مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4512 -تاریخ انتشار : شنبه 26 تیر 1395 -ساعت : 10:17

چاپ به اشتراگ گذاشتن

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران:

حدسیات به چگونگی حادثه شهران کمکی نخواهد کرد

مازندشورا: استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران با تاکید بر اینکه اظهارنظر براساس مشاهدات و حدسیات به چگونگی حادثه شهران کمکی نخواهد کرد، گفت: علت وقوع این حادثه باید توسط کارشناسان مربوطه بررسی علمی شود.

مازندشورا:

بلدیه| پروفسور فریبرز ناطقی الهی، با بیان اینکه نمی توان بعد از مدت کوتاهی درخصوص حادثه به این بزرگی و مهمی  اظهارنظر کرد،افزود: به اعتقاد بنده هرگونه اظهار نظر غیرکارشناسی و عجولانه باعث تشویش اذعان عمومی خواهد شد. همچنین به حل چگونگی این اتفاق نیزکمکی نخواهد کرد و نتیجه ای هم به نفع شهر ومردم در بر نخواهد داشت. وی با بیان اینکه هر تغییرو فشاری در زیرسطح زمین می تواند باعث ترکیدگی لوله گاز شود، تصریح کرد: معمولا لوله ها در زیر سطح زمین تا حدودی انعطاف پذیر هستند تا در مقابل تغییرات تحمل پذیرباشند. امکان دارد در حادثه شهران فشار وارده به لوله گاز بیش از حد معمول بوده باشد که باید بررسی کارشناسی شود که منشا آن چه چیزی بوده است.
ناطقی الهی خاطرنشان کرد: مسلما بعد از بررسی ها و آزمایشات مکانیک خاک می توان پاسخ دقیق تری به این موضوع داد.
وی با اشاره به اینکه ترکیدن لوله ونشست زمین در حادثه شهران دو موضوع متفاوت است،عنوان کرد: می توان گفت که نشست زمین می تواندعامل ترکیدگی لوله باشد امادر عین حال  بررسی های کارشناسی می تواند این موضوع را رد بکند.
ناطق الهی با بیان اینکه  کارشناسان رسمی دادگستری نیز که قرار است این مساله را بررسی کنند، نمی توانند اظهارنظر فنی کامل و درستی در این خصوص داشته باشند، ادامه داد: توصیه بنده اینست که این مساله توسط یک تیم پژوهشگر که در زمینه تغییرات خاک و سازه  فعالیت های پژوهشی قابل قبول درکشور داشته اند، انجام گیرد . 
وی در پایان گفت: کارشناسان رسمی دادگستری بر اساس مفروضات کوتاه و کلی اظهار نظر می کنند؛ اما معتقدم بررسی مساله حادثه شهران یک کار دانشگاهی و پژوهشی است . 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : بررسی - حادثه - شهران - اینکه - موضوع - مساله - نخواهد - کارشناسی - پژوهشی - کارشناسان - دادگستری - تواند - ناطقی - چگونگی - اظهارنظر - اظهار - ترکیدگی - زلزله - تغییرات -

نظر شما در مورد : حدسیات به چگونگی حادثه شهران کمکی نخواهد کرد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها