مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4576 -تاریخ انتشار : یکشنبه 27 تیر 1395 -ساعت : 12:34

چاپ به اشتراگ گذاشتن

جلسه شورای اسلامی شهر گرگان؛

غیبت حامیان شهردار جلسه را از رسمیت انداخت

مازندشورا: جلسه شورای اسلامی شهر گرگان در روزی که عده ای از شهروندان در آن تجمع کرده بودند، به علت غیبت پنج عضو حامی ابقای شهردار از حالت رسمیت خارج شد.

مازندشورا:

بلدیه|دویست و نود و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر گرگان قرار بود عصر شنبه به صورت رسمی و علنی در محل جلسات پارلمان محلی برگزار شود که به علت به حدنصاب نرسیدن تعداد اعضا از رسمیت خارج شد.از آنجایی که هفته گذشته به دلایل عجیبی جلسه رسمی هفتگی تشکیل نشد انتظار می رفت نخستین جلسه علنی شورائیان پس از ماه مبارک رمضان را شاهد باشیم که این بار به بهانه ای دیگر جلسه از حالت رسمیت افتاد و لوایح و نامه ها برای بررسی و تصویب باید حداقل یک هفته دیگر منتظر بمانند.
اما آنچه که جلسه امروز را با جلسات گذشته متمایز می کرد تجمع عده ای از شهروندان گرگانی در مقابل ساختمان شورای شهر بود. شهروندانی که خود را حامی شهردار معرفی می کردند با در دست داشتن پلاکاردی با عنوان «من شهروند گرگان هستم و از شهردار گرگان «صادقلو» حمایت می کنم» به دنبال نشان دادن اعتراض خود به اعضای منتقد شهردار و خواستار ابقای وی بودند.
آنها حتی پا را فراتر قرار نهادند و با حضور در صحن و محل برگزاری جلسه فریادهایی در راستای حمایت از شهردار و انتقاد از اعضای منتقد سر دادند.
هشت عضو منتقد و پنج عضو حامی شهردار هستند
حسین صادقلو شهردار گرگان مطابق بخشنامه ابلاغی اولیه از سوی وزارت کشور در رسته بازنشستگان قرار دارد و می بایست تا روزهای آینده جای خود را به فردی دیگر دهد. این موضوع موجب شده تا طیفی که از آن به عنوان مخالفان یا منتقدان شهردار نام برده می شود زودتر از فرا رسیدن موعد مقرر به دنبال استیضاح شهردار و انتخاب جایگزینی برای وی باشند.
بر اساس دسته بندی های صورت گرفته از سوی شهروندان، ۸ عضو شورا به اسامی زهرا نورا (رئیس)، صفرعلی پایین محلی، اسدالله کبیر، علی کلاتی، مهران فدوی، محمد قدس مفیدی، محمدرضا سبطی و علیرضا پزشکپور به عنوان مخالف و ۵ عضو دیگر به اسامی حسین ربیعی، ناصر گرزین، محمدابراهیم جرجانی، فائزه عبدالهی و علی اصغر یوسفی به عنوان موافق ابقای شهردار نام برده می شوند.
در روزهای اخیر و در فضای مجازی بارها عنوان شده بود که جلسه علنی امروز قرار  است به تصمیم گیری اعضای شورا درباره ماندن یا رفتن شهردار اختصاص پیدا کند که این موضوع به صراحت از سوی رئیس شورا رد شد.
تکذیب زهرا نورا اما موجب نشد شهروندان گرگانی بپذیرند که «استیضاح شهردار» در دستور کار امروز شورای شهر قرار ندارد.
استیضاح شهردار در دستور کار نبود
هشت عضو شهردار به همراه ابراهیم دشتیان معاون عمرانی فرمانداری گرگان، شهردار و برخی مدیران شهری دقایقی را منتظر حضور سایر اعضا ماندند زیرا مطابق قوانین شورا، با حضور حداقل دو سوم اعضا جلسه حالت رسمی پیدا می کند که این تعداد برای شورای گرگان ۹ عضو است.
پس از گذشت ۳۰ دقیقه از زمان اعلام شده آغاز جلسه، نورا یقین پیدا کرد که پنج عضو غایب (حامیان شهردار) قصد حضور در صحن را ندارند و بدین ترتیب جلسه به صورت غیررسمی با پخش قرآن و سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.
رئیس شورا در همان ابتدای سخنان خود به انتقاد از اعضای غایب پرداخت و سپس سه دستور کار جلسه امروز را برای حاضران تشریح کرد. بر اساس اعلام نورا، موضوع استیضاح شهردار برخلاف گمانه زنی ها در دستور کار قرار نداشته و ارائه گزارش کمیسیون ماده ۶۴ قانون اصلاح مالیات های مستقیم از سوی مهران فدوی، بررسی نامه ها و لوایح هیئت رئیسه و کمیسیون ها و نشست اعضا با مدیر بهزیستی شهرستان گرگان سه دستور کار امروز بوده است.

انتقاد رئیس شورا از اتهام زنندگان فضای مجازی
به گفته نورا، ۱۵ نامه و لایحه در دستور کار قرار داشته که بررسی آنها به علت غیبت حداقل یک عضو و از رسمیت افتادن جلسه به زمان دیگری موکول می شود. وی همچنین هدفش از تشکیل غیررسمی جلسه را احترام به شهروندان حاضر در صحن اعلام کرد.
رئیس شورای شهر در واکنش به مطالب و برخی اتهاماتی که این روزها در فضای مجازی علیه او و دیگر اعضا به راه افتاده است متنی با عنوان «آنچه گذشت بر ما و آنچه خواهد گذشت» را قرائت کرد. نورا در این متن به انتقاد از منتقدین و اتهام زنندگان به اعضای شورا پرداخت و خود و همکارانش را به حفظ آرامش، ایستادگی و همبستگی دعوت کرد. وی همچنین برای منتقدان خط و نشان کشید و گفت: دیگر تحقیر اعضا را بر نمی تابیم.
وی خطاب به شهروندان حاضر در صحن که عمدتاً هوادار شهردار بودند نیز بیان کرد: بحث ماندن یا رفتن شهردار را قانون مشخص می کند و ما تصمیم گیرنده نیستیم.
نورا پس از بیان سخنان خود و پس از گذشت بیست دقیقه ختم جلسه را اعلام کرد.
حضور اعضای حامی شهردار در سالن انتظار
تجمع کنندگان که تا آن لحظه آرام بودند پس از پایان جلسه شعارهایی در حمایت از شهردار سر دادند. در میان شعارهای آنها البته اتهامات و انتقاداتی به اعضای منتقد شهردار نیز شنیده می شد. صادقلو در میان شعارهای حامیان خود از صحن خارج شد و به سالن انتظار شورا رفت.
جالب آنکه جرجانی، عبدالهی و گرزین که سه عضو حامی شهردار بودند در طبقه همکف حضور داشتند! آنها عنوان کردند تعمداً در صحن حاضر نشدند تا جلسه از حالت رسمیت خارج شود!
حلقه محاصره شهردار توسط حامیانش تا درب ورودی شورا نیز ادامه داشت. البته موضع تمامی تجمع کنندگان حمایت از شهردار نبود اما زمزمه آنها در میان فریادهای موافقان و حامیان به گوش نمی رسید.
به این ترتیب یکی دیگر از جلسات شورا بدون بررسی نامه ها و لوایحی که می توانست گرهی از زندگی شهروندان باز کند و در میان دودستگی علنی اعضا به پایان رسید.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهردار - گرگان - اعضای - عنوان - شهروندان - شورای - دستور - رسمیت - امروز - منتقد - انتقاد - استیضاح - اعلام - حمایت - بررسی - حامیان - جلسات - اسلامی - حداقل - صادقلو - موضوع - البته - غیررسمی - دقیقه - ماندن - سخنان - ترتیب - پایان - همچنین - تصمیم - اتهام - قانون - کنندگان - پرداخت - زنندگان - کمیسیون - شعارهای - مطابق - منتظر - گرگانی - دنبال - لوایح - انتظار - تعداد - گذشته - تشکیل - ابقای - دادند - گرزین - جرجانی - عبدالهی - مهران - اسامی - روزهای - منتقدان - مجازی -

نظر شما در مورد : غیبت حامیان شهردار جلسه را از رسمیت انداخت

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها