مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4481 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 24 تیر 1395 -ساعت : 12:15

چاپ به اشتراگ گذاشتن

شهردار قزوین در گفتگو با پایگاه خبری اعلام کرد:

سند جهانی طرح شکوفایی قزوین در سازمان ملل تصویب می‌شود/ شکوفایی شهری مدلی پيشرفته از بازآفرينی شهری است/ قزوین الگوی شهر ایرانی-اسلامی برای دیگر شهرهای جهان

مازندشورا: شهردار قزوین از تصویب سند پایلوت جهانی اجرای طرح شکوفایی شهر قزوین در سازمان ملل طی یک ماه آینده خبر داد و گفت: قطعا شکوفایی شهری (CPI) مدلی پیشرفته برای رسیدن به بازآفرینی شهری محسوب می‌شود.

مازندشورا:مسعود نصرتی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ از طریق UN هبیتات برنامه‌ای را اعلام کرد که براساس آن قرار شد شهرهای با ۵ شاخصه اعلام شده، خود را کاندیدا کرده و در لیست رقابتی انتخاب شهر پایلوت برای اجرای طرح شکوفایی شهری (CPIMC) قرار گیرند.

نصرتی در ادامه افزود: ظرف دو هفته‌ای که برای این منظور مقرر شده بود ۶۸ شهر از بین ۳۴ کشور کاندیدا شدند که قزوین نیز از ایران در این لیست قرار گرفت. این شهر با توجه به ویژگی‌های خاص خود و همچنین حمایت‌های صورت گرفته از سوی دولت توانست با عبور از ۳ مرحله به عنوان شهر پایلوت انتخاب شود.

شهردار قزوین با بیان اینکه در این راستا سندی نیز برای این شهر تهیه شد اضافه کرد: با همکاری کامل تمام مدیران استان و شورای شهر قزوین موفق شدیم براساس همراهی یک شورای راهبری این برنامه را هدایت کرده و آن را در اختیار مشاورین سازمان ملل قرار دهیم. در حال حاضر برنامه مصوب شده برای اجرای طرح شکوفایی شهری در قزوین در این سازمان وجود داشته که ۱۵ و ۱۶ مردادماه سند پایلوت جهانی آن به تصویب خواهد رسید.

وی در این خصوص خاطرنشان کرد: ما امیدواریم با برخورداری از این سند در برنامه‌های آتی سازمان ملل که با فاصله‌ای حدودا ۲ ماه یک‌بار برگزار می‌شود حضور سرمایه‌گذاران، بانک‌های جهانی و بنگاه‌های اقتصادی را در شهر قزوین شاهد باشیم. تلاش داریم تا بدین طریق آن دسته از نیازهای مورد نظر این شهر پایلوت که دیگر صاحب سند مورد تایید سازمان ملل شده است برطرف و براین اساس به یک شهر با آدرس برای معرفی در سطوح بین‌المللی تبدیل شویم.

نصرتی با تاکید براینکه قزوین اولین شهری است که در این عرصه سنجش روی آن صورت گرفته است گفت: پروژه‌های مورد نظر در این طرح با کمک آژانس‌های سازمان ملل و سایر بخش‌های ذکر شده به زودی در این شهر اجرا خواهد شد، به گونه‌ای که می‌توانیم آن را به عنوان شهری ایرانی-اسلامی پایدار برای سایر شهرهای جهان نام ببریم.

این مقام مسئول با اشاره به این مطلب که در صورت تحقق این برنامه‌ها تعریف مفهوم شکوفایی شهری مشخص می‌شود افزود: اصلاحیه‌ای که ما نسبت به ۶ شاخصه CPI در حوزه معنویت انجام دادیم با اجرای این برنامه‌ها برای همگان تعریف خواهد شد. ما در این راه ادعا داریم اگر صاحب کالبد زیبا و موجهی باشیم و هویت و اصالت نداشته باشیم در شهرها به موفقیت نرسیده‌ایم، در حقیقت این شکوفایی شهری است که تبدیل به خوشبختی شهری می‌شود.

شهردار قزوین همچنین اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به حکم سازمان ملل موظف هستیم که موضوع شکوفایی شهری برای شهرهای اسلامی در منطقه ایران و آسیا را با هماهنگی این سازمان دنبال کنیم.

وی دارا بودن جمعیت ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر، برخورداری از پیشینه تاریخی مناسب، محسوب شدن شهر به عنوان مرکز، برخورداری از روابط بین‌المللی و ویژگی‌های اقتصادی را  شاخصه‌های لازم برای شهرهای نامزد در این رقابت اعلام کرد و گفت: شهر قزوین با ارائه اسنادی از این شاخصه‌ها و دفاع از آن‌ها موفق به دست‌یابی به این مرحله شد. ما  در سطح استان از همراهی ویژه اداره کل راه و شهرسازی، استانداری و سازمان برنامه‌ریزی و سایر بخش‌های مرتبط در این راه بودیم و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران نقش مهمی را در این بخش ایفا کرد.

نصرتی در بخش دیگری از سخنان خود مسئله بازآفرینی شهری را نکته‌ای اساسی در برون‌رفت از گرفتاری‌های اقتصادی دانست و افزود: بازآفرینی شهری می‌تواند در تولید اشتغال نیز نقش موثری داشته باشد. به تصور من همه شهرها باید تک به تک با توجه به ویژگی‌های منحصربه فرد خود برنامه‌ریزی داشته باشند به گونه‌ای که بدون اتکابه نفت و ذخایر ملی خود را اداره کنند.

این مقام مسئول در آخر هدف اصلی مفهوم بازآفرینی شهری را رسیدن هر شهر به پیشینه خود قلمداد کرد و گفت: قطعا شکوفایی شهری (CPI) مدلی پیشرفته برای رسیدن به بازآفرینی شهری محسوب می‌شود./


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : قزوین - شکوفایی - اعلام - شهرهای - نصرتی - بازآفرینی - پایلوت - باشیم - عنوان - افزود - ویژگی‌های - شهردار - جهانی - اقتصادی - برخورداری - اسلامی - اجرای - بین‌المللی - تبدیل - بخش‌های - گونه‌ای - تعریف - محسوب - اداره - برنامه‌ریزی - پیشینه - شهرها - برنامه‌ها - داریم - مفهوم - مسئول - مرحله - شهرسازی - براساس - ایرانی - تصویب - گفتگو - پایگاه - شاخصه - کاندیدا - شورای - همراهی - استان - گرفته - همچنین - برنامه -

مطالب مرتبط با : سند جهانی طرح شکوفایی قزوین در سازمان ملل تصویب می‌شود/ شکوفایی شهری مدلی پيشرفته از بازآفرينی شهری اس...
نظر شما در مورد : سند جهانی طرح شکوفایی قزوین در سازمان ملل تصویب می‌شود/ شکوفایی شهری مدلی پيشرفته از بازآفرينی شهری اس...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها