مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 456 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 27 آذر 1393 -ساعت : 16:23

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بستن کارخانه‌های آجر کمکی به صنعت ساختمان نمی‌کند

مسئول بخش مصالح ساختمان مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی

بستن کارخانه‌های آجر کمکی به صنعت ساختمان نمی‌کند

مازند شورا: مسئول بخش مصالح ساختمان مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی گفت: هنوز دوران استفاده از آجر در کشور و جهان به پایان نرسیده است و بستن درب کارخانه‌های آجرسازی کمکی به وضعیت صنعت ساختمان نمی‌کند.

مازند شورا: سهراب ویسه بعد از ظهر امروز در همایش فناوری‌های نوین در ساخت و سازها، با طرح این سئوال که آیا دوران آجر به پایان رسیده است، تصریح کرد: به پایان رسیدن دوران استفاده از آجر به دلیل سنگین بودن آن در ساخت و سازها، سخنی بی‌پایه و اساس است زیرا هنوز در ایران و بسیاری از کشورهای جهان کاربرد خود را دارد.

وی بیان کرد: این موضوع در گذشته خیلی مطرح بوده است که بلوک‌های سیمانی و سفالی سنگین هستند و به ویژه باید بلوک‌های آجری را کنار گذاشت، اما ما نمی‌توانیم عده‌ای را بیکار کنیم در حالی که هنوز از آجر استقبال می‌شود.

این پژوهشگر ساختمانی عنوان کرد: از دوران مصالح سنگین مثل آجر فشاری و خشت معمولی گذشتیم و به بلوک رسیدیم که تحول مثبتی است اما بلوک‌های فعلی نیز ایده‌آل نیستند و باید تغییراتی در آنها بدهیم تا به بلوک‌های عایق تبدیل‌شان کنیم.

ویسه بار دیگر به سراغ سئوال نخست درباره پایان استفاده از آجر در ساختمان‌ها رفت و گفت: این یک فکر غیرکارشناسی است، زیرا از قدیمی‌ترین تمدن‌هایی هستیم که در ساخت و سازها از آجر استفاده می‌کنیم، بنابراین با تقویت عایق در این نوع مصالح، استفاده از منافذ بیشتر بر روی آجر و سبک‌سازی کردن آن می‌توانیم به نتیجه برسیم.

مسئول بخش مصالح ساختمان مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی با اشاره به کم شدن استفاده از بلوک‌های سیمانی در مازندران و رفتن به سمت بلوک‌های سفالی، ادامه داد: اکنون 12 کارخانه آجر در مازندران فعال است، اگر نخواهیم از آجر استفاده کنیم و این تولید را در جای دیگر انجام بدهیم وضعیت بهتر نخواهد شد، با بستن درب کارخانه‌ها نیز کمکی به صنعت ساختمانی نخواهد شد، نتیجه آن بیکاری است که تبعات بدی در اجتماع دارد.

وی در پایان یادآور شد: باید تحولی در صنعت آجر ایجاد کنیم که این تحول نیاز به سرمایه و اراده مدیران دولتی دارد./فارسلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مسکن - آجر - ساختمان - -

نظر شما در مورد : بستن کارخانه‌های آجر کمکی به صنعت ساختمان نمی‌کند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها