تخلف درصد کمی از اعضای نظام مهندسی را به پای همه ننویسید

تاریخ انتشار : سه شنبه 08 اسفند 1396 - ساعت : 12:02

کد مطلب: 45637 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس سازمان نظام مهندسی استان مازندران؛

تخلف درصد کمی از اعضای نظام مهندسی را به پای همه ننویسید

اختصاصی مازندشورا: سیف‌الله علی‌نیا، رئیس نظام مهندسی ساختمان حول موضوعات مختلف و نیز برنامه‌های این سازمان در گفت‌و‌گویی با مازندشورا اظهاراتی داشته که به شرح زیر می‌باشد.

اختصاصی مازندشورا: در بخش اول این گفت‌و‌گو، علی‌نیا درمورد برنامه‌های سازمان و نیز اولویت‌بندی‌ها اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی تخصصی و فنی‌ترین سازمان غیردولتی است که توانسته جایگاه خودش را در بین جامعه و مردم اثبات کند و به همین دلیل نگاه بسیاری از بخش‌ها به چگونگی فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی در سازمان می‌باشد و از طرفی در پایان هر سال، برنامه‌ و بودجه‌ی مصوب از سوی هیئت مدیره به مجمع عمومی ارائه می‌شود؛ این مصوب‌نامه‌ها به جهت تعیین چشم‌انداز یک‌ ساله‌ی سازمان است.

طبیعتاً خط مشی سازمان از طرف هیئت مدیره تعیین و توسط مجمع عمومی تصویب می‌شود.

وی در ادامه برنامه‌های سازمان را این‌چنین برشمرد:

  • تلاش در جهت واقعی‌سازی خدمات مهندسی و رفع دغدغه‌ی جامعه در این خصوص‌
  • تلاش در جهت اعتمادسازی بیشتر و این‌که جامعه به این اعتقاد برسد که ساختمان مهندسی‌ساز تفاوت بسیاری با سایر ساختمان‌ها دارد
  • ایجاد فضایی برای مردم و سازندگان تا سود خود را در رعایت هرچه بیشتر مقررات ملی ضوابط شهرسازی ببینند
  • برنامه‌ریزی در رابطه با خروج از دونقشه‌ای با هماهنگی استانداری، اداره‌کل راه و شهرسازی و شهرداری‌ها
  • تقویت بخش کنترل و نظارت سازمان در جهت رعات اصول و قواعد فنی
  • آموزش حرفه‌ای و کارگاهی به اعضا در کنار آموزش ارتقای پایه
  • بسترسازی در جهت صادرات خدمات مهندسی به خارج از کشور
  • تعامل مناسب با مرجع‌های ذی‌ربط و شهرداری‌ها به جهت تحکیم وحدت رویه و خدمت‌رسانی بیشتر به مردم
  • فراهم نمودن زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات مهندسی به بخش‌های گردشگری و سرمایه‌گذاری با شرایط مناسب‌تر

رئیس سازمان نظام مهندسی استان درمورد نقش نظام مهندسی استان و فعالیت آن در راستای استحکام سازی ساختمان‌ها، افزود:

مقررات و آئین‌نامه‌های مربوط به احداث ساختمان به‌گونه‌ایست که اگر هم ساختمان‌ها از مسیر سازمان خروجی داشته باشند، از ابتدا با مدیریت سازمان و با نظارت مهندسان ناظر و به‌کارگیری جریان ذی‌صلاح ساخته بشوند.

وی ادامه داد: ما تضمین می‌کنیم که کم‌ترین خسارت را در همه‌ی حوادث همچون زلزله داشته باشیم؛ مقایسه‌ی زلزله رودبار و کرمانشاه، این موضوع را ثابت کرده است.

تفاوت یک ساختمان که همه‌ی مقررات در آن لحاظ شده باشد با ساختمان‌هایی که اصول مهندسی در آن رعایت نشده، حداکثر 15 درصد می‌باشد و باید در راستای نهادینه شدن استفاده از مهندسان ناظر و مصالح استاندارد در ساختمان‌سازی‌ها تلاش نمود.

همچنین سیف‌الله علی‌نیا در رابطه با همکاری سازمان نظام مهندسی با دستگاه‌های ذی‌ربط و نیز نقش آن سازمان در طرح ملی بازآفرینی شهری، اضافه کرد: سازمان نظام مهندسی یک سازمان خدمات‌رسان است و حداکثر تعرفه‌ی دریافتی، سه درصد اجرای ساختمان می‌باشد اما با این وجود سازمان نظام مهندسی، در هر حوزه‌ای که منافع مردم و جامعه در آن دخیل باشد حاضر به همکاری است.

همکاری یاد شده مستلزم ارائه اختیاراتی از سوی وزارت راه و شهرسازی می‌باشد که در آن صورت، این زمینه در سازمان و نیز اعضا وجود دارد .

درمورد موضوع طرح ملی بازآفرینی شهری و ساماندهی بافت‌های فرسوده نیز بیان شد: طرح بسیار خوبی از سوی دولت است و سازمان نظام مهندسی آماده‌ی هرگونه همکاری با در این زمینه‌ با شهرداری‌ها می‌باشد.

در بخش انتهایی این گفت‌و‌گو، علی‌نیا به گفته‌ی نائب رئیس شورای اسلامی شهرساری مبنی بر امضا فروشی و نیز نارضایتی اعضای سازمان نظام مهندسی این‌چنین واکنش نشان داد: من بدنبال پاسخ‌گویی به اظهارات یک عضو محترم شورا نیستم و به عنوان کسی که سال‌ها در شورای اسلامی شهر بابل عضو و دارای مسئولیت بودم، باید عرض کنم که از شهرداری‌ها گرفته تا سازمان بزرگی همچون نظام مهندسی، ضعف وجود دارد و نمی‌شود آن‌را انکار کرد اما با قاطعیت عرض می‌کنم با توجه به شناختی که بیش‌تر از بیست‌سال در ادارات دارم چه درحوزه‌ی پرسنلی و هم خدمات مهندسی که توسط اعضای محترم ارائه می‌شود، سازمان نظام مهندسی را یک سازمان چابک، منظم و سالم می‌دانم و سازمانی که سی و پنج هزار عضو متخصص دارد و درصد کمی تخلف می‌کنند، نباید آن‌ را به پای کل اعضا نوشت.

 همچنین می توانید از طریق لینک زیر، این مصاحبه را در دو هفته نامه موثق مطالعه کنید:

دانلود بیست و دومین شماره نشریه موثق

نویسنده :

برچسب ها : #رئیس سازمان نظام مهندسی استان مازندران؛تخلف درصد کمی از اعضای نظام مهندسی را به پای همه ننویسید


تخلف درصد کمی از اعضای نظام مهندسی را به پای همه ننویسید

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : تخلف درصد کمی از اعضای نظام مهندسی را به پای همه ننویسید

*

*


X https://sport45.site/