مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 461 -تاریخ انتشار : سه شنبه 25 آذر 1393 -ساعت : 07:38

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تنها شعبه سرطان شناسی پژوهشکده رویان در مازندران تاسیس می‌شود

مدیرکل آموزش و پژوهش استانداری مازندران خبر داد؛

تنها شعبه سرطان شناسی پژوهشکده رویان در مازندران تاسیس می‌شود

مازند شورا: برای تشرح جایگاه پژوهش در استان مازندران مخصوصا در حوزه سلامت با لطف الله آجدانی مدیرکل آموزش و پژوهش استانداری مازندران به گفت و گو نشستیم.

مازند شورا: با توجه به این‌که مازندران جزء مناطق مسافرخیز و گردشگرپذیر است انتظار می‌رود مرگ و میر ناشی از تصادفات شایع باشد ولی، مرگ و میر ناشی از تصادفات کمتر از بیماری سرطان است ضمن این بیماری بعد از بیماری قلبی عروقی دومین علت مرگ و میر ناشی از بیماری‌ها درمازندران به شمار می‌رود. مازندران نیز به لحاظ درگیری و تعداد مبتلایان و میزان مرگ و میر بیماران سرطانی در رتبه دوم کشوری جای دارد.

درحالی كه میانگین سن ابتلا به این بیماری در جهان 50 تا 60 سال است، در مازندران به 40 تا 50 سال رسیده است. همچنین شیوع این بیماری در زنان كمتر از 50 سال در حال افزایش است. لذا از آنجایی که امروزه پژوهش را امری ضروری بر ای برنامه ریزی و راهبردی کارآمد برای کشف استعدادها و نیز مسائل و مشکلات در هر سازمان می دانند تا بتوانند ضمن بررسی صحیح عملکرد گذشته چشم انداز روشنی برای آینده ترسیم نمایند برای تشرح جایگاه پژوهش در استان مازندران مخصوصا در حوزه سلامت با لطف الله آجدانی مدیرکل آموزش و پژوهش استانداری مازندران به گفت و گو نشستیم .

بودجه پژوهشی دستگاه های اجرایی در ایران در  مقایسه با سایر کشورها چگونه است؟

امروزه اعتبارات پژوهشی در کشورهای توسعه یافته حداقل بین 3 الی 5 درصد است در حالیکه بودجه پژوهشی دستگاه های اجرایی در ایران یک الی 3 درصد است. چراکه رشد توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و صنعتی زمانی محقق می شود که در برنامه ریزی هدفمند و کلان کشور توجه مناسبی به امر پژوهش صورت پذیرد.

با توجه به نرخ بالای تعداد بیماران سرطانی در مازندران چه اقدامات پژوهشی در این حوزه صورت گرفته است؟

یکی از مسائلی که مازندران با آن دست به گریبان است شیوع انواع بیماری ها از جمله سرطان می باشد. اداره کل آموزش و پژوهش استانداری مازندران با تحقیقات انجام داده در  حوزه بروز بیماری های خاص از جمله سرطان که عواملی همچون تغذیه، استفاده از سموم دفع آفات کشاوری،  کودهای شیمیایی را در آن دخیل می دانیم اقدام به اجرای طرح های پژوهش و مطالعاتی نموده است لذا به منظور ارتقا سلامت شهروندان استان و کاهش سرعت روز افزون بیماری ها دراستان با همکاری مرکز پژوهشی رویان در کشور در صدد تاسیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی پژوهشکده رویان در مازندران هستیم.

این مجموعه چهارمین شعبه رویان در کشور می باشد که اولین و تنها شعبه سرطان شناسی پژوهشکده رویان است که در زمینی به وسعت 20 هکتار با هزینه ای بالغ بر هزار میلیارد تومان ضمن برخورداری از اعتبارات ملی در مازندران تاسیسی خواهد شد.

در حوزه آموزش کارکان دولت چه اقداماتی صورت گرفته است؟

به منظور کاهش تصدی گری دولت در امر آموزش کارکنان خود برخی از وظایف اموزش خود را به بخش خصوصی واگذار نمودیم و اداره کل آموزش و پژوهش استانداری مازندران  صرفا مسئولیت نظارتی برای برای خود پذیرفته است. لذا با همکاری 21 موسسه بخش خصوصی اقدام به اجرای 160 دروره آموزشی برای کارکنان دولت در استان برای 6 هزار نفر از فراگیران برگزار نمودیم.

همچنین برای ارتباط اثر بخش با مراکز دانشگاهی و پژوهشی استان با حضور استاندار مازندران و مدیرکل آموزش و پژوهش استانداری  که نماینده تام الاختیار استاندار در این زمینه اقدام به تشکیل شورای هماهنگی مراکز اموزشی، دانشگاهی و پژوهشی نمودیم که بر اساس سیاست های این شورا با حضور نمایندگان دانشگاها بزرگ استان  به ریاست دفر آموزش و پژوهش استانداری مازندران مشکلات، نارسایی ها، و نیازهای آموزش عالی در مازندران را احصا نموده و برای کاهش مشکلات و برون رفت از تگناها، راه حل هایی را پیشنهاد، تصویب و اجرایی نمودیم.

آیا اداره کل آموزش و پژوهش استانداری مازندران برای بهره مندی نظرات پژوهشگران استان اقدامی نموده است؟

برای بهره مندی از دیدگاه صاحب نظران استان اتاق فرکری از پژوهشگران و نخبگان استان در دفتر آموزش و پژوهش استانداری مازندران راه اندازی نمودیم تا در برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها از نظرات این کارشناسان در چارچوب اختیارات قانونی این دفتر با رعایت سیاست های آموزش و پژوهشس کشور و اسنتاد بالادستی بهره مند گردیم.

جذب اعتبارات پژوهشی مازندران چگونه بوده است؟

در جذب اعتبارات پژوهشی  موفق شدیم  طی مدت یک سال با تصویب نهایی بیش از 160 طرح پژوهشی و کاربردی توسعه محور حدود 7 میلیارد تومان اعتبارات پژوهشی را جذب نماییم که از این حیث نسبت به سال گذشته از رشد 40 درصدی برخودار است. بر اسای رویکردی این دفتر اولویت های پژوهشی در حوزه های اقتصادیف فرهنگی و اجتماعی می باشد به ویزه مهمترین اولویت ما توجه به فناوری های نوین با محوریت نانو فناوری می باشد.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : آجدانی - آموزش و پژوهش - مازندران - پژوهشکده رویان - -

مطالب مرتبط با : تنها شعبه سرطان شناسی پژوهشکده رویان در مازندران تاسیس می‌شود
نظر شما در مورد : تنها شعبه سرطان شناسی پژوهشکده رویان در مازندران تاسیس می‌شود

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها