مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4471 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 24 تیر 1395 -ساعت : 09:14

چاپ به اشتراگ گذاشتن

محمد کربلائی کریمی؛ مهندس عمران پایه یک و کارشناس رسمی دادگستری

باز هم مهندس ناظر

مازندشورا: تراژدی تخریب ساختمان‌ها و مرگ تنی چند از همشهریان در طول سال به موضوعی عادی در اخبار روزانه تبدیل شده است. هر از چند گاهی عادت کرده‌ایم خبرهای تلخی از بروز حادثه و تخریب ملک مجاور محل گودبرداری در ایران بشنویم. متاسفانه هر بار پس از بروز چنین اتفاقی بلافاصله مهندس ناظر به‌عنوان مقصر اصلی شناخته شده و پس از انگشت‌نما شدن به‌عنوان مقصر حادثه تاوان می‌دهد.

مازندشورا:اما آیا به راستی مهندسان ناظر مقصر چنین حوادث تلخ و ناگوار هستند؟برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا تمامی عوامل دخیل در مثلت اجرا و احداث رامرور کنیم: مجری(مسوول اجرای ساختمان)، مهندس ناظر (مسوول نظارت بر حسن اجرایساختمان) و مالک. تاکنون در انجام زنجیره فوق، مهندس مجریحلقه مفقوده در عملیات احداث ساختمان است که متاسفانه هنوز در سطح شهر تهران به‌رغمالزام قانونی استفاده از خدمات مهندس مجری اجباری نشده است. در نتیجه عملیاتگودبرداری بدون بهره‌گیری از دانش فنی و تخصصی و به‌صورت کاملا مبتدی توسط افرادیکه به‌صورت تجربی در این حوزه مشغول به‌کارند با هدایت مالک ساختمان معمولا در نیمه‌هایشب صورت می‌گیرد که نتیجه آن نیز بارها آزموده شده است.

از آنجاکه آزموده را آزمودن خطاست، پس چاره کار کجاست؟

1  - مهندسناظر: طبق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمانمصوب 1374 و آیین نامه اجرایی مصوب 1375 و مبحث دوم مقررات ملی ساختمان (نظاماتاداری)، وظایف مهندسان ناظر جنبه کنترلی دارد و در صورت عدم انطباق کار در حالاجرا با نقشه‌های مصوب و الزامات قانونی و مقررات ملی و سایر ضوابط مکلفند ضمنتذکر کتبی به سازنده و صاحب کار مراتب را به مرجع صدور پروانه اعلام کرده و حسبمورد درخواست اصلاح یا توقف عملیات اجرایی و الزام سازنده را به رعایت لازم‌الاجراکنند. حق‌الزحمه مهندس ناظر نیز تطابقی بامسوولیت هایش ندارد. دور از انصاف است که مهندس ناظر را مسوول اصلی بروز حادثهبدانیم. البته این مساله رافع مسوولیت ناظر نبوده و گزارش به موقع وی، جلوگیری ازادامه عملیات غیراصولی را به دنبال خواهد داشت.

2- مهندسمجری: طبق ماده 4-2 مبحث دوم (نظامات اداری)مقررات ملی ساختمان، کلیه عملیات اجرایی ساختمان باید توسط اشخاص حقوقی و دفاترمهندسی اجرای ساختمان به‌عنوان مجری طبق دستورالعمل ابلاغی وزارت راه و شهرسازیانجام شود و مالکان جهت اجرای امور ساختمانی مکلفند از اینگونه مجریان استفادهکنند. در شرایط کنونی این امر برای متراژهای بالا لحاظ می‌شود و در رابطه با اجرایکامل آن باید بین شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان و وزارت راه و شهرسازیتوافق‌های لازم انجام شود.

-3 مالک: مالکان به‌عنوان اشخاص حقیقی و حقوقی در این حوادث نقش موثری دارند.چنانچه مالک جهت کاهش هزینه‌ها، به جای استفاده از افرادی که بدون هرگونه آموزش صرفابه خاطر دستمزد پایین توسط مالک انتخاب می‌شوند، با اجبار قانونی از شرکت‌های پیمانکارساختمانی صاحب صلاحیت استفاده می‌کرد قطعا شاهد چنین حوادث ناگواری در تیتر روزانهاخبار نبودیم. ولی حلقه مفقوده این پازل با عملیاتی شدن به‌کارگیری اجباری مهندسمجری طبق مقررات ملی ساختمان با اخذ تعهد در کلیه عملیات‌های اجرایی ساختمان‌هایشهر تهران با کوچک‌ترین متراژ کامل می‌شود.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ساختمان - مهندس - مقررات - اجرایی - عملیات - اجرای - حوادث - قانونی - استفاده - مسوول - سازنده - مکلفند - مالکان - مهندسمجری - حقوقی - به‌عنوان - اشخاص - وزارت - نتیجه - مفقوده - احداث - مهندسان - تهران - اجباری - آزموده - به‌صورت - مهندسی -

نظر شما در مورد : باز هم مهندس ناظر

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها