مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4564 -تاریخ انتشار : یکشنبه 27 تیر 1395 -ساعت : 11:11

چاپ به اشتراگ گذاشتن

بلدیه طرح محدود کردن اختیارات مالی شهردار تهران را بررسی می کند؛

بازی با 22 امضا در زمین اختیارات شهردار

مازندشورا: بزنگاه رای دادن همان جایی است که حساب خیلی چیزها را روشن می کند و مرور این سه سال اخیر نشان داده اگر برخلاف شمار امضا کنندگان، اینبار اکثر اعضا راضی به محدود کردن دایره اختیارات مالی شهردار تهران نشوند نباید تعجب کرد.

مازندشورا:

بازی با 22 امضا در زمین اختیارات شهردار بلدیه | بهشاد بهرامی | هفته گذشته پس از سه سال یک فوریت طرح «کاهش اختیارات شهردار تهران» به هیات رئیسه پارلمان محلی پایتخت تقدیم شد. طرحی که با داشتن امضای 22 عضو شورا، حاشیه جلسه سه شنبه گذشته شورای شهر را پررنگ تر و مهم تر از صحن علنی کرد.

همراهی اصولگرایان از ابتدا وزن این تصمیم شورایی ها را بالابرد گرچه تجربه بزنگاه های سرنوشت ساز دوره چهارم شورا ار همان روز اول نشان داده تا ثبت رای قطعی اعضا زیاد نمی توان روی حرف ها و وجهه و عقاید آنها حساب کرد.

22 عضو شورای شهر تهران به واسطه بررسی و تصویب این طرح بنا دارند اولا تمامی اختیارات تفویض شده به شهردار تهران را که به استناد مصوبات شورا در دوره های گذشته «کان لم یکن» اعلام کنند و ثانیا شهردار تهران را ملزم به پاسخگو بودن در برابر شورای شهر به عنوان نهاد نظارتی بالادست خود کند. اعضای موافق بررسی این طرح یک فوریتی، عدم پاسخگویی و شفاف سازی مالی توسط شهرداری تهران، عدم پاسخگویی به تذکرات اعضای شورا و لزوم پاسخگویی شورای شهر با توجه به وظایف قانونی و نظارتی خود به افکار عمومی را مهم ترین دلایل مطرح کردن آن عنوان کرده اند.
در متن پیشنهادی این طرح یک فوریتی آمده است: « با توجه به اینکه شورای شهر تهران جهت تسریع در انجام امور شهر و شهروندان و افزایش بعد نظارتی به استناد وظایف و اختیارات قانونی خود مندرج در قانون تشکیلات وظایف، انتخابات شورای های اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/ 1375 موضوع بند 14 ماده 71 اختیاراتی را که به شهردار تهران تفویض کرده باز پس می گیرد.»

به گزارش بلدیه، احمدحکیمی پور،علیرضا دبیر، رحمت اله حافظی، غلامرضا انصاری، ولی الله شجاع پوریان، محمدمهدی تندگویان، محمدسالاری، عبدالحسین مختاباد، محمد حقانی، محسن سرخو، علی صابری، حبیب کاشانی، الهه راستگو، معصومه آباد، فاطمه دانشور، ابوالفضل قناعتی، احمدمسجد جامعی، حسین رضا زاده، عبدالمقیم ناصحی، هادی ساعی، اقبال شاکری و مرتضی طلایی امضا کنندگان نهایی این طرح یک فوریتی هستند.

احمد حکیمی‌پور اولین امضا کننده این طرح معتقد است تحقق چنین امری موجب ارائه گزارش های شفاف به شورا خواهد بود. به گفته وی تا پیش از انقلاب اسلامی اختیارات شهردار به میزان 10 هزار تومان بود که این مبلغ پس از انقلاب به 20 میلیون تومان و بعدها به 500 میلیون تومان افزایش پیدا کرد اما در حال حاضر سقف این اختیار بسیار بالا رفته و شهردار تهران در حد یک وزیر اختیار دارد.

رحمت اله حافظی رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران نیز  به عنوان سومین عضو شورا که این طرح را امضا کرده است با تاکید بر اینکه موضوع این طرح شش ماه پس از شکل گیری شورای شهر چهارم مطرح شد اما مورد استقبال سایر دوستان در شورای شهر قرار نگرفت، به «بلدیه» می گوید: علت پیگیری برای تصویب چنین طرحی این است که به اعتقاد بنده وقتی یک دوره شورای شهر تمام می شود تمام اختیاراتی که از سوی آن شورا به شهردار تهران تفویض شده است دیگر قابل استفاده نیست و برای دوره بعدی مدیریت شهری مجددا باید آنچه که شهردار تهران نیاز دارد در صحن شورا مطرح کند، مصوبه بگیرد و براساس آن کار را دنبال کند. چراکه وقتی عمر یک دوره شورا به اتمام می رسد اختیاراتی که در آن دوره به شهردار تفویض شده است در دوره بعد به دلیل رسمیت نداشتن عضویت اعضای دوره گذشته ، قابل استناد و قابل استفاده باشد. اما در ابتدای شکل گیری دوره اخیر شورای شهر برخی دوستان شورا چنین اعتقادی را نداشتند.

او ادامه می دهد: اما هفته گذشته مجددا این موضوع از سوی عده ای از دوستان شورا مطرح شد. علت طرح دوباره چنین موضوعی مباحثی همچون عدم توجه شهردار به تذکرات و هشدارهای اعضای شورای شهر تهران است. به تعبیر دیگر در حال حاضر در فضای مدیریت شهری بی توجهی به شورا حاکم است.

حافظی با بیان اینکه اعتقاد دارم تعدادی از دوستان شورای شهر به دلیل فشار افکار عمومی طرح را امضا و چه بسا ممکن است در زمان بررسی طرح در صحن همراهی لازم را نداشته باشند، عنوان می کند: با این وجود اعضای امضا کننده این طرح اعتقاد دارند که اختیارات تفویض شده در دوره های گذشته به شهردار تهران باید لغو شده و شهردار اختیارات مجدد برای دوره کنونی را در قالب یک لایحه دوفوریتی به شورا مطرح کند، دفاع کند و مجددا اختیارات بگیرد.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران تاکید می کند: ارائه چنین طرحی به هیات رئیسه شورای شهر به این دلیل است که ما به عنوان اعضای شورای شهر بدانیم چه چیزی را شورا به شهردار تفویض کرده است و با علم و آگاهی کار را دنبال کنیم.

او با اشاره به این موضوع که در حال حاضر منتظر قرارگرفتن این طرح در دستور کار شورا از سوی رئیس شورای شهر هستیم، می گوید: طبق قانون آنچه تحت عنوان طرح امضا می شود و به هیات رئیسه شورای شهر تقدیم می شود هیات رئیسه موظف می شود اعلام وصول کند و بعد هم در قالب دستور برای بررسی در صحن شورا قرار دهد. هر چند در گذشته شاهد بودیم که اعمال برخی سیاست های هیات رئیسه هم بر این جریانات نقش دارد.طوری که در صورت موافق بودن با برخی طرح ها سریع تر در دستور کار قرار می گیرد و در صورت موافق نبودن با تاخیر در دستور کار شورا قرار گرفته می شود و به انواع در بررسی آن اختلال ایجاد میکنند چنین موضوعاتی وجود دارد ولی در هر صورت باید این طرح در دستور قرار گیرد و نهایتا تصویب شود.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه بخش عمده ای از این طرح به اختیارات مالی شهردار تهران باز می گردد، اضافه می کند: در سال های گذشته اختیاراتی به شهردار تفویض شده است که اصلا به عنوان عضو شورا از آنها اطلاع نداریم  اما شهردار عملیات بر مبنای آنها عملیات انجام می دهد . از این رو اعتقاد داریم بر مبنای این طرح باید تمام اختیارات تفویض شده لغو شود و شهردار مجددا هر چه اختیار می خواهد در قالب لایحه دو فوریت از شورا مصوبه بگیرد.

به گفته وی حداقل دستاورد تصویب این طرح این است که شورا می داند چه اختیاراتی را تفویض می کند. ضمن آنکه نباید سقف اختیارات شهردار بی نهایت باشد. چراکه زمانی که اختیارات به طور کامل و بدون رعایت سقف تفویض می شود شهردار به پشت سر خود هم نگاه نمی کند و فقط ممکن است سالی چندبار برای بررسی بودجه سالانه یا تفریغ و.. به شورا مراجعه کند اما وقتی اختیارات محدود شود شهردار ملزم می شود هر چند وقت یکبار در شورا حضور پیدا کند و پاسخگوی شورا باشد.

حافظی تاکید می کند: در حال حاضر شهردار تهران عملا نیازی به شورا احساس نمی کند و طبیعتا تبعیتی هم از شورا ندارد. اما اگر شهردار مجبور باشد برای هر اقدامی با شورا هماهنگ شود قطعا میزان پاسخگویی او هم افزایش پیدا می کند.
به گزارش بلدیه موافقین طرح در حالی از کاهش اختیارات شهردار تهران دفاع می کنند که اقلیتی که حاضر به امضای این درخواست نشدند با لحنی مطمئن این حرکت 22 نفره را در حد یک نمایش سیاسی نشان می دهند که در نهایت رنگ و بوی سیاسی خواهد داشت.
 
پرویز سروری که همواره از حامیان شهردار تهران در شورای شهر است امضا کننندگان این طرح را به چند دسته تقسیم می کند؛ دسته اول، کسانی هستند که اساسا حیاتشان در تنش سیاسی و ایجاد چالش در شورای شهر است. این افراد سابقه شورای شهر اول درباره قفل کردن شهر و آثار وخیمی که برای مردم به بار آورد را درکارنامه خود دارند.
 
دسته دومی که طرح را امضا کردند بانیت اصلاحی، حل مشکلات مردم و افزایش نظارت و کنترل بر عملکرد مالی شهرداری این موضوع را مطرح می کنند و دسته سوم هم نسبت به انتصابات اخیر شهردار تهران انتقاد دارند که چرا انتصابات با شورای شهر هماهنگ نشده است.
محسن پیرهادی نیز که از نظر سیاسی همسو با سروری است ناراحتی اش را از این طرح پنهان نمی کند و می گوید: یکی از نکات ناراحت‌کننده این قضیه، فقدان حتی یک برگ سند کارشناسی در 6 کمیسیون شورا به عنوان مقدمه لازم کار است که سبب شد امری که می‌توانست کارشناسی و با متانت و بی‌طرفی مطرح شود به جولان بی‌اخلاقی برخی افراد و مجموعه‌ها تبدیل شود.
 
وی در پاسخ به این پرسش که چه چیزی باعث شد اعضا به این نتیجه برسند که این طرح پس از 17 سال لغو شود و در این زمینه نامه‌ای امضا کرده‌اند، گفت: اولاً همه اعضا امضا نکردند ثانیاً برخی از کسانی که امضا کردند به صورت مشروط امضا کردند و به صورت صریح بیان کردند این امضا برای بررسی بوده نه لغو مصوبه ثالثاً در این چند سالی که از امر شورا گذشته به کرات دیده‌ایم که برای برخی اعضا منافع حزبی و گروهی بر منافع شهر و شهروندان ارجحیت دارد.
 
عضو هیأت رئیس شورای شهر گفت:‌سیاسی کردن در این قضیه آنقدر زشت و زننده است که جای تأسف و تأثر دارد؛ شخصی در یک زمان با شهردار وقت، هماهنگ و هم مسلک است و این مصوبه را امضا می‌کند و روز دیگر برای لغو آن تلاش می‌کند تا مبادا شهردار در سال آخر فعالیت بتواند پروژه‌های شهر را به موقع به اتمام برساند.
 
به عقیده پیرهادی امضاکنندگان اهداف مختلفی داشتند برخی دوستان با نگاه کارشناسی و بررسی منصفانه موافق بودند نه اهدافی که در برخی جاها عنوان شد و اطلاع دارم که اعضا هم از رویه پیش گرفته طراحان گلایه داشتند. برخی اعضا مثل همیشه برای فشار سیاسی و املای دیکته شده افرادی بیرون از شورا پیگیر ماجرا بودند و برای ناکارآمد شدن شهرداری این طرح را ارائه کردند.
 
وی در پاسخ به این سؤال که سرنوشت این طرح به کجا می‌انجامد گفت: این طرح حتی هنوز در هیأت رئیسه مطرح نشده و جای تأسف دارد که طرح نورسیده‌ای که می‌تواند فارغ از نتایج بررسی مثبت یا منفی باشد با اقدامات ناشایست و نامبارک روبه‌رو شد.
 
به گزارش بلدیه آنچه در بررسی مواضع و عملکرد اعضای شورای شهردر مورد این طرح بیش از هر نکته ای بارز است جریان سازی رسانه ای و تبلیغاتی دو جریان شورا از بازی است که در زمین اختیارات شهردار تهران به راه افتاده و به نظر می رسد در واپسین سال فعالیت دوره چهارم شورای شهر بیشتر از هر زمان دیگری به خطوط قرمز یکدیگر نزدیک شده اند.
 
تا همین جای کار آن 22 عضو موافق از جو رسانه ای ایجاد شده بهره لازم را برده اند، چنانچه مهدی چمران نهایت تلاش خود را کرد تا جلوی مطرح شدن و رسانه ای شدند این درخواست را بگیرد، اما بزنگاه رای دادن همان جایی است که حساب خیلی چیزها را روشن می کند و مرور این سه سال اخیر نشان داده اگر برخلاف شمار امضا کنندگان، اینبار اکثر اعضا راضی به محدود کردن دایره اختیارات مالی شهردار تهران نشوند نباید تعجب کرد.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهردار - شورای - تهران - اختیارات - بررسی - تفویض - گذشته - عنوان - اعضای - بلدیه - شورای شهر تهران - رئیسه - موضوع - دوستان - موافق - دستور - سیاسی - اختیاراتی - اعتقاد - پاسخگویی - گزارش - حافظی - افزایش - اینکه - مجددا - دارند - تصویب - بگیرد - مصوبه - ایجاد - کارشناسی - هماهنگ - نهایت - تومان - تاکید - کمیسیون - اختیار - رسانه - ارائه - فوریتی - شهرداری - نظارتی - استناد - محدود - وظایف - چهارم - سروری - کسانی - افراد - عملکرد - امضای - درخواست - مبنای - نباید - بزنگاه - همراهی - انتصابات - پیرهادی - جریان - فوریت - رئیس شورای شهر - قانون - داشتند - فعالیت - تقدیم - منافع - می‌کند - عملیات - اطلاع - تذکرات - عمومی - کننده - استفاده - سلامت - انقلاب - افکار - میلیون - قانونی - مدیریت - کنندگان - لایحه - اسلامی - گرفته - سرنوشت - اتمام - چراکه - اعلام - شهروندان - دنبال - میزان -

نظر شما در مورد : بازی با 22 امضا در زمین اختیارات شهردار

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها