تاریخ انتشار : یکشنبه 15 بهمن 1396 - ساعت : 14:37

کد مطلب: 44568 چاپ به اشتراگ گذاشتن

نظام مهندسی پا در هواست

مازندشورا: بعد از ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه سازمانهای نظام‌مهندسی دیگر حق کسر ۵ درصد از حقوق مهندسان را ندارند که با مخالفت رییس این سازمان همراه شده، هم اکنون دفاتر استانی بلاتکلیف مانده اند که آیا این کارمزد را بگیرند یا نگیرند.

مازندشورا:بخشنامه ۲۶ دی ماه عباس آخوندی که سازمانهای نظام مهندسی را از دریافت۵ درصد حقوق مهندسان منع کرد و با واکنشهای مثبت و منفی بسیاری همراه شد، مخالفتروسای این سازمان را در پی داشته و در این شرایط، سازمانهای نظام مهندسی استانهامنتظر تعیین تکلیف نهایی هستند؛ چرا که اگر ۵ درصد را بگیرند بخشنامه وزیر و اگرنگیرند دستور رییس سازمان نظام مهندسی را زیر سوال برده اند.

دولتی ها می گویند درخصوص موضوع ۵ درصد با ۱۶ حقوقدان مشورت کرده اندو این بخشنامه که زمانی توسط معاون وزیر وقت صادر شده را غیرقانونی می دانند. در سوی مقابل اما روسای سازمان نظام مهندسی معتقدند که طبق ماده ۳۷تصمیم گیری در مواردی همچون دریافتی از مهندسان باید توسط مجامع عمومی تعیین شود. به بیان دیگر سازمان، وزیر راه و شهرسازی را از دخالت در امور داخلیآن منع می کند؛ اما عباس آخوندی مصر است که این موضوع جزو اختیارات اوست و می گویدکه نباید مهندسان را مجبور کنیم به سازمان نظام مهندسی پول بدهند. آخوندی همچنین می گوید که ۱۵۰۰ میلیارد تومان گردش مالی سازمان نظاممهندسی که از طریق دریافت پولهای مهندسان انباشت شده برای او مساله است.

هنوز چند روزی از شوک اول وزیر به نظام مهندسی نگذشته بود که روز ۵بهمن ماه ابلاغیهدوم صادر شد و طبق آن عباس آخوندی کارمندان ۹دستگاه را موظف کرد بین کار در مشاغل دولتی و فعالیت در سازمان نظام مهندسی یکی راانتخاب کنند؛ بخشنامه ای که برخی آن را نوعی "کنایه" به رییس نظاممهندسی که همزمان نماینده مجلس نیز هست می دانند.

حضور وزیر راه و شهرسازی در تلویزیون وتوضیحات او درباره دو بخشنامه تازه ابلاغ شده در روز دوشنبه ۹ بهمن ماه، دو روزبعد از برف سنگین روزهای اخیر واکنشهایی را به همراه داشت که معتقد بودند آخوندیباید بیشتر درباره وضعیت اضطراری جاده ها و لغو پروازها صحبت می کرد. در آن برنامهوزیر راه و شهرسازی توضیحات مبسوطی درباره دو بخشنامه ارایه داد. فایل صوتی کوتاهینیز از رجبی ـ رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان ـ پخش شد که رجبی آن را ناکافی میداند و معتقد است باید در یک برنامه جداگانه به او نیز وقت داده شود. او با ارسالنامه ای به معاون سیاسی صدا و سیما این اقدام را "ناعادلانه" دانست وعنوان کرد: "به بینندگان گرامی چنین القا گردید که این گفتگو در پاسخ بهبیانات وزیر محترم در همان برنامه صورت گرفته است و عجیب تر اینکه مطلب اصلیگفتگوی اینجانب که به اقدامات اخیر و خارج از اختیارات قانونی وزیر محترم مربوطمی‏گردید را حذف نمودند".

عجیب آنکه رجبی موضع گیری منفی نسبت به بخشنامه دوم مبنی بر ممانعت ازحضور دوشغله ها در نظام مهندسی نداشت و آن را مثبت ارزیابی کرد.

حالا به نظر می رسد هر دو دستگاه در حالت استندبای قرار دارند اماقطعا با تعیین تکلیف "آیین نامه کنترل ساختمان" که روزهای نهایی ورود بهصحن مجلس را طی می کند و سازمان نظام مهندسی به دلیل ارجاع کنترل به شهرداریها چنداناز آن خوشش نمی آید، همچنین اجرایی شدن دو بخشنامه اخیر وزیر، روزهای پرالتهابیپیش روی وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی است.

انتهای پیام


منبع : صما

برچسب ها : #مهندسی #بخشنامه #شهرسازی #مهندسان #آخوندی #درباره #تعیین #روزهای #نظاممهندسی #برنامه #کنترل #محترم #همچنین #ساختمان #معتقد #معاون #تکلیف #همراه #سازمانهای #نهایی #دولتی #دانند #موضوع #اختیارات

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : نظام مهندسی پا در هواست

*

*