مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4496 -تاریخ انتشار : جمعه 25 تیر 1395 -ساعت : 14:11

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مروری بر عملکرد شورای عالی معماری و شهرسازی؛

از لغو مصوبه دولت احمدی نژاد تا فرمان توقف به پروژه های بزرگ

مازندشورا: شورای عالی معماری و شهرسازی به‌عنوان نهاد بالادستی کمیسیون ماده پنج و شهرداری بنا ندارد همچون دوره گذشته تغييرات موردي ضوابط مصوب ساخت‌وساز را محور کاری خود قرار دهد.

مازندشورا:

از لغو مصوبه دولت احمدی نژاد تا  فرمان توقف به پروژه های بزرگ بلدیه | بهشاد بهرامی | با روی کارآمدن دولت یازدهم و استقرار ترکیب جدید در شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور، روند تغییر ضوابط ساخت وساز در قالب طرح تفصیلی کند شد. شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور در اين دوره از بدو تشكيل، سیاست جلوگیری از فروش ضوابط ساختمانی را در پیش گرفت.

توقف گودبرداری خیابان ایران زمین، جلوگیری از ساخت وساز در پارک جمشیدیه، لغو مجوز ساخت پروژه ساختمانی در نیاوران و بوستان مادر نمونه‌هایی از مصوبات شورای‌عالی شهرسازی در دوره جدید است که نشان داد این شورا به‌عنوان نهاد بالادستی کمیسیون ماده پنج و شهرداری بنا ندارد همچون دوره گذشته تغييرات موردي ضوابط مصوب ساخت‌وساز را محور کاری خود قرار دهد.  

به گفته اعضای شورای‌عالی شهرسازی و معماری این گونه مجوزهای ساخت وساز در شهر تهران اگرچه از سوی شهرداری و با مجوز کمیسیون ماده پنج به‌عنوان یک نهاد قانونی صادر شده است اما از آنجا که با طرح جامع شهر تهران به‌عنوان سند بالادست و لازم‌الاجرا براي همه– دولت و شهرداري- هماهنگ نیست باید از ادامه آن جلوگیری شود.

به گزارش بلدیه، البته تغییر سبک کاری شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور به لغو مجوزهای مغایر با طرح تفصیلی ختم نشده است. این نهاد در مرحله بعد با توجه به فلسفه نظارتی شورای‌عالی شهرسازی و معماری، با استناد به برخی مغایرت‌های طرح تفصیلی با طرح جامع شهرتهران به‌عنوان سند فرا دست، بازنگری طرح تفصیلی تهران را کلید زد. این مرحله پس از چندین ماه بررسی به تصمیم این شورا برای تعدیل جمعيت و جلوگیری از انفجار جمعیتی پایتخت به واسطه ساخت‌وسازهای بی‌ضابطه منتهی شد.

به این شکل که پس از حدود 6 ماه کارکارشناسی در شهریورماه سال 93 ، تغییراتی در بندهای 1و 2 و 3 و 4 مصوبه معروف 8 بندی دولت دهم صورت گرفت. در قالب اصلاحات صورت گرفته در این مصوبه، بند پنج که مربوط به زیر پهنه 241 R باغات به هم پیوسته شهر تهران از جمله باغات کن و سوهانک بود با پیشنهاد شورای شهر تهران و شورای عالی شهرسازی، ابطال شد .همچنین بند ششم این مصوبه که باعث شده بود، کلیه اراضی دولتی متعلق به وزارت راه و شهرسازی در بندهای طرح تفصیلی جدید شهر تهران که اساسا اراضی توسعه ذخیره شهری بودند را به زیر پهنه های M,R یعنی تجاری و مسکونی با هدف درآمد زایی برای دولت تبدیل کنند ابطال شد.

لغو مجوز ایران زمین
یکی دیگر از تصمیمات مهم شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به گود حاشیه ساز ایران زمین مربوط می شود. شورای عالی شهرسازی در دوره اخیر مصوبه کمیسیون ماده پنج شهرداری تهران در خصوص ساخت برج 27 طبقه «ایران زمین» را به علت مغایر دانستن رای کمیسیون ماده پنج در خصوص مجوز پروژه ایران‌زمین با ضوابط شهرسازی با موافقت اکثریت اعضا آن را لغو کرد. پروژه ایران زمین به دلیل قرار گرفتن در بافت ارزشمند مسکونی مطابق ضوابط طرح تفصیلی مجوز ساخت حداکثر 3 طبقه با کاربری تجاری یا مسکونی را داشت، اما با نظر کمیسیون ماده پنج مجوز ساخت به 27 طبقه افزایش پیدا کرد. به همین دلیل شورای عالی شهرسازی و معماری در آذرماه سال 92 رای کمیسیون ماده پنج در خصوص مجوز ساخت تراکم اضافه پروژه ایران زمین را باطل اعلام کرد.

فرمان ایست به منطقه 22
یکی دیگر از تصمیمات مهم شورای عالی شهرسازی، اعلام دستور توقف صدور مجوزهای ساختمانی جدید در منطقه 22 تهران بود. اعضاي شوراي‌عالي شهرسازي با تاکید بر اینکه کریدور هوای تازه شهر تهران - محل ورود باد به شهر- تحت تاثیر برج‌های درحال ساخت در غربی‌ترین نقطه پایتخت قرار گرفته است، كليه طرح‌ها و ضوابط كنوني حاكم در منطقه22 تهران براي ساخت‌وسازهاي بلندمرتبه و همين‌طور ساير ساخت‌وسازهاي مسكوني و تجاري را ابطال كردند و به شهرداري سه ماه فرصت دادند، طرح تفصيلي ويژه‌ منطقه22 را تدوين و براي تصويب به مراجع ذي‌ربط ارائه كند. در متن مصوبه شوراي‌عالي شهرسازي، برج‌هاي ساخته‌شده يا در حال ساخت در منطقه22، غيرقانوني معرفي نشد اما مقرراتي كه چنين مجوزهايي با استناد به آن صادر شده، مورد اشكال قرار گرفت. براساس مصوبه آبان ماه سال 93 شوراي‌عالي، شهرداری تهران موظف است طرح تفصیلی ویژه منطقه 22 را با لحاظ شرايط مشخصي از جمله «حفظ مسائل زیست‌محیطی، محفوظ دانستن نقش این منطقه در بهبود کیفیت هوای شهر تهران و همچنين کاهش بارگذاری در اين منطقه به عنوان فضای توسعه آتی شهر تهران» ظرف مدت سه ماه تهیه و به تصویب كميسيون ماده پنج برساند و نهایتا طرح را براي تصويب نهايي به شورای عالی شهرسازی ارائه كند.

مقامات شوراي‌عالي شهرسازي معتقدند: همه ظرفيت‌هاي منطقه22 كه آخرين ذخيره ارضي تهران به حساب مي‌آيد، نبايد در يك دوره كوتاه، زيربار ساخت‌وساز قرار بگيرد بلكه اين عرصه‌ها بايد براي جمعيت آتي اين كلان‌شهر تا سال‌هاي سال محافظت و مراقبت شوند.

توقف بلندمرتبه سازی تا اطلاع ثانوی
یکی از مهم ترین تصمیمات شورای عالی شهرسازی به توقف صدور مجوزهای ساخت وسازهای بلندمرتبه تا زمان تصویب ضوابط ویژه آن باز میگردد. شورای عالی شهرسازی و معماری دیماه سال گذشته در پی تاکید رئیس‌جمهوری مبنی بر بررسی ساخت‌وسازهای بلندمرتبه در منطقه 22 تهران و مسدود شدن کریدورهای هوایی پایتخت، ضوابط جدیدی را مصوب و مقرر کرد به منظور جلوگیری از ایجاد حقوق مکتسبه بعدی، هرگونه ایجاد تعهد جدید اعم از توافق، تشکیل پرونده، طرح موضوع در کمیسیون ماده ۵ و کمیته‌های کاری این کمیسیون، پیش پروانه برای احداث ساختمان‌های بلندمرتبه تا تعیین تکلیف قطعی ضوابط مکان‌یابی و احداث این ساختمان‌ها ممنوع شود.

همچنین شهرداری تهران موظف است گزارش تفصیلی از روند ساخت و سازهای بلندمرتبه ظرف سه هفته به دبیرخانه شورای‌عالی ارائه کند. بنابر این گزارش دبیرخانه شورا موظف شد با همکاری سازمان هواشناسی و سازمان محیط زیست تاثیر ارتفاع ساختمان‌ها بر جریان باد در تهران را مدلسازی و نتایج آن را در ضوابط ساخت و ساز طرح جامع شهر تهران مطابقت و پیشنهادهای لازم را برای انجام اصلاحات ارائه کند.همچنین وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان مشارکت مهندسان را در کنترل ضوابط ساخت و ساز و بهبود شرایط زیست جلب کند و گزارش حمل و نقل سبز در کلان شهرهای ایران و ضوابط شهرسازی ریلی را تهیه و ظرف 6 ماه به تصویب شورای‌عالی برساند. دبیرخانه شورای‌عالی باید نسبت به تهیه چارچوب تدوین ضوابط مکان‌یابی احداث ساختمان‌های بلندمرتبه برای کل کشور و تهیه ضوابط مکان‌یابی و احداث ساختمان‌های بلندمرتبه برای شهر تهران اقدام کرده و نتیجه را به شورای‌عالی ارائه کند.

پس از ارسال پیش نویس ضوابط بلندمرتبه سازی از سوی شهرداری و بررسی اولیه شورای عالی شهرسازی، در حالی که بنا بود پس از تعلیق چندماهه و وعده چندباره برای ابلاغ ضوابط از سوی شورای عالی، این نهاد از شهرداری تهران خواست مجددا پیش نویس را با رعایت حریم  پنج گانه برای برج سازی های جدید در تهران، اصلاح کند.
پارامترهای مدنظر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور برای نحوه صدور مجوز ساخت بلندمرتبه در تهران، الزام به حفاظت از ساختار طبیعی شهر تهران است. بر این اساس، شهرداری تهران باید آثار و پیامدهای برج سازی در تهران را بر روی جریان هوا، وزش باد، آب شرب و زلزله احتمالی پایتخت بررسی کرده و درباره آن به شورای عالی گزارش کند. باید تاثیر بلندمرتبه سازی بر روی ساختار اجتماعی-اقتصادی شهر تهران و همچنین  ساختمان های مجاور و ساکنان خود برج نیز در ضوابط در حال تدوین، بررسی شود.

احیای نهاد دیده بان
از سوی دیگر به هم ریختگی و مغایرت‌های اساسی میان ضوابط طرح جامع و تفصیلی با آنچه در سطح شهر اتفاق می‌افتاد سبب شد تا شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در دولت یازدهم به فکر احیای این نهاد دیده‌بان بیفتد. نهاد «دیده‌بان» ساخت‌وسازهای پایتخت که سال86 با تصویب طرح جامع تهران، تشکیل شد و ماموریت داشت با رصد مجوزهای ساختمانی، انحراف شهری از ضوابط بالادست را شناسایی و گزارش کند، پس از 5 سال «تعلیق فعالیت»، مجددا بر شهر تسلط پیدا کرد.

این نهاد تحت نام نهاد «مطالعات و تهیه طرح‌های توسعه شهری» در فاصله سال‌های 86 تا 89، با ترکیب مشترک از نمایندگان شهرداری تهران، شورای شهر، وزارت مسکن وقت و وزارت کشور، میزان انطباق ساخت‌و‌سازها با ضوابط طرح جامع را کنترل می‌کرد اما در سال89، با ابطال مصوبه طرح جامع، این نهاد تعلیق شد و همه وظایف مربوط به نظارت عالیه بر طرح تفصیلی تهران به مجری طرح – شهرداری- واگذار شد.

توقف پروژه میدان ونک
شورای عالی شهرسازی و معماری در یکی از تازه ترین تصمیمات خود با بحث و تبادل نظر مجوز پروژه تجاری- اداری ميدان ونك را به دليل مغايرت اين طرح با مصوبه شورای عالی شهرسازی و مصوبات بلند مرتبه سازی، باطل كرد. در نامه ارسالي معاونت معماري وشهرسازی و دبيرخانه شورايعالي معماري وشهرسازي به تهران و شهردار و رئيس شوراي اسلامي شهرتهران آمده است: كميسيون ماده ۵ دراين مورد و موارد مشابه، درصورت عدم مغايرت طرح موضوع با مصوبات شورای‌عالی، صرفا مجاز به ارائه پيشنهاد به شورای‌عالي براي اعلام نظر شورا است. ضمنا تا تهيه طرح يكپارچه اراضي پيرامون ميدان ونك وطي مراحل بررسي استاني و ارجاع به شوراي عالي و اتخاذ تصميم نهايي، انجام هرگونه عمليات اجرايي در اين محدوده ممنوع است.

به گزارش بلدیه، تعاملات گسترده این شورا با مسوولان شهری و اعضای شورای شهر تهران برای پیشبرد امور شهری از دیگر محورهای کاری این دوره شورای‌عالی شهرسازی و معماری است. اما به نظر می‌رسد نحوه ورود شورای‌عالی شهرسازی و معماری به لغو مجوزهای غیرقانونی کمیسیون ماده پنج در دوره گذشته به صورت موردی چندان به مذاق برخی مدیران خوش نیامده است.
 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - شهرسازی - ضوابط - شورای - معماری - شورای‌عالی - بلندمرتبه - شهرداری - تفصیلی - کمیسیون - مصوبه - گزارش - پروژه - مجوزهای - منطقه - ارائه - پایتخت - جلوگیری - بررسی - شوراي‌عالي - تصمیمات - وزارت - منطقه22 - تصویب - ابطال - ساختمانی - احداث - به‌عنوان - تجاری - همچنین - تعلیق - ساخت و ساز - دبیرخانه - ساختمان‌های - تاثیر - شهرسازي - اعلام - مکان‌یابی - مسکونی - توسعه - گذشته - مصوبات - ساخت‌وسازهای - بلدیه - مربوط - ممنوع - یازدهم - همکاری - ساختمان‌ها - جریان - شورای شهر تهران - موضوع - تغییر - ترکیب - ساختمان - کنترل - ميدان - مغايرت - فرمان - معماري - دیده‌بان - احیای - تدوین - تشکیل - مجددا - ساختار - شوراي - نهايي - مغایرت‌های - دانستن - استناد - مرحله - مغایر - شهرتهران - جمعيت - گرفته - اراضی - اصلاحات - بندهای - تاکید - شهرداري - كميسيون - برساند - باغات - ایجاد - بهبود - ساخت‌وساز - بالادست - ساخت‌وسازهاي - اعضای - تصويب - هرگونه -

نظر شما در مورد : از لغو مصوبه دولت احمدی نژاد تا فرمان توقف به پروژه های بزرگ

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها