مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 45661 -تاریخ انتشار : سه شنبه 08 اسفند 1396 -ساعت : 13:50

چاپ به اشتراگ گذاشتن
۱۰ شهر پایدار جهان را بشناسید

۱۰ شهر پایدار جهان را بشناسید

مازندشورا: شهر‌های زوریخ، سنگاپور، استکهلم، وین، لندن، فرانکفورت، سئول، هامبورگ، پراگ و مونیخ ۱۰ شهر برتر جهان از منظر پایداری به حساب می‌آیند.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، سید محسن طباطبایی مزدآبادی در نشست بررسی راهکار‌های افزایش درآمد شهری که در دبیرخانه انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار شد، با بیان اینکه زمین در حال تبدیل شدن به یک سیاره شهری است و حدود ۸۸ درصد از رشد جمعیت، در شهر‌ها اتفاق می‎افتد، گفت: ۹۰ درصد این رشد در شهر‌های بزرگ کشور‌های رو به توسعه حادث می‎شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۳.۹ میلیارد نفر از جمعیت جهان در شهر‌ها و مناطق شهری زندگی می‎کنند و پیش‎بینی می‎شود تا سال ۲۰۵۰ این میزان به ۷۵ درصد جمعیت جهان؛ یعنی ۶.۳ میلیارد نفر خواهد رسید، یادآور شد: نگرانی از تبعات شهرنشینی گسترده و تأثیرات بی‎حدوحصر شهر‌ها بر روی اکوسیستم زمین و همچنین ناتوانی الگو‌های توسعه، به طور اعم و الگو‌ها و مکاتب توسعه و برنامه‎ریزی شهری به طور اخص باعث شد که در دهه‎های پایانی قرن بیستم توسعه پایدار، موضوع پایداری شهری و شهر پایدار، مطرح شده و مورد تحلیل قرار گیرد.

مدرس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه پایداری شهری از دریچه‎های مختلفی نگریسته می‎شود، اما به طور کلی شهر پایدار، شهری است که در سه بعد اجتماعی، اقتصادی و زیست‎محیطی دارای ثبات باشد، خاطرنشان نمود: به‎عبارتی، درک بهتری از وضعیت پایداری یک شهر با در کنار هم قرار دادن سه عنصر مردم، سیاره و اقتصاد حاصل خواهد شد.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با تاکید بر اینکه یکی از اضلاع پایداری شهری، اقتصاد پایدار است، افزود: در واقع درآمد پایدار، سنگ بنای توسعه پایدار شهری است؛ زیرا پایداری اقتصادی شهر می‎تواند پایداری زیست‎محیطی و دیگر ابعاد پایداری را نیز به همراه داشته باشد و برعکس شهری که بر درآمد پایدار متکی نباشد نمی‎تواند ملاحظات زیست‎محیطی را رعایت کند و از منظر اجتماعی نیز پایدار نیست

طباطبایی مزدآبادی به بررسی‌های مؤسسه آرکادیس (Arcadis)، در زمینه رتبه‎بندی شهر‌های جهان بر مبنای پایداری اشاره کرد و گفت: برای سنجش پایداری در سه بعد اجتماعی اقتصادی و زیست‎محیطی، از ۲۰ شاخص و ۳۲ زیرشاخص که اطلاعات آن‌ها از مراکز معتبری مانند: بانک جهانی، سازمان بهداشت جهانی و دیگر مراکز معتبر بین‌المللی به دست آمده استفاده شده است که برخی از این شاخص‎ها، جنبه مثبت و برخی دیگر جنبه منفی دارند.

وی در این خصوص توضیح داد: شاخص‌های این گزارش شامل آموزش، سلامت و بهداشت، ویژگی‎های دموگرافیک، برابری درآمدی، استطاعت مالی شهروندان، میزان خشونت، خطرات زیست‎محیطی، فضای سبز، انرژی، آلودگی هوا، انتشار گاز‌های گلخانه‎ای، مدیریت ضایعات و زباله، آب آشامیدنی و سیستم فاضلاب، زیرساخت‎های حمل‎ونقل، توسعه اقتصادی، سهولت کسب‎وکار، توریسم، تحرک، ارتباطات و اشتغال می‎باشند.

نائب رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با بیان اینکه بر مبنای این گزارش، ۱۰ شهر اول جهان در زمینه پایداری شامل شهر‌های زوریخ، سنگاپور، استکهلم، وین، لندن، فرانکفورت، سئول، هامبورگ، پراگ و مونیخ می‎باشند، ادامه داد: وضعیت درآمدی پایدار در این شهر‌ها می‎تواند شاخص مناسبی برای نقش درآمد در توسعه پایدار شهری باشد. همان‎طور که ملاحظه می‎شود هشت مورد از این شهر‌ها در اروپا قرار دارند.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : پایدار - پایداری - توسعه - اقتصاد - زیست‎محیطی - اینکه - شهر‌ها - انجمن - اقتصادی - درآمد - می‎شود - اجتماعی - گزارش - جمعیت - شهر‌های - دارند - مبنای - مراکز - جهانی - درآمدی - بهداشت - زمینه - می‎باشند - میلیارد - مزدآبادی - طباطبایی - پایگاه - سیاره - میزان - وضعیت - تاکید - می‎تواند -

مطالب مرتبط با : ۱۰ شهر پایدار جهان را بشناسید
نظر شما در مورد : ۱۰ شهر پایدار جهان را بشناسید

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها