مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4608 -تاریخ انتشار : دوشنبه 28 تیر 1395 -ساعت : 10:21

چاپ به اشتراگ گذاشتن

استقبال مالکان و سازنده ها از بسته های تشویقی؛

پیش بینی رونق 40درصدی ساخت و ساز در بافت فرسوده

مازندشورا: گفته می شود در حال حاضر سهم سازندگان از مشارکت در ساخت با 5 درصد کاهش به 45 درصد رسیده و در مقابل سهم مالکان با همین میزان افزایش به 55 درصد رسیده است. موازنه مشارکت در ساخت به نفع مالکان بدلیل بسته تشویقی اجرا شده از سوی شهرداری در سال گذشته است.

مازندشورا:

پیش بینی رونق 40درصدی ساخت و ساز در بافت فرسوده بلدیه | بهشاد بهرامی | تمایل به تجمیع پلاک ها و افزایش سهم مالکان نسبت به سازندگان دو اتفاق قابل رویت در بافت های فرسوده شهر تهران است. بررسی ها نشان می دهد؛مالکان خانه های کلنگی بیش از سالهای قبل نسبت به تجمیع واحد ها با هدف نوسازی تمایل نشان می دهند در کنار این اتفاق،سازندگان نیز در مقایسه با سنوات قبل سهم کمتری را از مالکان برای حضور در بافت های فرسوده و نوسازی واحدها مطالبه می کنند.

به گزارش بلدیه،  پیش از این سازندگان از مالکان خانه های کلنگی سهم 50 درصدی را برای مشارکت در ساخت طلب می کردند اما این سهم در طول سال 94 به زیر 50 درصد تنزل کرده است. گفته می شود در حال حاضر سهم سازندگان از مشارکت در ساخت با 5 درصد کاهش به 45 درصد رسیده و در مقابل سهم مالکان با همین میزان افزایش به 55 درصد رسیده است. مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران معتقد است: تغییر موازنه مشارکت در ساخت به نفع مالکان بدلیل بسته تشویقی اجرا شده از سوی شهرداری در سال گذشته است.

به گفته عبادالله فتح اللهی  مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران، اجرای بسته تشویقی موجب شده هزینه ساخت و ساز در بافت فرسوده حداقل 25 درصد کاهش یابد. بدین ترتیب با کاهش هزینه ها ساخت فرمول مشارکت در ساخت و ساز به نفع مالکان تغییر کرده و در نتیجه این تغییر فرمول تمایل مالکان برای نوسازی بافت بصورت تجمیعی نسبت به سالهای قبل بیشتر بوده است.

بنابر آمار ارائه شده از سوی سازمان نوسازی شهرداری تهران، در سال گذشته برای بافت فرسوده یک هزار و 528 پروانه صادر شده است. نکته قابل توجه در این آمار رشد 48 درصدی تعداد پروانه های تجمیعی در محدوده بافت فرسوده طی یکسال گذشته نسبت به سال 93 است.

فتح اللهی تعداد پروانه های تجمیعی را 702 فقره اعلام و اظهار کرد:در مقابل صدوراین تعداد پروانه ساختمانی تجمیعی در بات فرسوده، تعداد826 پروانه نیز به صورت انفرادی صادر شده است.
مدیران شهری اولویت سیاستی خود را صفر شدن نوسازی پلاک ها در بافت فرسوده به صورت انفرادی عنوان می کنند.
رییس سازمان نوسازی با ارائه گزارشی از عملکرد اقدامات مدیریت شهری برای نوسازی  بافت فرسوده اظهار کرد: بسته تشویقی طراحی شده در حال حاضر منجر به کاهش حداقل 25 درصد هزینه های ساخت وساز در محدوده بافت فرسوده است. به گفته وی مطابق با بررسی کارشناسان نوسازی وابسته به شیوه ساخت وساز کاهش هزینه ها تا سقف 47 درصد نیز قابل افزایش است. این مقام مدیریت شهری اعتقاد دارد: بسته طراحی شده در بخش کاهش هزینه نیز به اهداف خود رسیده است.

