مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4452 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 23 تیر 1395 -ساعت : 15:27

چاپ به اشتراگ گذاشتن

معاون سازمان حفاظت محیط زیست هشدار داد

وجود ۳۰ نوع آلاینده خطرناک در مناطق شهری

مازندشورا: معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه برخی آلاینده‌های موجود در هوا سرطان‌زا هستند، گفت: در حال حاضر ۳۰ نوع آلاینده خطرناک در مناطق شهری وجود دارد که جیوه و نیکل از جمله آنها است.

مازندشورا:

بلدیه| سعید متصدی پیش از ظهر امروز در  نشست «سمپوزیوم تخصصی مواد سرطان‌زای پیرامون ما» با بیان اینکه نزدیک به 85 درصد سرطان‌ها مربوط به محیط و فعالیتهای انسانی است، اظهار کرد: این فعالیت‌های انسانی موجب انتشار آلاینده‌ها در هوا می‌شود و باید در این زمینه دقت لازم را انجام داد. 
وی با اشاره به اینکه وجود آلاینده‌های در محیط زیست موجب بیماری خواهد شد، تصریح کرد: در ارتباط با موضوع کیفیت هوا، آلاینده‌هایی را مشاهده می‌کنیم که سرطان‌زا هستند و در حال حاضر 30 آلاینده خطرناک مانند جیوه و نیکل در مناطق شهری وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. 
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: بنزن نیز یکی دیگر از تولیدکنندگان آلایندگی بود که در حال حاضر توانستیم آن را کنترل کرده و کاهش دهیم. 
متصدی یادآور شد: در سالهای گذشته میزان بنزن موجود در هوا بیش از حد مجاز بود که با اقدامات در نظر گرفته شده و کیفیت سوخت، غلظت بنزن کلانشهرها به حد استاندارد ارتقا یافته است. 
وی با بیان اینکه بنزین‌های پتروشیمیها دارای بنزن بود، گفت: بنزین‌های پتروشیمی ترکیبی از آروماتیک و بنزن بود که نشان می‌داد خوب می‌سوزد اما سرطان‌زا است؛ ما نیز از اواسط سال 92 کار حذف بنزین پتروشیمیها را آغاز کردیم و در سال 93 این نوع بنزین‌ها را از چرخه تولید و مصرف  خارج کردیم. 
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست به دیگر اقدامات مدنظر برای بنزین اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر بر روی بخارات بنزین فعالیت می‌کنیم و تا پایان سال 95 نیز این مشکل حل خواهد شد؛‌ اگر در نقطه‌ای از کشور شاهد بنزن بالای هوا بودید به سبب همین بخارات بنزین است که برنامه‌ها برای از بین بردن آن در دست اقدام است. 
متصدی کاهش انتشار آلاینده‌ها را یکی از راه‌های پیشگیری در مقابل بیماریها عنوان کرد و گفت: اگر بخواهیم در محیط زیست برای پیشگیری از هرگونه بیماری اقدام کنیم باید بر روی کاهش انتشار آلاینده‌ها از مبدأ حرکت کنیم و این مهم یکی از برنامه‌های اصلی ما محسوب می‌شود. 
وی درباره خطر زباله‌سوزها در کشور نیز هشدار داد و اظهار کرد: متاسفانه امروز استفاده از زباله‌سوز رایج شده در حالی که این روش، گازهای سیورن و داکسین تولید می‌کند که تمامی آنها نیز سرطان‌زا هستند و باید در استفاده از زباله‌سوزها دقت لازم انجام گیرد. 
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست وجود سرب در بنزین را از جمله عوامل سرطان‌زا خواند و تصریح کرد: خوشبختانه سربی که در سوخت موجود در کشورمان وجود داشت در سال 82 از چرخه حذف شد و شاهدیم که امروز حتی یک لیتر بنزین سرب‌دار تولید نمی‌شود که این بسیار حائز اهمیت و مناسب است. 
متصدی درباره سیستم منظم پایش سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: تمامی پایش آلاینده‌ها به صورت منظم و مستمر در کشور انجام می‌گیرد و سازمان محیط زیست 188 ایستگاه در سراسر کشور دایر کرده و اندازه تمامی آلاینده‌ها را مدنظر دارد. 
وی یادآور شد: در حال حاضر میزان آلاینده‌ها در کشور رو به کاهش است و حتی تعداد روزهای سالم در برخی شهرها افزایش 3 برابری یافته و شاهد استفاده از سوخت‌های یورو 4 در کلانشهرها هستیم. 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : آلاینده‌ها - بنزین - انسانی - سرطان‌زا - حفاظت - تصریح - تولید - تمامی -  معاون - استفاده -  متصدی - اینکه - انتشار - امروز - مدنظر - بخارات - خطرناک - کردیم - مناطق - اقدام - پیشگیری - زباله‌سوزها - درباره - هشدار - پتروشیمیها - آلاینده - یافته - اظهار - می‌کنیم - کیفیت - بیماری - یادآور - میزان - اشاره - کلانشهرها - اقدامات - موجود - بنزین‌های -

نظر شما در مورد : وجود ۳۰ نوع آلاینده خطرناک در مناطق شهری

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها