مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 44493 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 19 بهمن 1396 -ساعت : 12:57

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اشتغالزایی در حوزه گردشگری کم ‌هزینه است

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران:

اشتغالزایی در حوزه گردشگری کم ‌هزینه است

مازندشورا: مازندران، با دارا بودن طبیعت، تاریخ، فرهنگ و منابع طبیعی اعم از کوه، جنگل و دریا، آثار تاریخی، صنایع دستی و ... می تواند در جذب گردشگر داخلی و خارجی موفقیت های چشمگیری داشته باشد و زمینه ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم را فراهم نماید. توسعه گردشگری، برنامه‌ریزی و مدیریت درست باعث می‌شود تا مشکلات فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی در مازندران ایجاد نشود.

مازندشورا:سومین منبع اشتغالزایی و درآمدزایی پس از صنعت خودروسازی و نفت، گردشگری است. این صنعت امروزه در تمامی کشورهای جهان ابزار مهمی برای تولید ثروت و اشتغال‌زایی محسوب می شود؛ اما نکته اساسی اینجاست که سهم ایران از این بازار ارزشمند چند درصد است؟ به گفته کارشناسان سهم ایران از این صنعت و بازار فقط نیم درصد است

کشور ایران در سال 2016 میلادی با اعلام رسمی مجمع جهانی اقتصاد و برای سومین سال پیاپی به عنوان ارزان‌ترینمقصد گردشگری جهان معرفی شد. این عامل به تنهایی کافیست تا از اقصی نقاط دنیا، گردشگران زیادی جذب ایران شوند و صنعت نیمه جان گردشگری در کشور رونق بیابد. در این صنعت می‌توان با صادرات فرهنگ و معرفی جاذبه‌های کشور به میهمانان، ثروت عظیمی را تولید و در پی آن زمینه ایجاد شغل و در نتیجه توسعه همه جانبه کشور را فراهم نمود.

طبق سند چشم‌انداز بیست ساله، ایران باید تا سال 1404 توانایی جذب و میزبانی از بیست میلیون گردشگر را داشته باشد که در پی تحقق این هدف، درآمدی معادل 25 تا 30 میلیارد دلار نصیب کشور خواهد شد. این هدف به تنهایی و از عهده یک سازمان خارج است، برای رسیدن به این آرمان، نیاز به همراهی و همکاری تمامی دستگاه‌ها و نهادهای متولی مرتبط با حوزه گردشگری است.

مازندران، با دارا بودن طبیعت، تاریخ، فرهنگ و منابع طبیعی اعم از کوه، جنگل و دریا، آثار تاریخی، صنایع دستی و ... می تواند در جذب گردشگر داخلی و خارجی موفقیت های چشمگیری داشته باشد و زمینه ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم را فراهم نماید. توسعه گردشگری، برنامه‌ریزی و مدیریت درست باعث می‌شود تا مشکلات فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی در مازندران ایجاد نشود.

استان مازندران به دلیل داشتن جمعیت جوان و فعال می تواند در توسعه فعالیت های گردشگری موجب رونق و اشتغال بسیاری شود؛ زیرا با ورود هر ده نفر گردشگر یک فرصت شغلی مناسب ایجاد خواهد شد؛ اما این امر زمانی محقق می‌شود که با حمایت مسئولان، سرمایه‌گذار در مازندران بر روی پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کرده و سود آن نیز از استان خارج نشده و صرف صنعت گردشگری مازندران شود.


به اعتقاد مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی گردشگری مازندران، اشتغالزایی در حوزه گردشگری کم‌هزینهاست. دلاور بزرگ نیابا اشاره به پایداری گردشگری در مازندران اظهار کرد: گردشگری پایدار در سایهتوسعه پایدار اتفاق می افتد؛ در این میان باید شرایطی فراهم شود که زمینه های تفرج و تفریح و هر آنچه که مورد استفاده قرار می گیرد مثل دریاو جنگل برای مردم طبق ارزش های زیست محیطی و ارزش های فرهنگی آن برای نسل های آینده برقرار بماند که این مهم مستلزم برنامه‌ریزی با شناخت است که به صورت همه جانبه باید باشد.

وی با بیان اینکه صنعت گردشگری صنعت فرابخشی است تصریح کرد: همه دستگاه‌ها با آمایش فرهنگی و یک طرح جامع به دستگاه های مرتبط به هم پوشانی لازم دارند، برنامه ریزی های مدون در خصوص گردشگری پایدار، مستلزم یک شناخت درست از صنعت گردشگری است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران با بررسی وضعیت صنعت گردشگری در مازندران و با بیان اینکه در کل کشور و مازندران قابلیت ها و ظرفیت های پذیرش مسافر و گردشگر به تازگی به عنوان یک صنعت و ظرفیت اقتصادی به آن توجه می شود خاطرنشان کرد: طی دو سال اخیر در کشور این موضوع به طور جدی در مجلس،حوزه اجرایی و حمایت های قضایی در بخش سرمایه گذاری ورود پیدا کرده و صنعت گردشگری اقتصادی نوظهور است، به همین دلیل نمی‌توان در مورد صنعت گردشگری مثل صنعت کشاورزی و خودروسازی قضاوت کرد؛ در حال حاضر صنعت گردشگری نیاز به برنامه ریزی و شناخت درست دارد و در چند دهه آینده تغییرات اتفاق می‌افتد.

بزرگ‌نیا در مورد این که اشتغالزایی در حوزه گردشگری کم‌هزینه است خاطرنشان کرد: بیشترین سهم در بخش خدمات مربوط به گردشگری است؛ قریب به یک‌هزار تاسیسات گردشگری تعریف شده اعم از رستوران ها, دفاتر خدمات مسافرتی و کمپ های مختلف در استان وجود دارند اما ظرفیتمازندران بیشتر از اینها است.

وی گفت: بوم گردی در حال حاضر به کمک اشتغال آمده و در حوزه روستایی و حفظ فرهنگ روستایی و بومی این سیاست ها در حال به کارگیری است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران افزود: در حوزه گردشگری دریایی و توجه به آب بندان ها و دریاچه های پشت سد، ظرفیت های ساحل و فراساحل استفاده از منابع و مناطقی که قابلیت کشت و زرع ندارد اما می توان تاسیسات گردشگری در حوزه های مختلف را در آن تعریف کرد و صنایع دستی در روستا و شهر و گسترش رشته های مختلف نشان دهنده این است که با ظرفیت‌های پیش رو و شناخت و عمل به زودی گردشگرییشتر از سایر بخش ها به اشتغال کمک می کند.

بزرگ نیا همچنین در مورد اهمیت"ان جی او"ها در حوزه گردشگری خاطرنشان کرد: سازمان های مردم نهاد در حوزه های محیط زیست و گردشگری و میراث فرهنگی نقش منشوری و چند جانبه دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه" ان جی او"ها آگاهی بیشتری نسبت به سایر مردم دارند خاطرنشان کرد: "ان جی او" ها نسبت به موضوعات محیط زیستی و گردشگری حساس‌تر هستند و در بخش برون سپاری و قابلیت کار و اجرا توانایی بیشتری دارند.


منبع : تیتر امروز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اشتغالزایی در حوزه گ -

نظر شما در مورد : اشتغالزایی در حوزه گردشگری کم ‌هزینه است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*