آن گونه که از جزئیات بسته بر می آید صفر شدن هزینه انشعابات در کنار یارانه 18 درصدی نرخ سود از جمله اقلام عمده کاهش هزینه ساخت به حساب می آید. انشعابات علاوه بر سهم 5 درصدی در ساخت و ساز به لحاظ بوروکراسی اداری بالایی که دارد از سازندگان انرژی زیادی می گیرد.

فتح اللهی با اشاره به اینکه هزینه انشعابات اداری برای ساخت و ساز در بافت های فرسوده صفر شده است گفت:در قانون ساماندهی بافت های فرسوده تنها برای تعدای از پلاک ها هزینه انشعابات رایگان بود.اما ستاد بازآفرینی شهری یک گام جلوتر برداشت و هزینه تمامی واحدهای تولید شده در بافت فرسوده را رایگان اعلام کرد.

فتح اللهی برآورد کرد:با اعمال تخفیف در هزینه انشعابات حدود 7 تا 10 درصد هزینه ساخت کاهش می یابد. او در عین حال از دستگاه های اجرایی خواست از سال آینده با توجه به توافقات صورت گرفته هزینه رایگان شدن انشعابات را در بودجه های خود پیش بینی کنند وب ه صرفه جویی های انجام شده از محل تهاتر اتکا نکنند.

رییس سازمان نوسازی از جلوه دیگری از همکاری دولت و شهرداری نیز سخن به میان آورد.جلوه ای که خود را در بر عهده گیری یارانه سود تسهیلات عیان کرده است. فتح اللهی در توصیف اقدام دیگر برای کاهش هزینه ساخت و ساز به اقدام همزمان مدیریت شهری و دولت اشاره و اظهار کرد:دولت در خصوص تخفیف 9 درصدی نرخ تسهیلات ساخت در بافت فرسوده مصوبه ای را از تصویب گذارند شهرداری نیز در تکمیل این اقدام دولت همین میزان تخفیف را متقبل شد تا با این دو تعهد نرخ سود تسهیلات ساخت در بافت فرسوده همانند عقد قرض الحسنه باشد.

او با تاکید بر اینکه مدیریت شهری تلاش دارد در مرحله جدید نوسازی بافت فرسوده ساخت و ساز را به سمت واحدهای تجمیعی هدایت کند گفت:مکانیزمی انگیزشی طراحی شده که بر اساس آن اگر مالکان با تجمیع پلاک متراژ واحدها را به بالای 100 متر برسانند از تمامی تخفیف های در نظر گرفته شده بهره مند می شوند. فتح االهی از رشد مشروط 40 درصدی نرخ نوسازی در سال جاری خبرداد و گفت:با توجه به مشوق های طراحی شده رسیدن به این رکورد دور از دسترس نیست اما مشروط بر آنکه بانک عامل این سیاست طبق مصوبات قدم پیش بگذارد.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : فرسوده - هزینه - نوسازی - مالکان - ساخت و ساز - انشعابات - درصدی - شهرداری - سازندگان - تجمیعی - اللهی - پروانه - تخفیف - مشارکت - تهران - طراحی - مدیریت - افزایش - رایگان - تجمیع - تعداد - تمایل - اظهار - گذشته - رسیده - تشویقی - تسهیلات - تغییر - اقدام - اداری - یارانه - تمامی - مشروط - گرفته - واحدهای - اینکه - اشاره - حداقل - کلنگی - سالهای - بررسی - اتفاق - بلدیه - واحدها - مقابل - محدوده - اعلام - ارائه - فرمول - میزان - انفرادی -

نظر شما در مورد : پیش بینی رونق 40درصدی ساخت و ساز در بافت فرسوده

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها