اشتغالزایی در حوزه گردشگری کم ‌هزینه است

تاریخ انتشار : پنج شنبه 19 بهمن 1396 - ساعت : 12:57

کد مطلب: 44493 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران:

اشتغالزایی در حوزه گردشگری کم ‌هزینه است

مازندشورا: مازندران، با دارا بودن طبیعت، تاریخ، فرهنگ و منابع طبیعی اعم از کوه، جنگل و دریا، آثار تاریخی، صنایع دستی و ... می تواند در جذب گردشگر داخلی و خارجی موفقیت های چشمگیری داشته باشد و زمینه ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم را فراهم نماید. توسعه گردشگری، برنامه‌ریزی و مدیریت درست باعث می‌شود تا مشکلات فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی در مازندران ایجاد نشود.

مازندشورا:سومین منبع اشتغالزایی و درآمدزایی پس از صنعت خودروسازی و نفت، گردشگری است. این صنعت امروزه در تمامی کشورهای جهان ابزار مهمی برای تولید ثروت و اشتغال‌زایی محسوب می شود؛ اما نکته اساسی اینجاست که سهم ایران از این بازار ارزشمند چند درصد است؟ به گفته کارشناسان سهم ایران از این صنعت و بازار فقط نیم درصد است

کشور ایران در سال 2016 میلادی با اعلام رسمی مجمع جهانی اقتصاد و برای سومین سال پیاپی به عنوان ارزان‌ترینمقصد گردشگری جهان معرفی شد. این عامل به تنهایی کافیست تا از اقصی نقاط دنیا، گردشگران زیادی جذب ایران شوند و صنعت نیمه جان گردشگری در کشور رونق بیابد. در این صنعت می‌توان با صادرات فرهنگ و معرفی جاذبه‌های کشور به میهمانان، ثروت عظیمی را تولید و در پی آن زمینه ایجاد شغل و در نتیجه توسعه همه جانبه کشور را فراهم نمود.

طبق سند چشم‌انداز بیست ساله، ایران باید تا سال 1404 توانایی جذب و میزبانی از بیست میلیون گردشگر را داشته باشد که در پی تحقق این هدف، درآمدی معادل 25 تا 30 میلیارد دلار نصیب کشور خواهد شد. این هدف به تنهایی و از عهده یک سازمان خارج است، برای رسیدن به این آرمان، نیاز به همراهی و همکاری تمامی دستگاه‌ها و نهادهای متولی مرتبط با حوزه گردشگری است.

مازندران، با دارا بودن طبیعت، تاریخ، فرهنگ و منابع طبیعی اعم از کوه، جنگل و دریا، آثار تاریخی، صنایع دستی و ... می تواند در جذب گردشگر داخلی و خارجی موفقیت های چشمگیری داشته باشد و زمینه ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم را فراهم نماید. توسعه گردشگری، برنامه‌ریزی و مدیریت درست باعث می‌شود تا مشکلات فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی در مازندران ایجاد نشود.

استان مازندران به دلیل داشتن جمعیت جوان و فعال می تواند در توسعه فعالیت های گردشگری موجب رونق و اشتغال بسیاری شود؛ زیرا با ورود هر ده نفر گردشگر یک فرصت شغلی مناسب ایجاد خواهد شد؛ اما این امر زمانی محقق می‌شود که با حمایت مسئولان، سرمایه‌گذار در مازندران بر روی پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کرده و سود آن نیز از استان خارج نشده و صرف صنعت گردشگری مازندران شود.


به اعتقاد مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی گردشگری مازندران، اشتغالزایی در حوزه گردشگری کم‌هزینهاست. دلاور بزرگ نیابا اشاره به پایداری گردشگری در مازندران اظهار کرد: گردشگری پایدار در سایهتوسعه پایدار اتفاق می افتد؛ در این میان باید شرایطی فراهم شود که زمینه های تفرج و تفریح و هر آنچه که مورد استفاده قرار می گیرد مثل دریاو جنگل برای مردم طبق ارزش های زیست محیطی و ارزش های فرهنگی آن برای نسل های آینده برقرار بماند که این مهم مستلزم برنامه‌ریزی با شناخت است که به صورت همه جانبه باید باشد.

وی با بیان اینکه صنعت گردشگری صنعت فرابخشی است تصریح کرد: همه دستگاه‌ها با آمایش فرهنگی و یک طرح جامع به دستگاه های مرتبط به هم پوشانی لازم دارند، برنامه ریزی های مدون در خصوص گردشگری پایدار، مستلزم یک شناخت درست از صنعت گردشگری است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران با بررسی وضعیت صنعت گردشگری در مازندران و با بیان اینکه در کل کشور و مازندران قابلیت ها و ظرفیت های پذیرش مسافر و گردشگر به تازگی به عنوان یک صنعت و ظرفیت اقتصادی به آن توجه می شود خاطرنشان کرد: طی دو سال اخیر در کشور این موضوع به طور جدی در مجلس،حوزه اجرایی و حمایت های قضایی در بخش سرمایه گذاری ورود پیدا کرده و صنعت گردشگری اقتصادی نوظهور است، به همین دلیل نمی‌توان در مورد صنعت گردشگری مثل صنعت کشاورزی و خودروسازی قضاوت کرد؛ در حال حاضر صنعت گردشگری نیاز به برنامه ریزی و شناخت درست دارد و در چند دهه آینده تغییرات اتفاق می‌افتد.

بزرگ‌نیا در مورد این که اشتغالزایی در حوزه گردشگری کم‌هزینه است خاطرنشان کرد: بیشترین سهم در بخش خدمات مربوط به گردشگری است؛ قریب به یک‌هزار تاسیسات گردشگری تعریف شده اعم از رستوران ها, دفاتر خدمات مسافرتی و کمپ های مختلف در استان وجود دارند اما ظرفیتمازندران بیشتر از اینها است.

وی گفت: بوم گردی در حال حاضر به کمک اشتغال آمده و در حوزه روستایی و حفظ فرهنگ روستایی و بومی این سیاست ها در حال به کارگیری است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران افزود: در حوزه گردشگری دریایی و توجه به آب بندان ها و دریاچه های پشت سد، ظرفیت های ساحل و فراساحل استفاده از منابع و مناطقی که قابلیت کشت و زرع ندارد اما می توان تاسیسات گردشگری در حوزه های مختلف را در آن تعریف کرد و صنایع دستی در روستا و شهر و گسترش رشته های مختلف نشان دهنده این است که با ظرفیت‌های پیش رو و شناخت و عمل به زودی گردشگرییشتر از سایر بخش ها به اشتغال کمک می کند.

بزرگ نیا همچنین در مورد اهمیت"ان جی او"ها در حوزه گردشگری خاطرنشان کرد: سازمان های مردم نهاد در حوزه های محیط زیست و گردشگری و میراث فرهنگی نقش منشوری و چند جانبه دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه" ان جی او"ها آگاهی بیشتری نسبت به سایر مردم دارند خاطرنشان کرد: "ان جی او" ها نسبت به موضوعات محیط زیستی و گردشگری حساس‌تر هستند و در بخش برون سپاری و قابلیت کار و اجرا توانایی بیشتری دارند.


منبع : تیتر امروز

برچسب ها : #اشتغالزایی در حوزه گردشگری کم ‌هزینه است

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : اشتغالزایی در حوزه گردشگری کم ‌هزینه است

*

*