مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 45525 -تاریخ انتشار : دوشنبه 07 اسفند 1396 -ساعت : 06:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن
خواب سنگین مدیریت مدرنیته مصرف آب در کشاورزی سنتی مازندران

علت عقب ماندگی کشاورزی مازندران چیست؟

خواب سنگین مدیریت مدرنیته مصرف آب در کشاورزی سنتی مازندران

مازندشورا: آقای وزیر با وجود تمهیداتی که برای تجهیز و نوسازی و آبیاری تحت فشار برای استان‌های شمالی به‌ویژه مازندران اندیشیده شد اما مازندران از این غافله عقب مانده است.

مازندشورا: در شهرستان ساری اظهار کرد: در مازندران کشت برنج به عنوان کشت غالب استان مطرح است و در حال حاضر با توجه به صعوبت کاری که در این زراعت وجود دارد برای جوانان جذابیت چندانی ندارد.

وی اظهار کرد: در بخش کشاورزی زیربنایی‌ترین پروژه‌ای را که از اول انقلاب با توجه به جغرافیای کشت و کار در مازندران انجام شد کشت برنج بوده است و در حال حاضر با توجه به صعوبت کاری که در این زراعت وجود دارد برای جوانان جذابیت ندارد.

این کارشناس بخش کشاورزی درباره  اجرای طرح آبیاری تحت فشار و تجهیز و نوسازی گفت: هر ساله ردیف اعتباری جزیره‌ای و پراکنده‌ای برای مازندران در نظر گرفته می‌شود و از ابتدای دولت یازدهم از محل فاینانس با کشور چین قرار است سرعت اجرای این پروژه دست‌کم پنج برابر شود اما در عمل همان اجرای قطره چکانی با سرعت پایین‌تری در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در کشورهای آسیای جنوب شرقی و شرق آسیا اصلی‌ترین کشت تولید برنج هستند، گفت: این کشورها از الگوی سنتی کشت برنج عبور کردند اما ما همان روش 30 سال گذشته را انجام می‌دهیم.

*متولی کشاورزی در مازندران ایجاد رغبت کند

این کارشناس کشاورزی اضافه کرد: انتظار نداریم سرعت پیشرفت در اجرای تجهیز و نوسازی و آبیاری تحت فشار همانند کشورهای صنعتی مقایسه شود اما دست‌کم سرعت پیشرفت ما با استان مجاور یعنی گیلان قابل مقایسه باشد.

مومنی خاطر نشان کرد: امسال در استان گیلان بیش از 10 هزار هکتار از شالیزارها تجهیز و نوسازی شد و سوال اینجاست چرا در گیلان باید شاهد تحول در تجهیز و نوسازی باشیم اما مازندران درجا بزند اگر هر مشکلی باشد مربوط به هر دو استان است البته ما انتظار نداریم سرعت پروژه در گیلان پایین بیاید ولی ما انتظار داریم در مازندران همین رقم باشد.

وی اظهار کرد: متولی کشاورزی مازندران باید در بحث کشاورزی رغبت کند دیگر کسی حاضر نیست با نشا و خرمن کوب‌دستی اقدام به کشت کند بحث استفاده از پهبادها در کشاورزی است در چنین شرایطی ما نباید انتظار داشته باشیم کشاورز به صورت سنتی اقدام کشت کند.

این کارشناس کشاورزی بیان کرد: از سویی دیگر محدودیت منابع آب داریم  و رها کردن زمین در شرایط باتلاقی منابع آب را از بین می‌رود اگر بحث کشت کلزا، کشت دوم لازمه این است تجهیز و نوسازی اتفاق بیفتد اگر مشکل زهکشی و تجهیز و نوسازی حل نشود در 10 سال آینده کشت برنج یک رویا تبدیل می شود و از نظر شغلی جذابیتی برای نسل جدید نخواهد داشت.

مومنی گفت: با توجه به بحران آب در کشور که جز اولویت‌های اول دولت بود برای سرعت اجرای پروژه در مازندران اعتبارات در نظر گرفته شده  اما از نظر جذب با مشکلاتی مواجه هستیم و در حد انتظارات نیست؛ امسال جزو خشک‌ترین سال‌هایی است در  پنج سال گذشته بی‌سابقه بود و راهکاری جز آبیاری تحت فشار نداریم امروز برای اخذ مجوزهای بهره‌برداری از منابع آب دچار مشکل هستند و در این زمینه نگران مجوزها هستند.

به گزارش فارس، آمار هواشناسی از کاهش 50 درصدی متوسط بارندگی کشور نسبت به سال گذشته و کاهش 57 درصدی نسبت به میانگین بلند مدت دلالت دارد و لازم است با توجه به این آمار که زنگ خطر را به شدت به صدا درآورده است اقدامات موثر و اساسی شکل گیرد که با عملکرد مدیران همخوانی ندارد.

در گزارش‌های بعدی به تحلیل و بررسی عملکرد این سازمان در اجرا و انجام  سایر راهکارهای افزایش بهره‌وری مصرف آب خواهیم پرداخت و از مسؤولان مربوطه می‌خواهیم گزارشی از عملکرد خود در این راستا برای تنویر افکار عمومی ارائه کنند.

3141/ج


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : علت عقب ماندگی کشاور -

نظر شما در مورد : خواب سنگین مدیریت مدرنیته مصرف آب در کشاورزی سنتی مازندران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها