سال و با سرد شدن هوا و کاهش افت فشار گاز به 40 درصد مازوت و 60 درصد گاز هم می‌رسد.
مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق نکا در پایان اذعان کرد: در یک بازه زمانی ثابت، اختلاف تولید برق در استفاده از سوخت گاز و مازوت، 5 درصد است و امیدواریم شرکت ملی گاز ایران با اتخاذ تمهیدات ویژه، نسبت به تأمین کامل سوخت گاز نیروگاه نکا اقدام موثری انجام دهد.


منبع : تیتر امروز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : نیروگاه شهید سلیمی ن -

نظر شما در مورد : نیروگاه شهید سلیمی نکا در غم نداشتن گاز با مازوت می‌سوزد/مسئولان برای تأمین گاز نیروگاه برق مازندران ه...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها